П редседателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви днес, че външни влияния са отговорни за решението на Великобритания да напусне ЕС. Той направи този коментар по повод предложенията на президента на Франция Еманюел Макрон за промени в ЕС и за укрепването на Общността.
Изцяло подкрепям начина на мислене на президента Макрон, посочи Туск. Нашата най-голяма свобода е демокрацията – свободата да избираме кой ни ръководи, докато външни сили опитват да повлияят на нашите решения във всички избори, цитира той изложението на френския президент.
Има външни сили против ЕС, които се стараят – открито или тайно – да влияят на европейския демократичен избор
и така стана с Брекзит и други европейски кампании, поясни Туск.
Той предупреди, че това може да се случи отново на изборите за евродепутати през май. „Затова призовавам всички, които ги е грижа за ЕС, да работят в тясно сътрудничество до изборите и след това.
Не позволявайте политически партии, финансирани от външни и враждебни сили, да решават основните задачи пред ЕС и да определят ръководителите на общностните институции. Не можем да чакаме възраждането на Европа, то трябва да започне сега”, добави Туск.
По-рано в. „Файненшъл таймс“ съобщи, че
ЕС сериозно се готви за отразяването на кибератаките на руски хакери, имащи за цел намеса в изборите за Европарламент
през май. Трима високопоставени дипломати заявили пред изданието, че става дума за планирани кибератаки срещу организации на ЕС и за разпространяването на фалшиви новини.
Също така, заявил един от източниците на вестника, САЩ се опасяват, че Русия на практика ще изпробва на европейските избори тези технологии, които ще използва след това при опита си да повлияе на американските президентски избори през 2020 г.
Официални представители на ЕС казват, че възходът на национализма, крайната десница и маргиналните политически субекти в страните на блока и без това създава благоприятна почва за разпространението на дезинформация през социалните мрежи. Но при положение, че и трите основни партии, доминирали досега Европарламента, са с по-слаби позиции от преди,резултатите от
изборите през май ще окажат решаващо влияние на бъдещето на ЕС.
Брюксел се опитва да създаде общоевропейска система за ранно предупреждение за дезинформационни атаки, пише изданието. Но много дипломати се отнасят скептично към ефективността на такава система, имайки предвид поляризирането на позициите вътре в Евросъюза както по отношение на Русия, така и на важността на усилията за борба с пропагандата.
ЕС няма единна разузнавателна служба, отбелязва вестникът. През 2016 г. беше създадена обща група за събиране на информация от членовете на ЕС за потенциални атаки. Сътрудници на тази група използват информация от открити източници и са подготвили много отчети и доклади, разпространени сред страните членки на ЕС, но с какво именно се занимава тази група и как се финансира дейността ѝ остава неясно.
„Файненшъл таймс“ припомня, че Кремъл постоянно отхвърля обвиненията за намеса в изборите на други държави и поддръжката на хакерски групи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!