Убийството на водещ изследовател разтресе Ирак и предизвика реакция от САЩ
Източник: iStock Photos/Getty Images

У бийството на един от водещите световни експерти по сигурност показа в колко дълбока криза се намира Ирак в момента. Хишам ал Хашими беше убит пред дома си в Багдад в нощта на 6 срещу 7 юли.

Близо два часа негови приятели и колеги, както в родината му, така и извън нея, се питаха дали новината е истинска, докато официалните иракски медии не я потвърдиха.

Смъртта на Ал Хашими е сериозен удар по правителството в Ирак, по изследванията на групировки като „Ислямска държава“ – тема, по която той беше водещ експерт – но и по анти-иранските кръгове, тъй като Ал Хашими беше открит критик на влиянието на Техеран в Ирак. 

"В огъня": ИДИЛ скри мини в къщите ни, в нивите ни, дори в играчките на децата

Видео, запечатало убийството на Ал Хашими беше бързо разпространено по арабските телевизии и онлайн. Кадрите от улични камери показват нападателите, които чакат пред дома му и които впоследствие стрелят директно в колата му, докато той е вътре. Никоя група не пое веднага отговорност, но новината за убийството му беше посрещната възторжено както сред привърженици на „Ислямска държава“, така и в групите със симпатизанти на про-иранските милиции в Ирак. Не дълго след убийството, иракски и чужди анализатори посочиха фактите около нападението. Те показват, че много вероятно зад стрелбата да стоят или привърженици на про-иранските милиции, или директно някоя от тези групи. 

Бежанците: Какво не знаем за тях?

Изследователят беше сред водещите експерти по джихадистки организации и по-специално „Ислямска държава“. Неговите доклади са използвани широко както в Ирак, така и на запад, включително в Международната коалиция срещу ИД, която САЩ стартираха преди години с идеята да изтласкат джихадистите от завзетите от тях територии в Ирак и Сирия. Ал Хашими е считан за основна фигура в определяне на стратегията на САЩ и Ирак, а от 2014 е съветник в иракското правителство. Въпреки ролята си обаче, той е посрещан яростно от про-иранските милиции заради неговите критики за влиянието им върху местната политика. Така например, само час преди убийството му, Ал Хашими гостува в иракска телевизия, в която говори за иранските милиции. Той също така е получавал редовни заплахи от членове на тези групи, включително на висшестоящи командири в мощната милиция Катаеб Хизбулла като Абу Али ал Аскари. 

Израел засили ударите си по Иран дълбоко в Сирия

Събитията са лоша новина за новия премиер на Ирак, Мустафа ал Казими. Той обвини „групи, стоящи извън закона“ за убийството на Ал Хашими, призовавайки да бъдат заловени и съдени извършителите. По-късно, американското посолство в Багдад призова Казими да направи всичко възможно за разкриване на детайли около нападението. За иракския премиер обаче нещата не изглеждат толкова лесни. Ако зад убийството стоят хора, свързани с иранските милиции, както предположиха редица водещи експерти, то това може да предизвика сериозен трус в Ирак. 

Подкрепените от Иран милиции в Ирак, като Катаеб Хизбулла, Асаиб Ахл ал Хак и движението „Бадр“, действат извън системата на иракската държава. Те са част от т.нар. Народно опълчение или Хашд ал Шааби (ХаШ) – военна организация, която номинално е под командването на Ирак, но де факто е част от иранските структури в Ирак, ръководени от иранската Революционна гвардия. Основна личност в нея до януари беше генерал Касим Солеймани, който беше убит при американски удар в Багдад, заедно с Абу Махди ал Мухандис, един от основните лидери на Хашд ал Шааби. Иранските милиции се простират не само в Ирак, но и в Сирия, където са основен съюзник на правителството на Башар Асад.

Ще свърши ли някога „Войната срещу терора”

Предишните иракски администрации опитаха, но без успех, да ограничат влиянието на милициите. Въпреки че в миналото се сражават с американските войници в Ирак, след 2014 те стават част от коалицията срещу ИД и реномето им достига нови висоти на обществено одобрение. Премиерът Хайдар ал Абади, който управлява Ирак от 2014 до 2018, опита да постави под държавен контрол Хашд ал Шааби, вкарвайки ги в иракската армия с идеята да ограничи политическите им амбиции. Той поиска милициите да бъдат по-прозрачни относно финансирането си и да разделят политическите от военните си крила. Накрая обаче, подкрепени от Иран политици изтласкаха Ал Абади от сцената и подкрепиха Адел Абдул Махди, който стана премиер в края на 2018.

