Т урският парламент даде днес разрешение за военна намеса в Либия като гласува едногодишен мандат за разполагане на турски войници в Либия, където гражданската война ескалира. В резолюцията се посочва, че гражданската война застрашава интересите на Турция в Средиземноморието и Северна Африка.
От присъстващите в залата 509 депутати 325 са гласували в подкрепа на резолюцията, а 184 - против. Очакваше се проекторезолюцията да бъде приета леко, тъй като управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ на президента Реджеп Тайип Ердоган и нейият съюзник - Партията на националистическото действие /ПНД/, имат парламентарно мнозинство, отбелязва ДПА. Извънредно заседание на парламента бе свикано днес за обсъждане на проекторезолюцията, която ще позволи на правителството да взима решение за определяне на момента и за обхвата на разполагане на войски в Либия, както и за числеността на въоръжените сили, които ще бъдат изпратени.
Парламентът е одобрявал и по-рано подобни резолюции. На 8 октомври парламентът гласува за удължаване с една година на мандата за провеждане на операции на турската армия в Сирия и Ирак. На следващия ден Турция предприе военна операция в Североизточна Сирия, припомня агенцията.
Turkey's parliament pass bill allowing the government to deploy troops to Libya to intervene in civil conflict https://t.co/zzN170Q1oU
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 2, 2020
Ердоган заяви, че либийското правителство на националното съгласие /ПНС/, което Турция подкрепя, е поискало от Анкара да изпрати войници. Той обаче не посочи срок за това.
През ноември Турция и ПНС подписаха две спорни споразумения за сътрудничество във военната област и сигурността и за морските граници, като първото от тях предвижда обучение на военни и логистична подкрепа.
През декември международно признатото либийско правителство на националното съгласие на премиера Файез ел Сарадж поиска помощ от Анкара за отблъскване на настъплението на силите на влиятелния в Източна Либия военен командир Халифа Хафтар.
Турският вицепрезидент Фуат Октай заяви вчера, че дори след приемане на проекторезолюцията, Турция може да се откаже да изпраща войски в Либия, ако силите на Хафтар спрат офанзивата си срещу правителство в Триполи.
В приетата днес резолюцията се отбелязва, че самообявилата се Либийска национална армия на Хафтар заплашва да вземе на прицел турски граждани и фирми в Либия и турски кораби край бреговете на страната. Силите на Хафтар са подкрепяни от Египет, ОАЕ, Саудитска Арабия и Русия.
Основната турска опозиционна Народнорепубликанска партия /НРП/, прокюрдската Демократична партия на народите и консервативната "Добра партия" гласуваха срещу проекторезолюцията. Депутатът от НРП Юнал Чевикьоз каза, че това е военен мандат за изпращане на турски войници да се сражават в Либия, вместо мандат за хуманитарна подкрепа.Той предложи вместо това да бъдат изпратени мироопазващи сили на ООН в Либия.
Според приетата резолюция президентът ще взима решение за обхвата, размера и момента за предприемане, ако е необходимо, на военни операции и намеса.
Ние изпращаме нашите деца, за да станат мъченици в либийската пустиня, заяви депутатът от "Добра партия" Айтун Чирай, като добави, че Турция не трябва да застава на страната на никоя враждуваща фракция в Либия.
Той каза, че Турция няма нужда да бъде въвличана в нови конфликти в района, и посочи, че резолюцията крие риск да постави турските войници в "ситуация по подобие на Виетнам" в Либия.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган и американският му колега Доналд Тръмп са обсъдили в телефонен разговор двустранните отношения, както и регионалните развития и на първо място ситуацията в Либия и Сирия, предаде Анадолската агенция. Ердоган е заявил в разговора, че в Турция следят с безпокойство и съжаление нападенията срещу американските сили за сигурност в Ирак и е изразил задоволство от приключването на протестите срещу посолството на САЩ /в Ирак/.
Доналд Тръмп предупреди турския си колега Реджеп Тайип Ердоган срещу всяка „външна намеса“ в Либия, заявиха от Белият дом. В телефонно обаждане Тръмп "посочи, че чуждестранната намеса усложнява ситуацията в Либия", каза в изявление говорителят на Белия дом Хоган Гидли.
#BREAKING Trump warns Turkey's Erdogan against "foreign interference" in Libya, White House says pic.twitter.com/s2LfBisc7c
— AFP news agency (@AFP) January 2, 2020
Египет решително осъди приетата от турския парламент резолюция. Изпращането на турски войски в Либия "може да се отрази негативно на стабилността в района на Средиземно море, изтъкна египетското външно министерство и призова международната общност спешно да реагира на това решение.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!