14

П о време на посещение във Вашингтон тази седмица германският канцлер Олаф Шолц вероятно ще открие, че Доналд Тръмп – провокиращ най-мрачния стратегически кошмар на Европа – вече се е завърнал. Това пише Джеймс Анджелос за Politico. 

Шолц пристига точно в момент, когато републиканците в Конгреса, действащи по заповед на Тръмп, блокират военната помощ за Украйна, застрашавайки съдбата на изпадналата в беда страна. Пречките на Вашингтон идват в момент, когато украинските фронтови войски се оплакват от недостиг на боеприпаси, а руските сили правят сериозен опит да превземат разрушените руини на град Авдеевка, посочва Анджелос за Politico. 

Особено мрачен е сценарият за германците, които се опасяват, че сега ще се окажат главният защитник на Киев - роля, която те никога не са искали, предпочитайки да изпълняват функцията на помощник на Вашингтон, смята той.  

"Дискусиите между Камарата на представителите и Сената относно финансовата подкрепа за Украйна, разбира се, са тема, която следим особено внимателно", заяви високопоставен германски правителствен служител преди пътуването на Шолц.  

Съюзник на Путин се похвали: Русия може да "унищожи САЩ за един час" (ВИДЕО)

Това, меко казано, е подценяване. Откакто Русия нахлу в Украйна преди почти две години, САЩ са най-големият доставчик на военна помощ за Киев. След като тази помощ е спряна и няма никакви гаранции, че скоро ще бъде възобновена, светът се преобърна за европейските съюзници на Украйна, посочва авторът.  

Шолц и президентът Джо Байдън, които са известни с добрите си отношения, планират да се срещнат на четири очи в Белия дом за около час в петък (08.02.2024 г.), според източник от германското правителство. 

"Между двамата има силна връзка на доверие", посочва високопоставен германски служител. 

Шолц вероятно ще използва тази връзка, за да накара Байдън да му каже, колко вероятно е Конгресът в крайна сметка да одобри милиардите, предназначени за нова помощ за Украйна.  

Иронична инверсия 

За двамата лидери иронията ще бъде очевидна. В началото на войната Шолц беше този, който взе пример от Байдън. Германия беше основният изоставащ фактор при предоставянето на военна помощ на Украйна - и именно Байдън беше този, който подтикна правителството на Шолц да направи много повече. По онова време германците, страхувайки се да не бъдат въвлечени в разрастващ се конфликт с Путин, отказваха да изпратят тежко въоръжение на Украйна, докато американците и другите съюзници от НАТО не направят това първи, припомня Politico.   

Тази динамика не е изчезнала напълно. Въпреки многократните искания от страна на Украйна Шолц досега отказваше да предостави на страната крилати ракети с голям обсег "Таурус", опасявайки се, че украинците биха могли да ги използват за нападения срещу цели в Русия. Междувременно Обединеното кралство и Франция предоставиха крилати ракети. 

Републиканците блокираха законопроекта за помощта за Израел и Украйна

Сега все повече тежест пада върху Шолц, който трябва да поеме инициативата. Германия е на второ място след САЩ по предоставяне на военна помощ на Украйна, като до октомври миналата година е предоставила помощ в размер на 17,1 млрд. евро, според данни на Института за световна икономика в Кил. За разлика от тях Обединеното кралство е предоставило 6,57 млрд. евро, а Франция - едва 0,54 млрд. евро.  

В светлината на тези цифри Шолц настоява европейските държави да предоставят повече помощ на Украйна, а също така изразява раздразнение, че Германия не се е отърсила от репутацията си на бездействаща страна по отношение на Украйна въпреки помощта, която е предоставила.  

"Дразня се от постоянните критики, които Германия търпи, защото се предполага, че правителството не прави достатъчно и действа твърде неохотно. Ние направихме повече от всяка друга страна от ЕС за Украйна - много повече", казва той в интервю за германския седмичник Die Zeit. 

Въпросът е дали американските и европейските избиратели ще подкрепят тази цел, особено с напредването на войната. Според изследователския център "Пю" делът на американците, които твърдят, че правителството оказва твърде голяма подкрепа на Украйна, непрекъснато нараства след нахлуването през февруари 2022 г., като около половината от републиканците вече казват, че САЩ дават твърде много на Киев.  

И в Германия обществеността е амбивалентна по отношение на това да се намеси, за да запълни празнината. Само 38% от германците биха искали да видят по-силно участие на Германия на световната сцена, според проучване на фондация "Кьорбер". В същото време, дори ако Германия и други европейски държави успеят да увеличат рязко разходите си за Украйна, Европа вече няма капацитет да произведе необходимите на страната боеприпаси.  

