Д оналд Тръмп обяви, че ще наложи нови мита върху Китай, Мексико и Канада в първия ден от президентския си мандат. Мерките ще са част от усилията му да принуди тези държави да се справят с нелегалната имиграция и контрабандата на наркотици в Съединените щати.
Според плановете му, веднага след встъпването в длъжност на 20 януари, той ще подпише изпълнителна заповед, която ще въведе 25% мита върху стоките, идващи от Мексико и Канада. Допълнително, Тръмп заяви, че ще наложи 10% мита на Китай, докато страната не предприеме мерки за спиране на контрабандата на фентанил към САЩ.
Ако тези заплахи се осъществят, това ще доведе до сериозна ескалация на търговското напрежение с трите основни търговски партньори на Америка. Мерките биха могли да доведат до значителни смущения в глобалните вериги за доставки и да засегнат сериозно икономиките на тези държави. Според Тръмп, митата ще останат в сила, докато Мексико и Канада не предприемат мерки за ограничаване на наркотиците, като фентанила, и мигрантите, които незаконно преминават границата.
В същото време, Тръмп атакува Китай за неизпълнение на обещанията си да взема по-сериозни мерки срещу търговията с фентанил, като подчерта, че китайското правителство не е изпълнило поетите ангажименти за екзекуции на търговци на този наркотик. Китай от своя страна отхвърли обвиненията и заяви, че не допуска съзнателно изпращане на прекурсори за фентанил в САЩ, подчертавайки, че търговската война не носи ползи за никоя от страните.
Тръмп също така заяви, че ще премахне статута на Китай на най-облагодетелствана нация по отношение на търговията със САЩ и заплаши да наложи мита до 100%, ако бъде необходимо. Въпреки острото търговско напрежение, повечето икономисти смятат, че тези тарифи ще имат негативни последици за американската икономика, а Тръмп самият по време на кампанията си подчерта, че тарифите няма да бъдат разход за САЩ, а за другите държави.
Същевременно, Тръмп продължава да поддържа агресивна търговска политика, като същевременно насочва усилията си за решаване на дългогодишни проблеми със сигурността на границите и търговията с наркотиците.
Миналата година повече от 80% от износа на Мексико беше насочен към САЩ, докато около 75% от канадския износ отиде в по-големия й съсед. Дори след години на ожесточени търговски спорове между двете най-големи икономики в света, САЩ все още представляват около 15% от китайския износ.
Тарифите са основен елемент от икономическата визия на Тръмп, който ги разглежда като инструмент за стимулиране на американската икономика, защита на работните места и увеличаване на данъчните приходи. По-рано той твърдеше, че тези данъци „няма да са разход за вас, а за друга държава“, твърдение, което почти всички икономисти смятат за подвеждащо.
„Очевидно е, че това съответства на обещанието му от кампанията да използва тарифите като средство за реализиране на много от политическите си инициативи“, коментира Стивън Роуч, старши сътрудник в Центъра Paul Tsai China на юридическия факултет на Йейл, пред програмата Business Today на BBC.
Изборът на Тръмп за министър на финансите, Скот Бесент, по-рано изрази мнение, че заплахите на новоизбрания президент за значително увеличаване на митата са част от неговата стратегия за преговори. В интервю за Financial Times, преди да бъде номиниран за поста, Бесент заяви: „Общото ми мнение е, че в крайна сметка той е свободен търговец. Ескалацията е част от процеса на деескалация.“
Това се случва в контекста на сериозните икономически предизвикателства, с които се сблъсква Китай, включително криза на пазара на имоти, слабо вътрешно търсене и нарастващ дълг на местното правителство. В този момент китайската икономика е в много по-уязвима позиция, отколкото по време на предишния мандат на Тръмп.
Новите митнически тарифи на Тръмп изглеждат в противоречие с условията на Споразумението за търговията между САЩ, Мексико и Канада (USMCA), което беше подписано през 2020 г. и цели да запази безмитните търговски отношения между трите съседни държави. След като отправи заплахата за тарифи, Тръмп е обсъдил въпросите на търговията и сигурността на границите с канадския премиер Джъстин Трюдо.
Министерството на финансите на Мексико подчерта, че страната е най-големият търговски партньор на САЩ, а USMCA осигурява стабилна рамка за национални и международни инвеститори.
Говорителят на китайското посолство във Вашингтон заяви, че нито САЩ, нито Китай ще спечелят от търговска война.
Китайският посланик в Австралия посочи, че търговската политика на САЩ към Китай и други държави ще има влияние и върху двустранните отношения между Австралия и Китай.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!