П резидентът на САЩ Доналд Тръмп даде сигнал за потенциален обрат в търговската си война с Китай на фона на продължаващата нестабилност на пазарите, като заяви, че високите мита върху китайските стоки „ще намалеят значително, но няма да бъдат нулеви“, съобщи CNN.
Забележките на Тръмп, направени по време на пресконференция в Белия дом във вторник, изглежда бележат реторичен завой след седмици на твърда позиция и ответни мерки, които доведоха до увеличаване на митата за Китай до над зашеметяващите 145%.
„145% е много високо и няма да бъде толкова високо“, каза Тръмп по време на сесия за въпроси и отговори с репортери в Овалния кабинет. „Няма да е близо до тази стойност. Тя ще намалее значително. Но няма да е нула.“
Тръмп направи тези коментари, когато беше попитан за забележките на министъра на финансите Скот Бесент, който по-рано през деня заяви, че високите митнически ставки между САЩ и Китай на практика са наложили ембарго върху търговията между двете икономики.
Бесент заяви на частна инвестиционна конференция, организирана от JP Morgan Chase, че търговската война с Китай е неустойчива и той очаква битката да се деескалира в най-близко бъдеще, потвърди пред CNN запознат с въпроса.
Вместо твърдо прекъсване или пълно разделяне на отношенията между САЩ и Китай, Бесент заяви пред инвеститорите, че целта е да се постигне ребалансиране на търговията, заяви източникът пред CNN.
Тази оценка даде тласък на ралито на Уолстрийт, което се оформи по-рано във вторник, като и трите основни американски борсови индекса достигнаха най-високите си нива за деня след оповестяването на забележките на Бесент.
Азиатските акции също се повишиха в сряда, като индексът Hang Seng в Хонконг беше водещ в регионалните печалби. За последно той се търгуваше с 2,5% по-високо, докато японският Nikkei 225 се повиши с около 2%, а южнокорейският Kospi нарасна с 1,5%.
Промяната в тона на Тръмп не остана незабелязана в Китай. В сряда хаштагът „Trump chickened out“ (Тръмп се уплаши) беше водеща тема в китайската социална медийна платформа Weibo, като натрупа над 110 милиона гледания.
US stock futures rallied after Trump said he had no intention of firing Fed Chair Jerome Powell and he would not strike a hard line in any trade talks with China #stockmarket #trading https://t.co/3NJT8m1x6v
— #DisruptionBanking (@DisruptionBank) April 23, 2025
Запитано за коментарите на Тръмп и Бесент в сряда, Министерството на външните работи на Китай заяви, че САЩ трябва „да спрат заплахите и принудата и да се ангажират с Китай на основата на равенство, взаимно уважение и реципрочност“, ако искат да сключат сделка.
„Твърдението, че искат да постигнат споразумение с Китай, като същевременно постоянно оказват максимален натиск, не е правилният начин за взаимодействие с Китай - и просто няма да проработи“, заяви пред репортери на редовна пресконференция Гуо Дзякун, говорител на министерството.
Двете най-големи икономики в света си наложиха рекордни мита една на друга в бързо ескалираща борба, която разтърси световните пазари, наруши веригите за доставки и породи страхове от рецесия.
Досега Китай се държеше предизвикателно и отказваше да отстъпи. Вместо това той отвърна на удара, като повиши митата върху американските стоки до 125%, включи още американски компании в своя списък за контрол на износа и в списъка на ненадеждните субекти и ограничи износа на важни минерали, използвани във всичко - от iPhone до ракетни системи.
Пекин също така предприе мерки за оказване на натиск върху ключови американски индустрии, като ограничи броя на холивудските филми, прожектирани в страната, и върна на САЩ поне два самолета Boeing, предназначени за използване от китайски авиокомпании.
„Много хубаво"
През цялото това време Тръмп настояваше, че има „много добри отношения“ със Си Дзинпин, докато чака китайският лидер да му подаде ръка - и каза на екипа си, че САЩ няма да направят първата крачка, съобщи по-рано CNN.
Вместо да се обади на Тръмп, за да преговаря за тарифите, Си вместо това е започнал дипломатическа очарователна офанзива с други търговски партньори, за да отблъсне усилията на САЩ да използват тарифната война, за да изолират Китай икономически.
Във вторник Тръмп отново изрази надеждата си Си да седне на масата за преговори - и обеща „да бъде много мил“.
Запитан дали САЩ ще играят твърдо с Китай или Си, за да сключат сделка, или дали официалните лица ще споменат пандемията COVID-19, Тръмп отговори бързо: „Не“.
„Не, не, ще бъдем много мили. Те ще бъдат много любезни и ще видим какво ще се случи“, добави президентът и допълни: „Но в крайна сметка те трябва да сключат сделка, защото в противен случай няма да могат да търгуват в Съединените щати, а ние искаме те да участват“.
„Мисля, че ще живеем заедно много щастливо и в идеалния случай ще работим заедно, така че мисля, че ще се получи много добре“, каза той.
От своя страна Китай остави вратата отворена за преговори, но настоя, че те трябва да бъдат при равни условия.
Човек, запознат с мисленето на китайското правителство, заяви пред CNN миналата седмица, че Китай е отворен за търговски преговори със САЩ, но всички разговори трябва да се основават на „уважение“, както и на по-голяма „последователност и реципрочност“ от страна на администрацията на Тръмп.
Преди Тръмп да разкрие митата си за „Деня на освобождението“ на 2 април, Китай е определил лице за преговори със САЩ, каза източникът, като добави, че Пекин не е наясно с подходящия контакт от американска страна. Тръмп може да иска да бъде свой собствен преговарящ, но това не е съвместимо с начина на работа в Китай, добави източникът.
Позовавайки се на ястребови или дори враждебни възгледи за Китай, изразени от членове на кабинета на Тръмп, лицето заяви, че неуспехът на Тръмп да отхвърли тези възгледи предполага, че той ги одобрява въпреки публичните си твърдения, че уважава и харесва Си.
По-рано този месец Пекин упрекна вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс за коментарите му за „китайските селяни“ в интервю, което предизвика широк гняв и подигравки в китайското интернет пространство.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Шофьор помете тийнейджър край Плевен, след което избяга
Борис Елцин: Човекът, който свали СССР и създаде Русия на Путин