И ма голяма вероятност Турция да подпише споразумение за съвместно производство на ракетна отбранителна система с китайска фирма, след като тя е дала най-ниска оферта в търга - 3,44 млрд. долара, посочи отговорен представител на Министерството на отбраната, цитиран от Ройтерс.
САЩ обаче изразиха сериозно безпокойство във връзка със сътрудничество на Турция, която е член на НАТО, с фирмата CPMIEC, подложена на санкции заради нарушения на оръжейното ембарго за Иран, Северна Корея и Сирия.
По думите на Мурад Баяр, съветник по въпросите на отбранителната промишленост във ведомството сделката с CPMIEC може да бъде финализирана до месеца.
Той подчертава, че Анкара не споделя никаква информация за отбранителните системи на НАТО с Китай и че ако сделката напредне, почти цялото производство ще се осъществява в Турция.
Източници от НАТО отбелязват, че сътрудничество на Турция с Китай за отбранителната система може да повдигне въпроси за съвместимостта на ракетите със системите на Алианса и за сигурността.
Баяр обаче посочва, че офертата на китайската фирма е значително по-ниска от тези на другите участници в търга. Офертата на френско-италианския консорциум Eurosam е класирана на второ място, тази на американската фирма Raytheon - на трето място, а офертата на руска фирма е елиминира.
Пълната съвместимост със системите на НАТО е недвусмислено условие в договора за планираната отбранителна система, казва още Баяр.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!