Г лавният прокурор на Международния наказателен съд заяви пред съдиите по време на първия процес за военни престъпления в суданската област Дарфур, че изправеният пред тях подсъдим е бил лидер на милиция, който е нареждал извършването на зверства, включително убийства, изнасилвания и плячкосване, предаде Ройтерс.
Али Мухамад Али Абд ал Рахман е обвиняван, че в разгара на боевете през 2003-2004 г. е контролирал хиляди проправителствени бойци от "Джанджауид". Самият той не се признава за виновен, а защитата му твърди, че той не е същият човек, известен под името Али Кушаиб.
В заключителната си пледоария прокурорът Карим Хан заяви, че по време на продължаващия две години процес свидетелите на обвинението са дали "подробни свидетелства за масови убийства, изтезания, изнасилвания, нападения срещу цивилни, палежи и плячкосвания на цели селища". Според него прокуратурата е доказала твърденията си отвъд всякакво основателно съмнение.
🧵Today closing statements begin at #ICC in trial of #Darfur ‘Janjaweed’ Militia Leader, Kosheib, who is charged with war crimes and crimes against humanity in Darfur in 2003-2004. Next, #ICC judges will deliberate on a verdict. #Sudan
— Tamara Aburamadan (@TamaraAramadan) December 11, 2024
Follow live here: https://t.co/EfbORNLxBl pic.twitter.com/4LiZoyrUIS
Заключителните речи бележат края на първия и единствен процес пред МНС, отнасящ се до престъпления, извършени в Судан. Съветът за сигурност на ООН повери разглеждането на случаите на МНС през 2005 г. Все още има заповеди за арест на судански представители, включително за бившия президент Омар Башир, обвиняван в геноцид.
Международният наказателен съд с първа присъда за 10 години
Конфликтът в Дарфур избухва за първи път, когато бунтовници, предимно от неарабски произход, вдигат оръжие срещу правителството на Судан, обвинявайки го, че маргинализира отдалечената западна провинция. В отговор Хартум мобилизира съставените предимно от араби милиции, известни като "Джанджауид". Това води до вълна от насилие, която според САЩ и групите за защита на правата на човека е равносилно на геноцид.
След началото на процеса конфликтът в Дарфур избухна отново, а настоящият 20-месечен конфликт между армията и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП) става все по-кървав, на фона на застой в усилията за прекратяване на огъня.
През юни тази година прокурорът на МНС обяви, че разследва и твърденията за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, които се извършват в Дарфур в момента.
* Във видеото: Как да се предпазим от нападение
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!