САЩ водят преки преговори с Иран за ядрената му програма. Това обяви президентът Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс и Франс прес.
Той предупреди, че Ислямската република ще е в "голяма опасност", ако тези разговори се провалят.
Абас Арагчи: Преките прегори със САЩ по иранската ядрена програма няма да имат смисъл
Тръмп говори на среща в Белия дом с израелския премиер Бенямин Нетаняху, чиято страна е заклет враг на Техеран.
Ройтерс определя съобщението на американския президент като изненадващо, предвид факта, че представители на иранските власти, изглежда, отхвърлиха призива на Съединените щати за преки преговори.
"Водим преки преговори с Иран и те започнаха. Ще продължат в събота. Ще имаме много важна среща и ще видим какво може да се случи", каза президентът на САЩ пред репортери в Овалния кабинет по време на срещата си с гостуващия израелски премиер.
Той посочи, че разговорите ще бъдат "почти на най-високо равнище", но не даде подробности.
"И аз мисля, че всички са съгласни, че сключването на сделка би било за предпочитане", продължи Тръмп. Той отказа да разкрие къде ще се състои срещата.
"Иран не може да има ядрено оръжие", подчерта в същото време президентът на САЩ. Той предупреди, че "ако преговорите не са успешни... това ще е много лош ден за Иран".
Сценарий за нова война? Ако САЩ нападнат Иран
Малко по-късно иранският министър на външните работи Абас Арагчи потвърди, че в събота ще има преговори. Те ще бъдат "на високо равнище", но ще "са непреки", уточни той и добави, че мястото на срещата ще бъде в Оман, предаде Франс прес.
"Това е колкото възможност, толкова и тест. Топката е в полето на Америка", написа Арагчи в X.
Вчера иранският външен министър отхвърли възможността за преки преговори със САЩ за ядрената програма на страната му.
"Преките преговори със страна, която постоянно заплашва да използва сила и изразява противоречиви позиции чрез различни свои служители, не биха имали смисъл", аргументира се Арагчи.
Предупрежденията на Тръмп за възможни военни действия срещу Иран повишиха още повече напрежението в Близкия изток, което и без това е виоко след избухването на войните на Израел с "Хамас" в ивицата Газа и с "Хизбула" в Иран, нанасянето от САЩ и Израел на въздушни удари срещу хусите в Йемен, смяната на властта в Сирия и иранско-израелските размени на огън, посочва Ройтерс.
Т. нар. ос на съпротивата, която Иран изгради в продължение на десетилетия в Близкия изток, за да противодейства на американското и израелското влияние, понесе тежки удари в последно време.
Израел причини съкрушителни загуби на свързаните с Иран групировки "Хамас" и "Хизбула", а сирийският президент Башар ал Асад, който бе съюзник на Техеран, бе свален от власт през декември. Това отслаби още повече влиянието на Ислямската република, отбелязва Ройтерс.