"Германия би искала да види икономическа просперираща Турция. Това е в наш интерес ", заяви германският канцлер Ангела Меркел, помолена да коментира ситуацията в Турция след резкия спад на лирата.
Германия иска икономиката на Турция да се развива и никой няма интерес от дестабилизацията й, каза още Меркел.
Трябва обаче да се направи всичко възможно, за да се осигури независимостта на централната банка, посочи канцлерът.
Германският външен министър Хайко Маас каза, че
Анкара може да направи повече, за да подобри дипломатическите си отношения както със САЩ, така и с Германия, което също ще облекчи икономическите й проблеми.
Ердоган: САЩ искат да забият нож "в гърба“ на Анкара
Връзките на Турция със САЩ и Германия бяха обтегнати от решението й да арестува няколко граждани от двете страни.
"Да, развитието, което се случва в момента в Турция, предизвиква голяма загриженост", каза Маас.
Лирата се срина. Ердоган: Те имат долари, ние народ и Аллах
Нов срив и рекордно дъно за турската лира
Рязкото поевтиняване на турската лира през последните дни е свързано с напрежението в отношенията между Анкара и Вашингтон. САЩ настояват да бъде освободен евангелисткият проповедник Андрю Брънсън, арестуван в Турция по обвинения във връзки с терористични организации. След отказа на Анкара, американските власти обявиха санкции срещу двама турски министри и двойно вдигане на митата за турската стомана и алуминий.
Санкции от САЩ, лирата удари дъно, Турция отвърна
Ердоган обаче остана непреклонен, критикувайки "икономическите терористи", "икономическата война" и "хулиганите на световната система." Той предупреди, че ще формира нов съюз с Русия и Китай. Ердоган също така призова турците да обменят доларите, еврото и златото си в лири и да запазят вярата си в Бог.
В петък, 10 август, турската лира постави нов исторически минимум спрямо долара и достигна курс от 6,41 лири за долар.
Ройтерс отбелязва, че
турската лира е загубила повече от 40% от стойността си спрямо долара
от началото на годината досега, като сред причините посочва и притесненията за влиянието на президента Ердоган върху икономиката, като и многократните призиви за по-ниски лихвени проценти.
Във видеото горе вижте как след срива на лирата туристите се редят на опашки пред луксозни магазини
"Причините за измененията на валутния курс съвсем не са чисто икономически,
по-скоро са свързани с политически събития, въздействия, казани неща и някои други връзки между отделните страни. В случая решителна роля изигра САЩ и разправията за пастора Андрю Брънсън. На пръв поглед това е причина, която няма нищо общо с банковите взаимоотношения и валутния курс. Но точно това изигра ролята на следващите санкции и на останалите въздействия, които наблюдаваме върху политическата обстановка, върху смущенията вътре в страната. В крайна сметка всички виждаме обезценяването на турската лира", коментира Христина Вучева, доктор по икономика и професор по финанси, за БГНЕС.
"Имаше дни, в които човек можеше да повярва, че чрез изключителната роля и популярност на турския президент положението ще бъде овладяно. Това беше само за няколко дни. След това отново продължи посоката на обезценяване. Дали ситуацията ще може да се овладее със средствата, които опитва турският президент – трудно е да се прогнозира", отбелязва тя. Повечето икономисти считат, че е невъзможно да се спре обезценката - освен, ако не се направи решително повишаване на лихвените проценти – нещо, което засега Ердоган не позволява.
Според Вучева какво ще се случи с турската икономика, зависи от това дали следващите няколко дни ще успеят да ограничат обезценката и да се разбере, че ще има една нова тенденция без да преминат към увеличение на лихвите или ще се плъзнат по традиционната плоскост с увеличение, което ще разруши всичко, което са постигнали за последните десетина години и ще ги върне много назад.
"Дали ситуацията има някакво отношение към България, банките ни и гражданите – няма. Българските банки нито имат сериозни позиции, нито пряко отношение към турската лира. Каквото има, то е евро. Така че няма от какво да се опасяваме, освен че не е добре в съседна страна да има такива сътресения", каза Вучева.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!