Т урската лира достигна рекордно ниско ниво в понеделник, като за първи път се търгува над 8 спрямо щатския долар.
Така пазарът реагира на думите на президента на Турция Реджеп Ердоган, който обвини германските власти във фашизъм, обиди френския държавен глава Еманюел Макрон, заявявайки, че се последният се нуждае от психиатър и открито предизвика САЩ да наложат санкции на турската икономика.
Лирата се срина с 1,3% днес, като от началото на годината е поевтиняла с повече от 25% спрямо щатския долар.
Ердоган: Макрон се нуждае от психиатър
Причините за спада са много, от нарастващо геополитическо напрежение заради действията на турския президент, през пандемията, до икономическите проблеми в самата Турция.
Франция отзова своя посланик в Анкара, след като Ердоган заяви, че Макрон се нуждае от психиатрично лечение в отговор на критични коментари на френския президент относно исляма.
Други висши турски служители също предприемат поредица от атаки срещу Европа, сравнявайки отношението към мюсюлманите с демонизирането на евреите през 20-те години на миналия век.
Шарл Мишел, президент на Европейския съвет, от своя страна обвини Турция, че прибягва до „провокации, едностранни действия в Средиземно море и сега обиди”, което е „неприемливо”.
Ердоган предизвика и САЩ. Във Вашингтон се води дебат за налагане на санкции спрямо Турция заради нейната роля в конфликта в Нагорни Карабах. Анкара доставя оръжия и наемници за армията на Азербайджан.
Вашингтон също многократно е заплашвал да наложи санкции на Турция, която е член на НАТО, в отговор на закупуването на руската система за противовъздушна отбрана С-400.
Страх и бедност, пандемията удря Турция
„Не знаете с кого си имате работа”, заяви Ердоган в речта си в неделя. „Каквито и да са вашите санкции, не закъснявайте с тях.”
Поевтиняването на лирата има сериозни икономически последствия. Инфлацията в Турция достигна 11,75% миналия месец. Нараства и тежестта на плащанията по задълженията в други валути. Много водещи турски компании имат значителни дългове в долари и евро.
Властите в Турция са похарчили около 134 млрд. долара през последните 18 месеца в подкрепа на лирата, стопявайки държавните валутни резерви.
Приключенията на Ердоган и тяхната цена
Международната рейтингова агенция „Мудис” предупреди миналия месец, че Анкара „почти е изчерпала буферите, които ще ѝ позволят да предотврати потенциалната криза на платежния баланс”.
На практика всички важни решения в Турция се взимат еднолично от Ердоган, който през последните години получи безпрецедентен контрол над институциите в страната, включително и централната банка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!