Турция се възползва от противоречията между Русия и Иран в Сирия
Източник: EPA/БГНЕС

З асега Турция успешно води стратегията си за изтласкване на сирийските проправителствени сили в Северозападна Сирия.

Първо, навлизането на турските сили в кюрдския кантон Африн показа, че Анкара иска да прочисти границата си от неудобни сили, дори с риска да влезе в конфликт с американските части там.

Паралелно с това, турците изпратиха военни конвои в провинция Идлиб, възползвайки се от различията между Русия и Иран по отношение на бъдещата стратегия в Сирия. Докато Техеран смята, че Москва все повече се отдалечава от общия проект за спасяването на Башар Асад, Анкара продължава да засилва кампанията си за установяване на буферна зона дълбоко в опозиционните територии в Северна Сирия и Идлиб.

Ердоган готов да прочиства Сирия до Ирак

Кюрдите: Спряхме турската армия при Африн

Нова турска позиция в Северна Сирия

Последните събития са показателни. Турците установиха военна позиция в южните райони на оспорваната между опозиция и правителство провинция Алепо. По този начин, Анкара блокира както правителствените сили от настъпление на север, така и поддържащите ги, финансирани от Иран милиции.

Това, разбира се, доведе до засилване на напрежението между Иран, Турция и Русия, които иначе заедно постигнаха споразумението в Астана за установяване на зони за деескалация в Сирия. В провинция Идлиб именно турските сили са посочени за силата, която да следи за изпълнението на споразумението.

Под флага на изпълнение на установяване на зоната, Анкара изпрати конвой от около 100 бронирани превозни средства в близост до град Ал Ейс и на 5 февруари позиция за наблюдение стана факт. Градът е важна точка на фронтовата линия между опозиционните групи и проправителствените групи, разположени на юг от град Алепо.

Тези действия на Турция не минаха без произшествия. На два пъти турски войници попадаха под обстрел на подкрепени от Иран милиции, а в края на януари кола-бомба се взриви непосредствено до преминаващия турски конвой.

Турция, Русия, Иран и САЩ показват, че сирийският конфликт вече не е сирийски

САЩ недоволни от Анкара, Ердоган: Какво правите още в Афганистан

За да не се стигне до ескалация, Русия трябваше да се намеси, но въпреки това турците отвърнаха на обстрела, убивайки пет души от милициите. Нито Асад, нито Иран бяха доволни от посредническата роля на Москва. Междувременно, Анкара заяви, че ще установи още няколко позиции за наблюдение в Северна Сирия, без да посочва точно къде.

Москва между Анкара и Техеран

На фона на все по-врящите отношения с Иран, Турция най-вероятно ще поиска гаранции от Русия за безопасността на силите си в провинция Идлиб, която в момента е поделена между бунтовници и ислямисткия алианс Хаят Тахрир ал Шам, в който участват и бойци, свързани с Ал Кайда. Идлиб, също така, е свидетел на правителствена офанзива от месец насам.

Но гаранции няма. Проправителствените сили няколко пъти обстрелват турските позиции, като най-малко един турски войник беше убит. Асад и Иран най-вероятно ще опитат да спрат всяка възможна сделка, която ще гарантира дългосрочно присъствие на Турция в Сирия. За Техеран, разполагането на всякакви допълнителни чужди сили – включително - представлява пречка пред окрупняването на иранската зона на влияние.

Ролята на Русия не е лека. Ескалацията между Турция и Иран се случва в особено неподходящо време за Путин. Провелите се в над сто града протести на поддръжници на опозиционера Алексей Навални хвърлят сянка върху авторитета на руския президент, дори с оглед на факта, че Навални не беше допуснат до избори и не представлява заплаха в този смисъл. Но Путин внимава за общественото мнение, а то е все по-негативното по отношение на руската интервенция в Сирия.

Докато Путин гледа в друга посока, Москва рискува да се отчужди от Иран и в тази пролука Анкара прокарва своите собствени интереси. Руските медии посрещат с позитивни възгласи разполагането на турските сили в провинция Идлиб, а иранските точно обраното – те стигат дори до явни критики към Русия и предупреждения към режима в Сирия да продължи да стои на страната на Техеран.

Безмилостни бомбардировки

Междувременно, сирийските военновъздушни сили засилиха натиска си върху бунтовниците в Идлиб и покрайнините на Дамаск. В невиждана от много време ескалация, близо 300 души загинаха в Идлиб за седмица и половина, а само за ден в Дамаск бяха убити 80. Две от последните действащи болници в Северозападна Сирия – болницата в Маарат ан Нуман и тази в Саракеб – бяха напълно унищожени от въздушни удари. От Саракеб пък се появиха новини за използване на хлор – четвъртата химическа атака в Сирия от началото на годината. Очевидно е желанието за смазване на бунтовническите позиции, макар и Маарат ан Нуман, и Саракеб, да са градове известни със съпротивата си срещу радикални групи.

