П резидентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед за временно спиране на всички програми за помощ за чужбина за 90 дни, за да бъдат прегледани и да се определи дали са в съответствие с целите на неговата политика, предава "Асошиейтед прес".
Не е ясно каква част от помощта за чужбина ще бъде наистина спряна, тъй като финансирането за много програми вече е отпуснато от Конгреса и е задължително да бъде изразходвано, ако вече не е.
Зеленски с призив за събуждане в Давос
В заповедта, сред многото подписани от Тръмп в първия му ден отново на поста, се казва, че "индустрията за помощ за чужнина и бюрокрацията не са съобразени с американските интереси и в много случаи противоречат на американските ценности" и "служат за дестабилизиране на световния мир чрез насърчаване на идеи в чужди страни, които са пряко противоположни на хармоничните и стабилни вътрешни отношения между държавите".
Тръмп също обяви, че "по-нататъшна помощ за чужбина от Съединените щати няма да бъде изплащана по начин, който не е напълно в съответствие с външната политика на президента на Съединените щати".
Държавният департамент и Агенцията за международно развитие на САЩ са основните агенции, които контролират помощта за чужбина.
Тръмп отдавна се противопоставя на помощта за чужбина, въпреки факта, че тя обикновено възлиза на приблизително 1% от федералния бюджет, освен при извънредни обстоятелства като десетките милиарди за оръжия, предоставени на Украйна.
Освен това Тръмп критикува и количеството на помощта за Украйна, която се опитва да отблъсне инвазията на Русия.
Последното официално отчитане на помощта за чужбина в администрацията на Байдън датира от средата на декември и бюджетната 2023 година. То показва, че 68 милиарда долара са били предвидени за програми в чужбина, които варират от помощ при бедствия до здравни и продемократични инициативи в 204 страни и региони.
Зеленски: Президентът Тръмп винаги е решителен
Някои от най-големите получатели на помощ от САЩ, като Израел (3,3 милиарда долара годишно), Египет (1,5 милиарда долара годишно) и Йордания (1,7 милиарда долара годишно), едва ли ще бъдат повлияни драстично от заповедта на Тръмп, тъй като сумите за тях са включени в дългосрочни пакети, които датират от десетилетия и в някои случаи са уредени от договорни задължения.
Финансирането на агенциите на ООН, включително мироопазването, правата на човека и за бежанците, обаче са традиционни цели за намаляване на разходите при републикански администрации в Белия дом.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!