А ко иска, Германия е свободна да изтегли своите военнослужещи, дислоцирани в базата на НАТО „Инджирлик“.

Това каза турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу в интервю за частния телевизионен канал NTV.

Турция блокира работата по повечето партньорски програми на НАТО

Турски вицепремиер: Европа подкрепя мръсните терористични организации

Чавушоглу е категоричен, че Анкара не се опитва да изнудва Берлин, като не разрешава на германските депутати достъп до „Инджирлик“, където са разположени около 250 военни от Бундесвера, участващи в мисиите на международната коалиция срещу терористичната групировка „Ислямска държава“.

„Ако искат, да напуснат, това зависи от тях. Ние няма да ги молим. Те бяха онези, които искаха да дойдат и ние им помогнахме. Ако искат да си тръгнат, то бихме им казали: „Довиждане!“, категоричен е Чавушоглу.

Турския премиер Бинали Йълдъръм пък заяви, че Германия трябва да избере между Турция и терористите от Фето.

Междувременно „Шпигел” (Der Spiegel) съобщи, че министърът на външните работи на ФРГ Зигмар Габриел ще потърси съдействие за разрешаване на спора с Анкара от държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън.

„Вярвам, че американците ще използват възможностите си да обсъдят проблема с турската страна“, подчерта германският външен министър.

Тези дни властите в Анкара за пореден път забраниха на делегация на федералния парламент в Берлин да посети базата „Инджирлик“.

Решението дойде на фона на отказа на Германия да предаде турски военнослужещи, обвинени в съучастие в опита за държавен преврат от лятото на 2016 г.

В отговор канцлерът Ангела Меркел съобщи, че обмисля изтеглянето на германските войници от „Инджирлик“. Като алтернатива германските власти разглеждат Йордания.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радина Червенова: Прошката е сила, не слабост

Радина Червенова: Прошката е сила, не слабост

Любопитно Преди 37 минути

Журналистката пред Мон Дьо – за началото си в телевизията, предателствата, любовта, битката с болестта и първия си роман

<p>Колко ще ни струва <strong><span style="color:#ff0000;">последното българско лято в лева</span></strong></p>

Колко ще ни струва последното българско лято в лева

България Преди 57 минути

Какво ще се случи следващото еврово лято, отсега е трудно да се каже, но с категоричност то няма да е по-скъпо

<p>Брутален побой в с. Скравена, жителите излизат на протест</p>

Брутален побой в с. Скравена, жителите излизат на протест

България Преди 2 часа

Заподозреният е бил задържан, но към този момент е на свобода

<p>Папа Лъв XIV ще отслужи първата си неделна молитва</p>

Папа Лъв XIV ще отслужи първата си неделна молитва

Свят Преди 2 часа

69-годишният бивш мисионер и ръководител на Августинския орден беше избран в четвъртък за наследник на покойния папа Франциск

<p>Анализ: Над една пета от българите са бедни</p>

Анализ: Над една пета от българите са бедни

България Преди 3 часа

Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата,

Кирил и Методий

Празник е! Ето кой празнува имен ден

Любопитно Преди 3 часа

Днес отбелязваме паметта на българските съпокровители на Европа

Владимир Путин

Путин покани Зеленски на преговори, възможен ли е мир

Свят Преди 4 часа

Киев все още не е отговорил на поканата

Папа Лъв XIV

10 факта за Робърт Превост, който вече е папа Лъв XIV

Любопитно Преди 4 часа

Избирането му представлява приемственост с папството на покойния папа Франциск и се очаква той да продължи реформите на Франциск в църквата, както и фокуса му върху бедността и маргинализираните хора

<p>Какво време ни очаква в неделя</p>

Какво време ни очаква в неделя

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

11 май: Раждането на Новия Рим

11 май: Раждането на Новия Рим

Любопитно Преди 4 часа

Император Константин създава Новия Рим преди 1695 години - сърцето на Византийската империя

Задържаха над 225 души при мащабна операция в Турция

Задържаха над 225 души при мащабна операция в Турция

Свят Преди 12 часа

Предприети са арести и обиски на десетки адреси

Берлин призова за прекратяване на огъня в ивицата Газа

Берлин призова за прекратяване на огъня в ивицата Газа

Свят Преди 13 часа

В Израел Вадефул се очаква да се срещне с колегата си Гидеон Саар и с премиера Бенямин Нетаняху

,

Необичайна находка: Извадиха 15 тротинетки от водата край Морската гара във Варна

България Преди 13 часа

Открити са още рибарски столчета, гуми и пластмасови отпадъци

Москва ще обмисли предложението за 30-дневно прекратяване на огъня, заяви Песков

Москва ще обмисли предложението за 30-дневно прекратяване на огъня, заяви Песков

Свят Преди 14 часа

Той подчерта обаче, че опитите за оказване на натиск върху Русия са "напълно безполезни"

Руският президент Владимир Путин и генералният секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам в Кремъл, 10 май 2025 г.

Виетнам и Русия задълбочават сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността

Свят Преди 15 часа

След днешните си преговори в Кремъл двете страни подписаха няколко междуправителствени и междуведомствени документа за сътрудничество

Часове след примирието: Взривове в индийската част на Кашмир

Часове след примирието: Взривове в индийската част на Кашмир

Свят Преди 15 часа

По-рано Индия и Пакистан се договориха за пълно и незабавно прекратяване на огъня