З аплахите за Израел от Сирия остават въпреки умерения тон на бунтовническите лидери, които преди седмица свалиха президента Башар Асад, каза днес израелският министър на отбраната Израел Кац на фона на военни действия, извършвани от страната му, за да се противопостави на тези заплахи, предаде Ройтерс.
„Непосредствените рискове за страната не са изчезнали и последното развитие на ситуацията в Сирия увеличава мащаба на заплахата, въпреки умерения образ, който бунтовническите лидери твърдят, че показват“, предупреди при представяне на годишния бюджет за отбрана Кац, цитиран в изявление на израелските власти.
Фактическият лидер на Сирия Ахмад аш Шарех вчера каза, че Израел използва фалшиви оправдания като претекст за атаките си срещу Сирия, но уточни, че няма интерес от започването на нови конфликти, тъй като ще се фокусира върху възстановяването на страната.
Шарех, по известен с прозвището си Абу Мохамед ал Джаулани, е ръководител на ислямистката групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ), която свали от власт Асад миналата неделя, с което сложи край на над 50-годишното управление на семейство Асад.
Оттогава Израел разположи части в демилитаризирана зона в Сирия, която беше създадена след арабско-израелската война през 1973 г., включително на връх Хермонт, който има изглед към Дамаск, където израелските части превзеха изоставен сирийски военен пост.
Израел, който каза, че няма намерение да остане дълго в демилитаризираната зона и нарече нахлуването на сирийска територия „ограничена и временна мярка за осигуряване на граничната сигурност“, извърши стотици атаки срещу сирийски оръжейни складове.
Израелската армия съобщи, че е унищожила стратегическа оръжейна и военна инфраструктура, за да предотврати използването ѝ от бунтовническите групировки, свалили Асад - някои от които произлизат от движения, свързани с "Ал Каида" и „Ислямска държава“.
След свалянето на Асад: Над 7500 сирийски бежанци са се завърнали в Сирия от Турция
Държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че САЩ са осъществили „пряк контакт“ с бунтовниците от "Тахрир ал Шам", които понастоящем контролират Сирия след свалянето на режима на Асад.
Това е първото признание за пряко взаимодействие на САЩ с "Тахрир ал Шам", която понастоящем САЩ все още определят като терористична организация.
Блинкен заяви пред репортери, че САЩ са поддържали контакт по-специално по повод съдбата на изчезналия американски журналист Остин Тайс.
Блинкен говори в Йордания след разговори с представители на няколко арабски държави, Турция и Европа за обсъждане на бъдещето на Сирия.
Длъжностните лица се съгласиха да подкрепят мирен процес на преход в страната, като външният министър на Йордания заяви, че регионалните сили не искат тя да „изпадне в хаос“.
В съвместен документ се призовава за всеобхватно сирийско правителство, което да зачита правата на малцинствата и да не предлага база за „терористични групировки“.
Къде са милиардите на семейство Асад
След бурните събития от последните седмици както в Сирия, така и извън нея, се говори за жизненоважното значение на създаването на ново управление, което да представлява всички сирийци.
Групировката "Тахрир ал Шам" не присъства на срещата в Йордания.
Там иракският външен министър Фуад Хюсеин изрази загриженост за бъдещето на Сирия, споделена в целия Близък изток и извън него.
Той заяви, че регионалните участници не искат да видят нова Либия - визирайки хаоса, настъпил след отстраняването на полковник Кадафи от власт.
Турският външен министър Хакан Фидан заяви, че съществуващите сирийски институции трябва да бъдат запазени и реформирани.
„Никога не позволявайте на тероризма да се възползва от преходния период. И трябва да координираме усилията си и да се поучим от грешките на миналото“, заяви Фидан.
Израел нанесе десетки удари в Сирия
Междувременно Израел е нанесъл още десетки въздушни удари срещу Сирия, според наблюдател на войната, въпреки регионалното осъждане.
Преди това Израел заяви, че предприема действия за „унищожаване на стратегически възможности“, които го застрашават.
Генералният секретар на ООН заяви, че е „особено загрижен“ за стотиците израелски въздушни удари по няколко места в Сирия.
Шолц обеща: Европа ще помогне за възстановяването на Сирия
"Тахрир ал Шам", най-мощната бунтовническа групировка в Сирия, е създадена под друго име - „Джебхат ан-Нусра“ - през 2011 г. като пряк филиал на „Ал Кайда“. Тя е смятана за една от най-ефективните и смъртоносни групировки, противопоставящи се на президента Асад.
Тя беше обявена за терористична група от ООН, САЩ, Турция и други държави - и понастоящем продължава да бъде такава.
Нейният лидер Ахмед ал-Шараа, който преди това използваше името Абу Мохамед ал-Джолани, прекъсна връзките си с “Ал Кайда” през 2016 г. Наскоро той обеща толерантност към различните религиозни групи и общности.
Но насилственото джихадистко минало на групировката накара някои да се съмняват дали тя ще изпълни тези обещания.
На разговорите в Йордания липсваше представител на Сирия. Външните министри на осемте арабски държави, които присъстваха на срещата, заявиха, че искат да гарантират, че Сирия е единна, а не разделена на религиозен принцип.
"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война
Отсъстваха и двете държави, които оказваха финансова подкрепа на Асад и му позволиха да се задържи на власт толкова дълго време - Иран и Русия.
Асад падна след 13-годишна гражданска война, която започна, след като той потуши продемократичните протести. В боевете загинаха повече от половин милион души, милиони бяха разселени, а международните сили и техните пълномощници бяха въвлечени в конфликта.
Сянката на всички външни сили, които се бориха за Сирия толкова дълго време, тегне над нейното бъдеще.
Следващите лидери на Сирия ще се нуждаят от сплотеност не само вътре в страната, но и извън нея, за да има реална надежда сирийският народ да надгради свободата, която изпита през изминалата седмица.
Вижте повече в нашата галерия:
* Във видеото: Сирия след Башар Асад: Какво следва?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!