А нтимикробната резистентност може да струва живота на около 2,4 милиона души в Европа, Северна Америка и Австралия в следващите 30 години, освен ако нещо не бъде направено.
Три от четири смъртни случаи биха били предотвратени само срещу 1,75 € за година на човек за мерки толкова елементарни, както миенето на ръцете и по-разумното предписване на антибиотици, сочи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Бактериалните инфекции, станали устойчиви на антибиотици, са проблем за лекарите още от откриването на първия антибиотик в света – пеницилинът, пише Euronews.
Проблемът обаче се е влошил в последните години, тъй като някои бактерии са станали резистентни към множество лекарства.
Superbug infections could cost the lives of around 2.4 million people in 33 #OECD countries by 2050 unless more is done to stem antibiotic resistance. Most of these deaths could be averted with just USD 2 per person a year according to a new OECD report. https://t.co/scmsipF0cr pic.twitter.com/VMnXRCecWF
— Stefano Scarpetta (@stescarpetta) 7 November 2018
ОИСР посочва антимикробната резистентност като една от най-големите заплахи за съвременната медицина.
Това твърдение е подкрепено от Световната здравна организация, която казва, че ако нещо не бъде предприето, скоро може да станем свидетели на ерата на резистентността към антибиотиците, в която основното здравеопазване да се окаже животозастрашаващо поради риска от инфекции.
Докладът установява, че проблемът се влошава в страните, където доходите на гражданите са по-ниски. В Бразилия, Индонезия и Русия, например, между 40% и 60% от инфекциите вече са резистентни на антибиотици.
ОИСР казва, че краткосрочни инвестиции биха прекъснали разпространението на този вид бактерии и биха спасили животи.
В доклада се казва още, че се препоръчва по-добрата хигиена, прекратяване на прекомерното предписване на антибиотици, по-бързите изследвания на пациентите, с цел гарантиране, че те получават правилните лекарства, както и да не се избързва с предписването на антибиотици, а хората да бъдат по-информирани чрез кампании на медиите.
Бактериите, резистентни на антибиотици са "основната заплаха за световното здраве и развитие“, казва Тим Джинкс, експерт от благотворителната здравна организация "Welcome Trust“. Той посочва, че докладът на ОИСР показва "как едни лесни, рентабилни методи за наблюдение, превенция и контрол биха могли да спасят животи“.
Слабо известна полова инфекция може да стане супер-бактерия
Експерт алармира: Резистентни бактерии излизат от болниците в България
Учени откриха устойчиви на всички антибиотици бактерии
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!