Н азан Боскурт е сред десетките хиляди държавни служители, освободени след опита за преврат в Турция през юли 2016 г. През януари 2017 г. тя губи работата си в Службата за адресна регистрация в Анкара. Подобно на много от другите служители, освободени след опита за пуч, и тя изтъква, че е невинна, пишат от "Дойче веле".
След неуспешния опит за преврат, на 20-и юли 2016 г. Ердоган обяви извънредно положение и започна да "прочиства" страната от предполагаеми терористи. Същевременно президентът с декрет освободи около 125 хиляди държавни служители по обвинението, че са свързани с движението на Фетхуллах Гюлен. Именно на него се приписва организирането на опита за преврат.
Турция: 15 хил. отстранени от работа в образованието
"Работих в моята служба в продължение на десет години. През това време нито един полицай не е идвал да ме разпитва, срещу мен никога не е водено разследване", разказва Назан Боскурт.
"Искам си работата обратно"
Бившата служителката решава да протестира, присъединявайки се към акцията "Искам си работата обратно". Тя е създадена от университетски служители, които също са освободени с декрет .
33-годишната Боскурт вече от три години и половина се събира ежедневно със съмишлениците си пред Паметника на човешките права в Анкара. Бронзовата фигура е на замислена жена, която държи в ръце Всеобщата декларация за правата на човека. Пространството около паметника традиционно е място за срещи на граждани, които настояват за повече права и свобода.
Сринаха най-старата пивоварна в Турция за ислямски център
Полицията прави всичко възможно да попречи на протестите, в които участва Боскурт. Паметникът многократно е бил блокиран от полицията, а Боскурт е била задържана. Поне засега не са ѝ били повдигани обвинения.
Назан Боскурт е особено възмутена от това, че конкретни основания за освобождаването ѝ така и не са назовани. При това тя не е единствената - хиляди бивши държавни служители се оплакват, че уволненията им не са били аргументирани.
Комисията е само фасада
През юли 2017 г. турското правителство създаде специална комисия, която да разследва оплакванията. На вниманието ѝ бяха внесени над 120 хиляди молби за преразглеждане, като едва 12 200 или около 10 процента от уволненията са отменени и засегнатите са се върнали на работа.
Ердоган в "Света София", публикува снимки
Правните експерти отправят остри критики към комисията. Професорът по административно право Метин Гюндай казва, че тя не е независима. И обяснява защо: нейните членове се назначават от президента. Освен това по време на процедурата засегнатите нямат право да се защитят пред членовете ѝ. Според Гюндай комисията е просто фасада.
Турция иска България да предаде гюленисти
И Назан Боскурт не е върната на работа. "Молбата ми беше отхвърлена. Но аз въобще не вярвам на комисията." Тя смята, че аргументацията на институцията е абсурдна. "Моето освобождаване се оправдава с разследвания срещу мен през 2018 г. и 2019 г., а аз бях освободена през 2017 г." Назан Боскурт ще продължи да се бори и призовава всички, изпаднали в нейното положение, да направят същото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!