Т урската лира падна в петък до рекордно дъно от 8,59 за долар, преминавайки предишното най-ниско ниво от 8,49 USD/TRY, което беше регистрирано на 3 ноември миналата година.
Лирата е под постоянен натиск заради опасенията, че паричната политика на Турция е твърде хлабава и централната банка не контролира ускоряващата се инфлация. За това допринася и абсурдната позиция на турския президент Реджеп Ердоган, според когото повишаването на лихвените нива ускорява инфлацията. Докато реално е точно обратното – по-високите лихви забавят паричния поток и така ограничават инфлационните процеси.
Турция пред още по-голям срив?
В четвъртък Централната банка на Турция остави основният си лихвен процент непроменен на 19% и обяви, че инфлацията е достигнала своя връх.
През април потребителските цени се повишиха със 17,4% на годишна база, движени основно от поскъпването на енергоносителите. Това доста над целта на Централната банка от 8% инфлация.
За последните три месеца турската лира е поевтиняла с повече от 13%, превръщайки се в най-бързо падащата валута от тези на всички развиващи се пазари.
Турция: турбо-инфлацията е по-страшна от обезценяването на лирата
А през юни турските компании трябва да изплатят заеми на стойност 6,9 млрд. долара в чуждестранни валути, така че натискът върху лирата вероятно ще за засили.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!