П рокурорът Сезар Суарес, който разследваше редица скорошни случаи на нападения срещу обществената телевизия, беше застрелян в Гуаякил, най-големият град в Еквадор, съобщава Al Jazeera.
Прокурорът, който по-рано разследва някои други нашумели случаи, е бил прострелян в сряда, докато шофира. Това посочва главният прокурор Даяна Салазар.
„Организирани престъпни групи, престъпници, терористи няма да попречат на нашия ангажимент към обществото“, каза тя във видео, публикувано в X.
“Невъзможно е да не бъдеш сломен от смъртта на свой колега в борбата с организираната престъпност. Благодаря ти за работата, Сезар. Почивай в мир”, казва Даяна Салазар.
Нападението срещу телевизия TC беше излъчено на живо и накара президента Даниел Нобоа да обяви, че страната е в състояние на „вътрешен въоръжен конфликт“ на фона на вълна от тежки престъпления, свързани с трафика на наркотици, главният прокурор на щата.
Prosecutor investigating dramatic live-broadcast armed assault last week on an Ecuadoran TV station is shot dead, and authorities arrest some 2,000 suspects in connection with a recent burst of violence in multiple cities https://t.co/dKSTLJy2fc
— TRT World (@trtworld) January 18, 2024
Тринадесет предполагаеми извършители са арестувани във връзка с нападението срещу телевизионната станция.
Полицията разследва кой е убил Суарес, който е бил на път за съдебно заседание, когато е бил прострелян, се казва в изявление на Съвета на съдебната власт, осъждащо нападението.
Убийството има белези на атентат, се казва в изявление на полицията, добавяйки, че Суарес е получил няколко огнестрелни рани.
„Ние отхвърляме всички форми на насилие като отговор на конфликта, който преживяваме“, каза министърът на отбраната Джан Карло Лофредо в съобщение до журналисти.
Суарес също разследваше делото „Метастази“, включващо еквадорски наркобарон, за когото се твърди, че е получил благосклонно отношение от съдии, прокурори, полицаи и висши служители.
Es imposible no quebrarse por la muerte de un compañero en la lucha contra la delincuencia organizada. Seguiremos firmes en su nombre: por él, por el país, por la justicia.
— Diana Salazar M. (@DianaSalazarM2) January 17, 2024
Gracias por su trabajo, César. Descanse en paz. Mi solidaridad con su familia y amigos. https://t.co/AQN5BvFz5P
Извънредно положение
Южноамериканската страна, която граничи с Колумбия и Перу, беше разтърсена от някои скорошни насилствени атаки, включително вземането на заложници, експлозии в няколко града и отвличане на полицаи.
Последният прилив на насилие бе провокиран от бягството на Хосе Адолфо Масиас, известен още като "Фито", лидер на най-голямата банда в Еквадор, “Лос Чонерос”. Масиас излежаваше 34-годишна присъда в затвора La Regional в пристанищния град Гуаякил.
Изчезването му в началото на януари накара правителството да обяви 60-дневно извънредно положение, което включва изпращане на военни в затворите. Това предизвика 30 атаки в цялата страна, включително нападението срещу телевизионна станция в Гуаякил.
The prosecutor investigating a dramatic armed assault by gangsters on live television was shot dead Wednesday, officials said, in a bloody escalation of an ongoing "war" between the government and criminal groups.https://t.co/Nm2o6yfUAo
— Manila Bulletin News (@manilabulletin) January 18, 2024
Националната агенция за затворите на Еквадор (SNAI) заяви през уикенда, че целият персонал на затвора, взет за заложници по време на затворнически бунтове, е бил освободен. Заложниците, за които властите на SNAI по-рано казаха, че са 158 надзиратели и 20 административни служители, са били държани в най-малко седем затвора.
Процентът на убийствата в Еквадор се е учетворил от 2018 г. до 2022 г., а миналата година са били заловени рекордните 200 тона наркотици.
Сигурността в страната се влошава след пандемията от COVID-19. Преди това Еквадор беше част от „розовия прилив“ или левите страни в Латинска Америка и се радваше на период на стабилност и сигурност при бившия президент Рафаел Кореа от 2007 до 2018 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!