Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган пътува до Ирак следващата седмица за първи път от 12 години. Ердоган търси подкрепа от Ирак във войната си срещу кюрдските бунтовници, базирани в Ирак.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Дориан Джоунс в своя репортаж от Истанбул.
На върха на дневния ред на президента Реджеп Тайип Ердоган в Багдад е осигуряването на подкрепа за Турция за планирана офанзива срещу кюрдската бунтовническа група ПКК.
ПКК използва Ирак като база от десетилетия във войната си срещу турските сили.
Миналия месец Анкара постигна дипломатически пробив, когато Багдад забрани ПКК. Багдад призовава турските язовири да пуснат повече вода в реките, които текат към Ирак, молба, която турският лидер каза, че е готов да разгледа.
Анализатори казват, че задълбочаването на търговията също е ключова част от посещението на турския лидер. Той се стреми да увеличи международния транзит през Ирак като част от планиран нов търговски маршрут между Китай и Европа.
“Основният гръбнак на това предстоящо президентско посещение в Ирак, в Багдад и Ербил, ще бъде новият така наречен път за развитие, който ще свърже пристанището на Басра с турската граница или с нов граничен портал“, посочва Айдън Селчен, анализатор на външната политика.
Ердоган казва, че може също да посети Ербил, столицата на полуавтономния Иракски Кюрдистан, с когото турският лидер е развил тесни връзки.
Анализаторите обаче предупреждават, че целта му за разширяване на турското влияние в Ирак може да бъде осуетена от Иран, който има значително влияние върху страната.
Някои наблюдатели казват, че Багдад търси Анкара, за да балансира влиянието на Техеран, особено след като нарастват спекулациите за възможно изтегляне на силите на Съединените щати, които все още са в Ирак.
“Има много иракски елити, които не са доволни от огромното влияние, което Иран упражнява в тяхната страна, а Турция може да бъде балансьор”, посочва преподавателят по международни отношения Соли Йозел.
Анализатори казват, че посещението на Ердоган в Ирак може да доведе до промени, но също така допълнително да разпали историческото съперничество между Турция и Иран.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!