Той от своя страна увеличи с 20% държавната помощ за милициите и им позволи да разширят влиянието си – военно и гражданско – в редица стратегически райони, включително около границата със Сирия. Именно там Иран построи бази, през които прекарва оръжия за Асад и своите съюзници в Ливан. Тези доставки пък са основна причина за намесата на Израел с въздушни удари в Сирия през последните години.

Точка на кипене бяха избухналите през есента на 2019 масови протести в Ирак, които бяха посрещнати с използване на сила както от правителството на Абдул Махди, така и от иранските милиции. В момента, според последните обществени проучвания от тази пролет, едва 15% от иракчаните виждат нещо добро в милициите именно заради ролята им в потушаване на протестите. На този фон дойде начело на страната Ал Каземи. 

Въпреки че милициите остават мощни, те пострадаха тежко от края на миналата година, включително заради смъртта на лидера им Абу Махди ал Мухандис при американски удар, погубил и Касим Солеймани. От пролетта насам, правителството на Каземи предприе стъпки срещу ограничаването на влиянието на иранските милиции. Новият лидер на Революционната гвардия в Техеран, Исмаил Каани, беше принуден да вади виза при посещения в Ирак – нещо немислимо за предшественика му Солеймани.

Бяха извършени редица удари също така, вероятно с подкрепата на САЩ, срещу офиси на Хашд ал Шааби. Последният беше съвсем наскоро и при него иракските сили за сигурност арестуваха дузина членове на милицията Катаеб Хизбулла – една от най-мощните ирански структури в региона, стояща зад обстрела на американски войници в края на 2019, причинил смъртта на двама американци и един британец. Те не бяха освободени, въпреки заплахите за използване на сила. 

На фона на всички тези събития, изследователят Хишам ал Хашими, който само в Туитър е следван от близо 160 хиляди души, заяви че е заплашван от Катаеб Хизбулла заради позициите си. През последния месец той публикува статии по темата за милициите. Когато бяха извършени арести на членове на Катаеб Хизбулла, именно Ал Хашими беше сред първите, споделили детайлна информация за това. Преди да бъде убит, той работеше върху нови данни, свързани с изследвания на сегашната структура на „Ислямска държава“, създадена след убийството на лидера им Абу Бакр ал Багдади. Колеги споделят, че тези данни са основополагащи за разбирането на това как работи и как се развива джихадистката организация. 

Иракските политици, които не са свързани с Иран, ще имат тежки дни. За премиерът Ал Каземи, който дойде на власт с одобрението на Техеран, идващите месеци ще са тест за това колко независимо може да действа. Убийството на личност на Ал Хашими е сериозен удар не само за световната изследователска общност, но и за иракската държавност и способност на Багдад да предостави защита на собствените си съветници.

Междувременно, искрите на военния сблъсък припламват все повече с всеки изминал месец, заради напрежението около САЩ, Иран, Саудитска Арабия, Израел и конфликтът в Сирия. Само за седмица бяха предизвикани няколко пожари в ядрената инфраструктура на Иран, като последният – в централата „Натанц“ - според Техеран е предизвикан след саботаж и заложен взрив от израелски шпиони. В този хаос неимоверно ще опитат да действат и джихадистите от ИД. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 56 минути

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

България Преди 1 час

Детето пътувало с баба си и дядо си по пътя Плевен - Луковит

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 4 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 4 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 4 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 5 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 5 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 5 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 5 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 5 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 5 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 5 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 5 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 6 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Свят Преди 6 часа

Мъжът се грижил за семеен гроб на 22 март, когато бил заподозрян в запалване на пожар

<p>&quot;Съкрушителни доказателства за руски военни престъпления&quot;</p>

Калас: Съкрушителни доказателства за руски военни престъпления

Свят Преди 6 часа

Готвят трибунал за агресията на Русия