И лон Мъск, един от най-богатите хора в света и главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, беше определен от бившия президент Доналд Тръмп за водеща фигура в намаляването на федералните разходи. Мъск оглави новосъздадената Агенция за правителствена ефективност (Department of Government Efficiency, DOGE), чиято цел е да оптимизира работата на федералните институции.
Това съобщава Voice of America (VOA).
Решението на Тръмп предизвика силна реакция сред Демократите в Конгреса, които обвиняват администрацията му в злоупотреба с власт и липса на прозрачност.
По време на протест пред Американската агенция за международно развитие (USAID), сенаторът от Демократическата партия Крис Мърфи заяви:
"Хората решават как да защитават Съединените щати. Хората решават как да се харчат данъците им. Илон Мъск няма това право."
От началото на мандата на Мъск неговият екип започна ревизия на федералните разходи, като според The Washington Post е получил достъп до платежните системи на Министерството на финансите. Това предизвика сериозни опасения за злоупотреба с власт.
Демократическият представител Дон Байер критикува действията на Мъск:
"Президентът Тръмп възложи на своя корумпиран милиардер-приятел Илон Мъск да разгроми ключова агенция на американското правителство."
Мъск защити усилията си, твърдейки, че агенцията USAID е в изключително лошо състояние и не може да бъде спасена.
"Докато анализирахме USAID, стана ясно, че не става дума за ябълка с червей, а за цяла топка от червеи," каза той в публикация в социалната мрежа X.
Критиците посочват, че ръководените от Мъск компании, включително SpaceX, имат значителни договори с федералното правителство. Според сенатор Пати Мъри това е опасен прецедент:
"Безотчетен милиардер със значителни конфликти на интереси, дълбоки връзки с Китай и лични вражди с политически противници получава достъп до най-чувствителните финансови системи на страната ни."
В отговор на критиките Доналд Тръмп заяви, че Белият дом следи внимателно действията на Мъск и няма да му позволи да се намесва в области, където би могло да има конфликт на интереси.
Като „специален правителствен служител“, Мъск има ограничен работен капацитет – не може да работи повече от 130 дни в годината на тази позиция. Въпреки това, влиянието му върху правителствените политики вече предизвиква разгорещени дебати и разделение във Вашингтон.
Предстои да се види докъде ще стигне този експеримент в държавното управление и дали Конгресът ще се намеси, за да ограничи правомощията на един от най-влиятелните хора в света.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!