- Глобалните пазари бяха разтърсени в основите си от агресивната търговска политика на президента Доналд Тръмп – и въпреки обещанията му за „нов златен век“ за Америка, дългогодишната привлекателност на американските инвестиции започва да избледнява, съобщи CNN.
Анализатори твърдят, че митата, въведени от Тръмп, са катализатор за края на ерата на американската изключителност и пробив в имиджа на САЩ като първокласно място за инвестиране с ненадминати резултати.
Търговската му война замъгли бизнес решенията и разстрои прогнозите за икономическия растеж. Главни изпълнителни директори намалиха насоките си, а банките на Уолстрийт понижиха целите си за S&P 500 в края на годината.
Последното глобално проучване на мениджърите на фондове от Bank of America показа, че рекорден брой глобални инвеститори планират да намалят експозицията си към американски акции, откакто се води статистика от 2001 г. насам. Седемдесет и три процента от запитаните смятат, че епохата на американската изключителност е достигнала своя връх.
Търговската политика на администрацията на Тръмп породи опасения относно икономическия растеж на САЩ и накара глобалните инвеститори да преосмислят своите експозиции към американски активи, коментира пред CNN Арун Сай, старши мултиасет стратег в Pictet Asset Management.
„Дори ако от тук нататък случи трайна деескалация, щетите вече са нанесени – няма връщане на джина обратно в бутилката“, казва Сай.
Глобалните пазари на фокус
Американският фондов пазар отдавна се счита за златния стандарт. S&P 500 постоянно надминава европейските и азиатските си конкуренти през последните 15 години, според данни на FactSet. Въпреки това обаче, индексът S&P 500 е спаднал с 10% тази година и се насочва към най-лошия си месец от 2022 г. насам. Инвеститорите осъзнават, че обстановката е силно променена в сравнение с миналата година, когато индексът нарасна с 23%.
Три основни катализатора са изместили фокуса на инвеститорите от Америка към чуждестранни активи, според Алесио де Лонгис, ръководител на инвестициите и старши портфолио мениджър в Invesco.
- През януари, появата на евтин модел изкуствен интелект, подобен на ChatGPT, от DeepSeek, изненада Силициевата долина и оспори господството на САЩ в областта на изкуствения интелект.
- През февруари смяната на външната политика на САЩ към по-ограничена подкрепа за Украйна доведе до повишени разходи за отбрана в Германия, което подпомогна икономическия растеж и инвестициите в Европа.
- През март и април непоследователният подход на Тръмп към митата стана третият фактор, който стимулира инвеститорите да обърнат внимание на други пазари, според де Лонгис.
„Сравнително променливата и непредсказуема комуникационна стратегия около митата, както и първоначалният шок от мащаба на мерките, които бяха заплашени навсякъде по света, дадоха още един тласък за по-слабата динамика на САЩ“, казва де Лонгис.
В последните три месеца де Лонгис споделя, че е изместил акцента в инвестиционната си стратегия от силна концентрация върху американски акции към по-голям баланс между американски и европейски ценни книжа.
Последното проучване на Американската асоциация на индивидуалните инвеститори показва, че в последните осем седмици над 50% от анкетираните са песимистично настроени спрямо американския фондов пазар.
Джейсън Блекуел, главен инвестиционен стратег във Focus Partners Wealth, споделя, че не е имал клиент, който да е пожелал да увеличи експозицията си към международни акции от 15 години насам.
„Последните седмици получаваме този въпрос многократно“, казва Блекуел. „Определено се наблюдава отново интерес.“
Блекуел отбелязва, че появата на DeepSeek и перспективите за по-силен растеж в Европа привличат вниманието на инвеститорите. „Като добавим и митата, и тенденцията към деглобализация, получаваме поредица от събития, които накараха много инвеститори да преосмислят международните си позиции и леко да пренасочат портфейлите си, в сравнение с последното десетилетие“, пояснява той.
В началото на тази година САЩ представляват около 25% от световния БВП и 65% от стойността на световните фондови пазари, според Barclays.
„В продължение на почти 20 години САЩ се радваха на почти непрекъснат поток от капитал към доларови финансови активи“, казва Аджай Раджадхякша, анализатор в Barclays, в скорошна бележка. „Може би бяхме подготвени за известен отлив… и междувременно доста неща по света се промениха.“
„Европа най-накрая прие идеята за големи фискални стимули“, пише още Rajadhyaksha. „Поне от разказна гледна точка вече има алтернативи за международните инвеститори, които традиционно са силно изложени на САЩ.“
Rajadhyaksha допълва, че бизнесът в Китай е осъществил „впечатляващ напредък“ в технологиите отвъд DeepSeek, отбелязвайки пробивите на Huawei и производителя на електромобили BYD, който се конкурира с Tesla на световния пазар. Китайското правителство също наскоро възприе по-благоприятна позиция спрямо частния си технологичен сектор.
Разклатена увереност
Априлското проучване на мениджърите на фондове на Bank of America показва, че 49% от анкетираните смятат, че световната икономика е на път към „твърдо кацане“, при едва 11% през март.
Златото е скочило с близо 27% от началото на годината, отбелязвайки рекордно високи нива, тъй като инвеститорите се насочват към активи, считани за „сигурно убежище“. Това е и най-пренаселената търговия този април според проучването на Bank of America, измествайки двугодишното господство на технологичните акции от „Великолепната седморка“.
Междувременно щатският долар като цяло отслабна тази година, което може да е сигнал за понижаващо се доверие в Америка. Индексът на щатския долар, който измерва стойността му спрямо шест основни чуждестранни валути, наскоро отчете най-слабата си седмица от 2022 година насам. Еврото достигна миналата седмица най-високото си ниво спрямо долара от три години насам.
„По-рано твърдяхме, че изключителните перспективи за възвръщаемост на активите в САЩ са в основата на стабилната оценка на долара“, коментират анализатори на Goldman Sachs в скорошна бележка. „Ако митата окажат натиск върху маржовете на печалба на американските компании и върху реалните доходи на домакинствата, както ние очакваме, това може да подкопае този имидж на изключителност и впоследствие да разклати една от основите на силния долар.“
Кришна Гуха, заместник-председател на Evercore ISI, коментира в бележка, че „скорошните пазарни движения сочат загуба на увереност в икономическата политика на Тръмп“, като посочва по-високата доходност по държавните облигации и отслабващия долар като признаци.
Амбицията на Тръмп за възраждане на вътрешното производство застрашава да разклати глобалната икономика – система, в която САЩ традиционно заемат централно място.
Непреклонността на администрацията на Тръмп към промяна на международната търговска система и глобалния икономически ред вероятно е довела до намалени капиталови потоци към американски активи, посочва още Сай от Pictet Asset Management.
Въпреки че американският фондов пазар остава жизнеспособно място за дългосрочни инвестиции, според Сай все повече инвеститори се насочват към чуждестранни акции, за да диверсифицират портфейлите си на фона на тарифната турбуленция и всеобщата несигурност. JP Morgan предвижда 60% вероятност за глобална рецесия тази година.
„Ако сте европейски инвеститор, вече ще се замислите дали да насочите стратегическите си средства само към САЩ“, казва Сай. „S&P 500 вече не е единствената възможност на пазара.“