Т урската лира поскъпна с близо 2% срещу долара, след като централната банка на Турция рязко вдигна основния лихвен процент. Той беше повишен от 10,25% на 15%.
Това рязко увеличение на лихвите в Турция идва след като зетят на президента Реджеп Ердоган напусна турското министерство на финансите.
Поскъпването на лирата днес обаче не може да компенсира загубите от началото на годината от 23% срещу долара. За периода турските пари са поевтинели с най-много от валутите на всички развиващи се икономики.
В Турция: Не сме вегетарианци, нямаме пари за месо
Бившият финансов министър Начи Агбал бе назначен за гуверньор на централната банката с президентски указ, публикуван на 7 ноември.
На следващия ден Берат Албайрак зетят на Ердоган напусна поста министър на финансите, като се позова на здравословни причини, но според турските медии той се е противопоставял на назначаването на Агбал.
Досега президентът на Турция остро се противеше на увеличаването на лихвените проценти в страната. Той дори твърдеше, че това щяло да доведе до ускоряване на инфлацията.
Зетят на Ердоган подаде оставка от правителството. Какво следва
Всъщност ефектът от по-високите лихви е точно обратният. Те ограничават кредитирането, т.е. паричния поток и подкрепят местната валута. Така понижават инфлационния натиск.
Повишаването на лихвите обаче ще доведе до проблеми с изплащането на кредитите в лири, въпреки че вероятно ще спре свободното падане на турската валута.
Съществува и сериозна несигурност доколко централната банка на Турция ще може да поддържа политиката на монетарно затягане. Ердоган изглежда е на диаметрално противоположна позиция.
„Не трябва да позволяваме на нашите инвеститори да бъдат потискани от високи лихвени проценти,” заяви турският президент в сряда.
Реално възможностите пред Турция са твърде ограничени. Опитите да се следва политиката, налагана от Ердоган, доведоха до свиване на валутните резерви на страната със 140 млрд. долара. В същото време инфлацията се ускори и от септември миналата година е двуцифрена. През този октомври ръстът на потребителските цени на годишна база достигна 11,89%.
Несигурността продължава да оказва натиск върху лирата. Турската валута поскъпна до 7,5110 USD/TRY непосредствено след решението на централната банка, но 2 часа по-късно вече се търгува на 7,5945 USD/TRY. Т.е. с поскъпване от 1,42% спрямо нивата на затваряне вчера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!