ЕС увеличава производството си на боеприпаси и обеща да изпрати 1,1 млн. патрона на Украйна до края на годината. Производственият капацитет на ЕС трябва да нарасне до 2 млн. патрона през 2025 г. Въпреки че тези количества са значителни, времето е от съществено значение. Първоначално ЕС се стремеше да достави на Украйна 1 млн. снаряда до март, но производителите му не успяха да постигнат целта, пише Джеймс Анджелос.   

Русия просто не би могла да спечели война срещу ЕС

"Ако попитате един войник на фронта от какво има най-голяма нужда сега, отговорът ще бъде снаряди", посочва външният министър на Украйна Дмитрий Кулеба по време на посещението в Киев на Жозеп Борел, първи дипломат на ЕС. 

Оцеляването на Украйна зависи в много по-голяма степен от Германия и Европа, отколкото от САЩ. За европейците поражението на Украйна може да бъде катастрофално за сигурността на континента. Европейските лидери се опасяват, че ако Путин спечели в Украйна и Тръмп се върне на президентския пост, страни като Латвия или Молдова могат да пострадат.  

Видеото е архивно: Безизходица в Конгреса на САЩ: Съдбата на Украйна виси на косъм

Коментари 14
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

14 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Според Белия дом един отслабен Иран може да преследва сдобиване с ядрено оръжие

Свят Преди 15 минути

Иран претърпя неуспехи в регионалното си влияние след нападенията на Израел срещу неговите съюзници

Снимката е илюстративна

Време за равносметка: Най-интересните събития от годината

България Преди 2 часа

Коментират Нина Спасова, Константин Вълков и Владимир Левчев

.

Полет само за жени кацна за първи път в ирански свещен град

Свят Преди 3 часа

През последните години в иранската авиационна индустрия някои жени станаха пилоти, въпреки че това все още е рядкост

Страднер: Вучич се страхува от протестите, отново се опитва да запали Балканите

Страднер: Вучич се страхува от протестите, отново се опитва да запали Балканите

Свят Преди 4 часа

Огромна вълна от недоволство избухна след трагичния инцидент в Нови сад

.

Вълна от опити за палежи залива Русия

Свят Преди 5 часа

Обект на нападенията са банкомати на държавни банки, търговски центрове, пощенски клонове и др.

,

САЩ одобриха продажбата на оръжия за над пет милиарда долара на Египет

Свят Преди 5 часа

През септември т.г. САЩ отпуснаха за първи път пълния размер на ежегодната военна помощ за Египет

<p>Интензивен трафик&nbsp;на границата с Турция (СНИМКИ)</p>

Интензивен трафик на границата с Турция

България Преди 6 часа

Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“

Влекач с ремарке удари и уби 30-годишен мъж на АМ "Струма"

Влекач с ремарке удари и уби 30-годишен мъж на АМ "Струма"

България Преди 6 часа

Влекачът е управляван от 62-годишен гръцки гражданин

Проф. Петрова обясни кога трябва да употребяваме имуностимулатори

Проф. Петрова обясни кога трябва да употребяваме имуностимулатори

България Преди 6 часа

Тя подчерта, че има много случаи на деца с автоимунни заболявания

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

България Преди 8 часа

Момиченцето е с тежка ортопедична диагноза и трябва да премине през серия операции в чужбина, на стойност над 300 000 долара

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Ердоган активизира усилията си за влияние на Балканите

Свят Преди 8 часа

Турция, в която мнозинството от населението са мюсюлмани, отдавна поддържа силни връзки с Албания

<p>Фатална&nbsp;катастрофа с въздушна линейка, четирима души загинаха</p>

Фатална катастрофа с въздушна линейка в Турция, четирима души загинаха

Свят Преди 9 часа

На борда са били двамата пилоти, един лекар и друг медик

Южна Корея изстреля трети шпионски сателит

Южна Корея изстреля трети шпионски сателит

Свят Преди 9 часа

Първият и вторият шпионски спътник на Южна Корея бяха изстреляни в САЩ през декември миналата година и април тази година

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

България Преди 9 часа

До момента няма открити обаче никакви следи от момчето

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Свят Преди 9 часа

Иновациите в областта на ИИ се развиват с бързи темпове, подхранвани отчасти от популярността на "големи езикови модели" като ChatGPT