Военните в Мали решиха да превземат властта, "за да сложат край на режима, неспособен да се справи с кризата в северната част на страната", предаде ИТАР-ТАСС.
Става дума за
наплива на бежанци и оръжие от Либия и въстанието на туарегите,
което започна в началото на годината, посочва агенцията.
Превратът беше извършен в сряда вечерта. Говорителят на метежниците Амаду Конаре обяви по телевизията, че те са завзели властта и ще установят демократично управление. Конаре добави, че са разпуснати всички институции и е суспендирана конституцията.
В сраженията част от президентския дворец в Бамако беше опожарена. Военни започнаха да конфискуват автомобили на частни лица и да окупират административни сгради, включително митниците.
Ръководителите на режима на президента Амаду Тумани Туре, обаче, са невредими и скоро ще бъдат предадени на малийското правосъдие, заяви водачът на метежа капитан Амаду Саного, цитиран от АФП.
Президентът Амаду Тумани Туре също е жив и здрав, но не е в ръцете на бунтовниците.
Съществуват информации, че след преврата в Бамако туарегите в северната част на страната се готвят да атакуват обекти на правителствените войски, посочва ИТАР-ТАСС. Източници от съседни на Мали страни твърдят, че туарегите практически безпрепятствено са превзели една от най-големите военни бази в Анефис и се готвят да продължат настъплението си на юг.
Сред въстаниците има
много хора, които се сражаваха на страната на режима на Муамар Кадафи,
посочва агенцията. Туарегите, които са се сдобили с огромно количество либийско оръжие, вече не скриват намеренията си да превземат трите големи града в севера - Гао, Тимбукту и Кидала и да провъзгласят независима туарегска държава.
Междувременно днес военните метежници започнаха
погроми в столицата Бамако.
Местните телевизии и радиостанции съобщиха, че завзелите властта бунтовници са плячкосали превзетия от тях президентски дворец и други правителствени сгради. Водачите на преврата, които сформираха Национален съвет за възстановяване на демокрацията и възраждане на държавата, осъдиха погромите, но засега не са в състояние да обуздаят излезлите от контрол военни.
Превратът беше осъденот Африканския съюз, Икономическата общност на страните от Западна Африка и най-влиятелните държави на континента, включително Република Южна Африка, а също от генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.
Съветът за сигурност на ООН призова метежниците да осигурят охрана и да гарантират безопасността на президента, да освободят всички задържани малийски ръководители и да се върнат в казармите си. В изявление на Съвета се казва, трябва незабавно да се възстанови действието на малийската конституция, страната да се върне към демократичната форма на управление и да бъде възстановен изборния процес в съответствие с предишния график.
Министрите на външните работи на страните от ЕС също призоваха за връщане на цивилното управление и за възстановяване на конституционния ред в Мали.
Световната банка и Африканската банка за развитие
преустановиха помощите си за Мали
заради преврата. Дейността ни, свързана с развитието на Мали, се преустановява с изключение на извънредната помощ, посочват в общо комюнике двете финансови институции, като допълват, че ще следят развитието на събитията.
Същевременно Европейската комисия съобщи, че прекратява временно помощта за развитие за Мили, докато не се изясни положението. Европейският комисар по развитието Андрис Пиебалгс заяви, че това решение няма да навреди на хуманитарната помощ, предоставяна от ЕС на Мали.
Позовавайки се на правозащитната организация "Амнести интернешънъл", Франс прес съобщи за най-малко трима убити от заблудени куршуми по време на метежа. В болница са били откарани 28 ранени. По-рано военен източник говореше за един убит и един ранен военен от превратаджиите. Малийският Червен кръст съобщи за около 40 ранени, сред които и цивилни.
Превратът в Мали дойде като шок.
Страната е смятана за една от най-зрелите демокрации в Западна Африка,
а 63-годишният президент Туре щеше да се оттегли от власт следващия месец, когато изтича вторият му мандат, отбелязва АП.
Туре е бивш военен, който взе властта през 1991 г. с преврат. Той обаче предаде властта на цивилни и така си спечели похвали. Туре победи на демократичните президентски избори през 2002 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!