Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че е неприемливо САЩ, Русия и Франция да участват в усилията за търсене на примирие в спорния кавказки район Нагорни Карабах, след като са неглижирали проблемите там 30 години.
Ердоган повтори, че Армения трябва да се изтегли от Нагорни Карабах, ако целта е да се постигне траен мир в региона, където стълкновенията между силите на Азербайджан и Армения продължават вече пети ден.
В четвъртък в съвместно изявление президентите на Франция, Русия и САЩ поискаха незабавно примирие между Азербайджан и силите на етническите арменци в Нагорни Карабах и призоваха за незабавно връщане към преговорите. Изявлението на Макрон, Путин и Тръмп бе в качеството им на съпредседатели на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Конфликтът в Нагорни Карабах се превръща в регионален сблъсък от нов тип
Минската група на ОССЕ посредничи от 1994 г. в преговорите между Армения и Азербайджан за намиране на решение на конфликта. През 1991 Нагорни Карабах, който до този момент е със статут на автономна област в състава на Азербайджанската ССР, но е населен предимно с етнически арменци, обявява независимост. Този акт не е признат от международната общност, но статутът на територията, контролирана от Армения, остава спорен.
В неделя избухнаха боеве между азербайджанските сили и сепаратистите, подкрепяни от Армения. До момента се съобщава за най-малко 128 жертви.
Според американски медии искането на Путин, Макрон и Тръмп засилва натиска върху Турция. Военната подкрепа на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за Азербайджан и войнствената му реторика са осъждани както от Москва, така и от съюзниците на Анкара в НАТО, пише "Ню Йорк таймс". Конфликтът повишава напрежението между Русия и Турция, които подкрепят противникови страни в гражданските войни в Либия и Сирия. Русия има военна база в Армения и споразумение за взаимна отбрана с Ереван, което обаче не се отнася за спорния район. Москва се противопоставя на усилията на Ердоган за разширяване на турското влияние в традиционно доминирания от Русия Кавказки регион. Южен Кавказ сега изглежда се превръща в трети театър за разгръщане на силовото съперничество между Русия и Турция, коментира британският в. "Гардиън".
Войната в Нагорни Карабах: И Русия, и Турция имат полза от нея
"Недопустимо е, че сега Минската група иска прекратяване на огъня в Нагорни Карабах. Те трябва да поискат първо Армения да напусне окупираните територии на Нагорни Карабах", заяви Ердоган при откриването на новата сесия на турския парламент.. Той посочи, че Турция "продължава да подкрепя Азербайджан на принципа "две държави, една нация". "Пътят към траен мир минава през изтеглянето на Армения от окупираните азербайджански земи", заяви турският лидер.
Той предупреди, че "онези, които подкрепят злосторниците, ще отговарят пред съвестта на човечеството". Според турското издание "Йени акит" думите на Ердоган визират не само действията на арменците в Нагорни Карабах, но и тези на Гърция и кипърските гърци в Източното Средиземноморие и на Израел в Палестина.
Експерт: Турция повтаря сценария с Либия в Армения
По отношение на ситуацията в Източно Средиземно море Ердоган заяви, че "Турция в никакъв случай не преследва сблъсък, напрежение и несправедливост в Средиземноморието". "Нашето единствено желание е да бъде проявено уважение към правата на нашата страна. Наш приоритет е разрешаването на разногласията по справедлив начин", каза той.
Ердоган постави конкретни условия към Ангела Меркел и Шарл Мишел
В изказването си турският президент засегна и израелско-палестинския въпрос, като каза, че за Турция "палестинският въпрос не е обикновен геополитически проблем". "В този град, който бяхме принудени да напуснем със сълзи на очи, все още има следи от османската съпротива. Ерусалим е наш град, град от нас", каза Ердоган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!