Н ови изследвания на проби, предоставени от китайски космически апарат, потвърждават, че преди милиарди години на далечната страна на Луната са изригвали вулкани.
Разкритието се основава на анализ на проби от лунната почва, събрани от първия космически апарат, който се завърна на Земята с товар от скали и пръст от слабо изследваната далечна страна на Луната, която понякога се нарича тъмната страна на Луната, тъй като за нея се знае сравнително малко.
Изследването предлага нови улики за геоложкото минало на Луната и за връзката между двете ѝ полукълба.
Откритията бяха публикувани в списанията „Nature and Science“ в петък.
От десетилетия насам учените знаят, че вулканичната активност оформя голяма част от близката страна на Луната - полукълбото, което се вижда от Земята.
Въпреки това далечната страна, която отдавна се смята за по-загадъчна, остава до голяма степен неизследвана.
Какво откри за Луната китайската мисия Chang'e-6?
Програмата Chang'e влезе в историята с мисията си Chang'e-4 през 2019 г. - първата, която каца на обратната страна на Луната.
Сега мисията Chang'e-6, която през 2023 г. върна първите в историята проби от далечната страна на Луната, предостави категорични доказателства, че далечната страна на Луната също е преживяла значителни вулканични изригвания.
Volcanoes were erupting on the mysterious far side of the moon billions of years ago just like on the side that we can see, new research confirms.https://t.co/2G9dN7Rtg8
— Manila Bulletin News (@manilabulletin) November 15, 2024
Два независими екипа от изследователи идентифицираха фрагменти от вулканични скали, датиращи отпреди 4,2 милиарда години, чрез анализ на почвени и скални фрагменти, донесени от китайския космически апарат.
По-голямата част от пробите са на възраст около 2,8 милиарда години, което дава важна представа за вулканичната история на Луната.
Как се различават двете полукълба на Луната?
Кристофър Хамилтън, планетарен вулканолог от Университета на Аризона, отбелязва, че откритието запълва критична празнина в лунните изследвания.
Той каза: „Получаването на проба от този район е наистина важно, защото това е район, за който иначе нямаме данни.“
Далечната страна на Луната, въпреки че се намира само на малко разстояние от близката страна, остава до голяма степен неизследвана поради предизвикателствата на комуникацията и навигацията.
Far side of #Moon had #volcanic eruptions billions of years ago: Studyhttps://t.co/oTUr1B3QWE
— Hindustan Times (@htTweets) November 15, 2024
Предишни изследвания, включително данни, събрани от лунния разузнавателен орбитален апарат на НАСА, предполагат, че на далечната страна може да са протекли вулканични процеси.
Новопотвърдените вулканични скали, заедно с техните дати, сега подкрепят тази теория, като предполагат, че геоложката активност на Луната се е простирала далеч отвъд това, което се смяташе досега.
Повърхността на Луната е белязана от ярки контрасти: на близката страна, която е обърната към Земята, се намират обширни, плоски равнини, образувани от древни потоци лава.
Отдалечената страна обаче е осеяна с кратери и няма големите басейни, пълни с лава, които се намират на близката страна.
Бъдещи лунни изследвания
Причините за тези разлики отдавна са обект на научни интриги.
Циу-Ли Ли, съавтор на изследването от Китайската академия на науките, казва: „Двете половини на Луната са толкова различни и разбирането на причините за това е загадка, която продължаваме да изследваме.“
Новите открития показват, че вулканичната дейност на Луната е обхващала и двете полукълба в продължение на повече от един милиард години.
Това повдига интригуващи въпроси за вътрешната динамика на Луната и нейната еволюция във времето.
Сега изследователите се стремят да проучат как вулканичната дейност на Луната се е запазила толкова дълго, как е повлияла на повърхността на Луната и на цялостното ѝ геологично развитие.
Тъй като бъдещите мисии продължават да изследват лунната повърхност, новооткритата вулканична история на далечната страна на Луната може да изиграе решаваща роля за разгадаването на тайните на най-близкия небесен съсед на Земята.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!