Карлос Маурисио Фунес, много популярен телевизионен журналист и водещ, победи управляващата от 20 години в Салвадор десница.
На президентските избори той беше успешният кандидат на бившата крайна левица, бита през 1992 г. със силата на оръжието.
Преди 17 години консервативното правителство на Салвадор дойде на власт с подкрепата на САЩ.
Сега някогашният възпитаник на йезуитите от Централноамериканския университет, добил известност като журналист, работещ за Си Ен Ен и като автор на остри политически интервюта, 49-годишният Фунес участва в изборите, издигнат от бившия партизански Фронт за национално освобождение "Фарабундо Марти".
Фунес започнал журналистическата си кариера през 1985 г. в националната телевизия, където стигнал до директор на "Информация". В продъление на 14 години е водил предаването "Интервюто на деня", където са му гостували всички значими политици в страната.
През гражданска война в периода 1980-1992 г., когато загинаха 75 хил. души, включително по-големият му брат Роберто, Маурисио се отнасял предизвикателно към консервативното правителство, интервюирайки водачите на "Фарабундо Марти", към който по-късно се присъединява.
От юни 1991 г. до септември 2007 г. работи за испанскоезичния канал на Си Ен Ен и изоставя журналистиката, за да стане кандидат-президент на Фронта за национално освобождение.
Вицепрезидент на Фунес, който се определя като лявомислещ, ще бъде 64-годишният някогашен командир Салвадор Санчес Серен - учител, един от легендарните водачи на партизанското движение.
Фунес е роден на 18 октомври 1959 г. и има втори брак с бразилката Ванда Пигнато - активистка на бразилската Партия на трудещите се за Централна Америка. Баща е на пет деца. Синът му Алехандро бе убит през октомври 2007 г. в Париж, където следваше фотография.
По данни на салвадорската избирателна комисия от преброени 90% от гласовете Фунес печели 51,27%. Бившият началник на полицията Родриго Авила, кандидат на консервативната партия АРЕНА, събра 48,73 на сто.
"Ще трябва да се изправя срещу митовете и страховете, които се коренят в представата за левите правителства", заяви Фунес. Той определя убежденията си като сходни с тези на умерения бразилски президент Луис Инасиу Лула да Силва.
"Лула успя да разруши митовете и страховете в бизнес средите по отношение на левите и превърна Бразилия в една от най-динамичните и конкурентни икономики на континента. Той значително намали бедността и социалните различия", каза Фунес.
За разлика от крайнолевият лидер на Венецуела Уго Чавес Фунес няма да влиза в конфронтации с Вашингтон и ще поддържа политика на взаимно разбирателство и сътрудничество с новия американски президент Барак Обама.
Фунес осъзнава важността на САЩ за съдбата на страната си. САЩ са потребител на 60% от износа на Салвадор, а близо 2,3 млн. салвадорци, или 27% от населението, живеят в САЩ, където повечето работят нелегално.
Фунес възнамерява да помоли президента Обама да гарантира стабилността на емигрантите, защото Салвадор няма възможност да осигури работа на депортираните. "Не можем да ги приемем от днес за утре", каза той.
Във вътрешната политика Фунес не се стреми към революция. Чуждестранните инвеститори не бива да се страхуват, че авоарите им ще бъдат конфискувани и че в процеса на приватизация ще настъпи обрат. Новото управление ще се придържа към търговските договори подписани досега, заяви президентът.
По думите му твърденията, че партията Фронт за национално освобождение "Фарабундо Марти" е екстремистка са неверни. Фронтът е претърпял историческа трансформация, а лявото управление е историческа нужда за Салвадор след 20-годишното управление на консервативната партия, смята Фунес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!