В Тунис е съставено ново правителство на националното единство, съобщи тази вечер по телевизията премиерът Мохамед Гануши, който запазва поста си.
От кабинета излязоха министрите на външните работи, на отбраната и на вътрешните работи.
Вместо тях са назначени хора, които не са свързани с предишния режим, предаде ИТАР-ТАСС.
Новото коалиционно правителство бе съставено след продължили двудневни консултации на всички легални политически сили, които протичаха на фона на масови демонстрации с искания за пълно ликвидиране на политическото наследство на бившия президент Бен Али, който избяга от страната.
Външен министър стана Ахмед Унаи, дипломат от кариерата, съобщи Френс прес.
В телевизионното си обръщение, в което съобщи за правителствените промени, премиерът заяви, че първите свободни избори в Тунис ще бъдат организирани от независима комисия и с международни наблюдатели, предаде Ройтерс.
Тунизийският външен министър Камел Морхане, цитиран от ТАП, днес заяви, че се оттегля "в интерес на Тунис", за да може "народната революция" да доведе до по-голяма свобода в страната.
Съобщението предшества очакваните промени в правителството, целящи да успокоят протестиращите, които настояват кабинетът да се прочисти от лица на режима на сваления президент Зин ел Абидин Бен Али.
Демонстрантите се оплакват от корупцията, репресиите и ширещата се безработица при управлението на Бен Али, който избяга от северноафриканската страна на 14 януари след продължили седмици протести.
Миналата седмица Морхане напусна управляващата партия Демократично конституционно обединение, но това явно не се оказа достатъчно, за да умилостиви демонстрантите, отбелязва Ройтерс.
На 17 януари в Тунис беше сформирано правителство на националното единство и негов ръководител е досегашният премиер Мохамед Гануши.
Камел Морджан и Ахмед Фриаа останаха министри съответно на външните и на вътрешните работи, а освен тях други трима досегашни министри също запазват постовете си.
В състава на новия кабинет влязога лидери на три опозиционни партии, две от които досега нямаха парламентарно представителство. В него има и представители на гражданското общество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!