Според наблюдатели, мълчаливото съгласие на Русия за тези действия е послание към сирийската политическа опозиция. Провалът на преговорите в Сочи, които минаха под сянката на бойкот на много от видните опозиционни групи, е черна точка за Путин и неговия екип. Ударите над Идлиб и Дамаск се засилиха именно след Сочи и макар официално да се казва, че са отмъщение за сваления от бунтовници (не от Хаят Тахрир ал Шам, каквато информация се разпространи първоначално) руски Су-25, то ескалацията по-скоро е свързана с провала в Сочи.

Натиск върху сирийската опозиция

С всеки удар, Асад и Русия целят да накарат опозицията да участва в преговорите и така да диктуват правилата на терен. В Южна Сирия, обаче, местните бунтовнически сили арестуваха онези, които са участвали в Сочи веднага щом се завърнаха и така показаха, че тази стратегия явно няма да успее засега.

В края на първата седмица на февруари се появи информация, че мобилната противовъздушни установка, с която е свален и изтребителя Су-25, е предоставена на бунтовниците от Турция. Някои анализатори считат, че по този начин Анкара протестира срещу руската подкрепа за правителствените сили в офанзивата им в Идлиб. Турция няколко пъти е снабдявала бунтовници с военна техника при други правителствени офанзиви. 

На пръв поглед, съгласието между Русия, Турция и Иран е стабилно. Но последните събития показват, че явно има трусове между трите държави, а това най-вероятно ще засили военните действия в Сирия.\

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
MEDIA PLAY 2025 се завръща в София за своето трето издание

MEDIA PLAY 2025 се завръща в София за своето трето издание

Любопитно Преди 3 минути

Регистрацията за събитието, което ще посрещне професионалисти от над 15 държави, вече е отворена

"Ох, на мама! Podcast": Децата не идват с упътвания

"Ох, на мама! Podcast": Децата не идват с упътвания

Любопитно Преди 12 минути

Родителството е пътуване, което никога не е съвършено, но е изпълнено с безброй моменти на радост и удовлетворение

<p>Търговски експерт за митата на Тръмп: Това е пълен автогол</p>

"Автогол": Как митата на Тръмп може да се обърнат срещу него

Свят Преди 31 минути

"Основната тежест на митата пада върху американските потребители под формата на по-високи цени", каза Марк Занди

Тръгва дело за жените, пострадали след процедури с ботулинов токсин

Тръгва дело за жените, пострадали след процедури с ботулинов токсин

България Преди 44 минути

На 3 февруари, след публикации в медиите, СРП се е самосезирала и е започнала проверка

Последните дни на Вал Килмър: Нови разкрития за легендата на Холивуд

Последните дни на Вал Килмър: Нови разкрития за легендата на Холивуд

Любопитно Преди 46 минути

Според семейни източници Килмър страдал от „липса на енергия, свързана с лечението му от рак“

Премиерите на Израел и Унгария Бенямин Нетаняху и Виктор Орбан в Будапеща

Унгария се оттегля от Международния наказателен съд

Свят Преди 53 минути

Унгария е член-учредител на МНС, който наброява 125 държави-членки

Третият медицински хеликоптер пристигна в България

Третият медицински хеликоптер пристигна в България

България Преди 1 час

Въздушната линейка ще бъде временно базирана в регионалната база на HEMS в Сливен

<p>Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния</p>

Оставиха за постоянно в ареста Жоро Мазния, опитал да открадне жилището на възрастна жена

България Преди 1 час

Съдът счита, че той може да извърши друго престъпление, както и да повлияе на свидетели, които предстои да бъдат разпитани

<p>20 чата в Signal: Екипът на Майк Уолц под прицел</p>

Екипът на Майк Уолц има най-малко 20 чата в Signal за обсъждане на националната сигурност

Свят Преди 1 час

Чатове обхващат политиката спрямо Украйна, Китай, Газа, Близкия изток, Африка и Европа

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

България Преди 1 час

Ще поканим партиите, които ни подкрепиха за настоящия вот, както и ПП-ДБ, на общи консултации, заяви Костадин Костадинов

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проекта 6G-VERSUS

Технологии Преди 1 час

Практическото приложение на 6G технологиите са насочени към управление на преносната мрежа, предвидимост и поддръжка на ветроенергийни паркове

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

Тръгна делото за измама с тролейбуси във Враца

България Преди 1 час

Става въпрос за обществена поръчка по проект на стойност 4,5 милиона евро

Тръмп обяви извънредно положение в САЩ

Тръмп обяви извънредно положение в САЩ

Свят Преди 1 час

Причината - икономическата ситуация и търговския дефицит

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

България Преди 2 часа

15 хиляди родители се борят за 13 хиляди места в София

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Мистерията MH370: </span></strong>Спряха последното търсене</p>

Спряха търсенето на мистериозно изчезналия полет MH370

Свят Преди 2 часа

В безследно изчезналият от радарите самолет имаше 239 души