А мериканският президент Доналд Тръмп посрещна полския си колега Дуда с авиошоу над Белия дом и куп ласкави думи. От срещата стана ясно, че в Полша ще бъдат изпратени още 1000 американски войници. Всичко това обаче си има своята цена, пише „Дойче веле” (Deutsche Welle). Вижте във видеото кадри от посещението на Тръмп в Полша миналата година.
САЩ засилват военното си присъствие в Полша. Американците смятат да изпратят там допълнително 1000 свои военнослужещи. По този начин броят на американските войници в източноевропейската страна ще се увеличи до около 5 500.
Решението на президента Тръмп обаче не задоволи изцяло очакванията на поляците. В Полша явно няма скоро да бъде изградена голяма и постоянна военна база по името „Форт Тръмп”, която да може да си съперничи по значимост с германската в Рамщайн.
Вместо това е предвидено на полска територия да бъде създадена мрежа от по-малки логистични военни бази и складове за тежки оръжия, които в случай на военна опасност да улеснят бързото прехвърляне на войски.
President Trump says the U.S. and Poland signed "an agreement to expand U.S.-Polish civil nuclear cooperation."
— This Week (@ThisWeekABC) June 12, 2019
"Economic relations between the U.S. and Poland are thriving. We're committed to further expanding commerce based on fairness and reciprocity" https://t.co/LlAoAQBS4X pic.twitter.com/ZsDDDq9XXR
И занапред присъствието на американските войници в Полша ще става на ротационен принцип. По този начин Вашингтон очевидно иска да се придържа към договореностите между Русия и НАТО от 1997 година. Навремето Москва се примири с даването на перспективи за прием в НАТО на страните от Централна и Източна Европа в замяна на обещанието, че на териториите на тези държави няма да бъдат разполагани „трайно” големи американски военни контингенти.
Изпращането на допълнителни 1000 военнослужещи и ласкавите думи на Тръмп към Полша имат обаче висока цена. Варшава ще закупи от САЩ 32 модерни изтребителя F-35 (близо 150 млн. долара с въоръжението всеки). А малкото авиошоу над Белия дом, над който всъщност от 2001 година има забрана за полети, бе изцяло по вкуса на „главния брокер” Тръмп.
Изтребителите дори не са най-скъпата част от сделката. Задължението на Полша да купува от САЩ втечнен газ за осем милиарда долара на година също е в нея. С други думи Тръмп сключи супер сделка.
Но декларацията с обявеното намерение за задълбочаване на военното сътрудничество, подписана от Доналд Тръмп и неговия полски колега Анджей Дуда във Вашингтон, все пак представлява успех и за полската дипломация.
Присъствието на американски войски в Европа и до днес си остава своего рода гаранция за сигурност срещу апетитите на потенциални агресори, дори и това присъствие - от чисто военна гледна точка - да има по-скоро символичен характер, както бе навремето в Западен Берлин.
Сигурността на Полша е фактор, важен и за Германия, и за целия ЕС. Затова задълбочаването на полско-американското военно сътрудничество е добра новина и за останалите партньори от НАТО и Европейския съюз.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!