М инистърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу заяви в интервю пред немското издание Suddeutsche Zeitung, че ако гръцки кораби се опитат да предотвратят проучвателните дейности на турските сондажни кораби в Егейско море и Средиземноморието, те ще получат съответстващ отговор, пише електронното издание на гръцкия вестник Protothema.
Освен това първият дипломат на Анкара коментира думите на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, който обяви Турция за „създател на проблеми“ в Средиземно море: „Гръцкият министър-председател трябва да се погледне в огледалото и да се замисли дали не прави грешки. Откакто пое поста, президентът Ердоган му предложи неколкократно да работи с него в Средиземноморието. Можем да разрешим съществуващите проблеми с териториалните води в Егейско море. Ердоган искаше диалог, но Атина отказа. Сега Гърция прави споразумения със средиземноморските си съседи. Вместо да работи с Франция и ЕС срещу нас, той трябва най-накрая да говори с нас. Опитите на Атина да ни изключи са обречени. Ние ще защитаваме интересите си и тези на Република Северен Кипър“, заяви Чавушоглу.
Ето какво планира Гърция при ескалация с Турция
В края на миналата седмица след среща с италианския външен министър Луиджи ди Майо в Анкара Чавушоглу спомена за възможността за посредничество на Италия, без да даде повече подробности. Турция и Гърция са в остър спор в Източното Средиземноморие по отношение на обхвата на изключителните си икономически зони в район, потенциално богат на природен газ. През ноември Турция подписа меморандум с Либия за определяне на изключителните икономически зони на двете страни, с който според Гърция претендира за голяма част от зоната, върху която Атина има суверенни права. ЕС наложи санкции на турски субекти заради споразумението между Анкара и Триполи.
Гърция твърди, като се позовава на международното право, че островите имат право да формират континентален шелф и изключителни икономически зони. Турция обаче смята, че островите, които са отдалечени от континентална Гърция нямат право да формират континентален шелф.
Гърция е готова на военни действия срещу Турция
В интервюто си сега Чавушоглу подчерта, че няма нужда да се стига до дела в международните трибунали за споровете с Гърция в Егейско море, защото вече имало съдебни решения по въпроса, както и защото Турция вече е изпратила в ООН координатите на континенталния си шелф.
„Който стъпи на наша територия, първо ще бъде изпепелен, а след това ще питаме кой е“, заяви миналата седмица началникът на Генералния щаб на гръцката армия Констанинос Флорос, цитиран от електронното издание на вестник Protothema. По време на пресконференция в четвъртък. генералът каза, че въпреки че въоръжените сили на Гърция може да нямат всичко, което искат, те са организирани, добавяйки, че „... който се забърка с нас, ще плати много висока цена. Приятели и съюзници знаят това”.
Флорос заяви това в отговор на въпрос как Гърция ще реагира, ако Турция започне сондажи в гръцкия континентален шелф. „Ако се случат такива неща, Гърция ще упражни своите суверенни права, има набор от ескалиращи мерки“. Генерал Флорос добави: „Ако трябва ще стигнем до точката на чисто военни действия, това също е възможност, никой не го изключва. Няма една точка на локализация на кризата, тя ще се разпространи веднага, не е възможно да се случи нещо в Кастелоризо (гръцки остров от групата на Додеканезите, който се намира в близост до турския бряг) и да не се разпространи навсякъде“.
Ще има ли война между Гърция и Турция за нефта в Средиземно море
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!