П резидентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, след среща в Белия дом с пратеник на Пхенян, че ще се срещне с лидера на КНДР Ким Чен-ун на 12 юни в Сингапур и че комунистическата държава желае да се откаже от ядреното си оръжие, съобщиха Франс прес и Ройтерс.
Тръмп се срещна днес в Белия дом с високопоставения пратеник на комунистическата държава Ким Йон-чхол, определян като дясната ръка на Ким Чен Ун, и срещата е продължила по-дълго от планираното.
Разходка в Пхенян разкрива неочаквани гледки (видео)
Американският президент прогнозира, че отношенията със Северна Корея в края на краищата ще се увенчаят с успех. "Мисля, че това вероятно ще бъде успешен процес". "Мисля, че ще започнем отношения помежду си и те ще започнат на 12 юни", каза Тръмп. Той съобщи, че е обсъдил с Ким Йон-чхол прекратяване на Корейската война.
Тръмп посочи, че очаква идването на деня, когато ще може да отмени санкциите срещу Северна Корея и че според него САЩ няма да дадат основната сума пари в помощ на КНДР, а това ще направи Южна Корея. Той изтъкна, че повече няма да използва термина "максимален натиск", защото двете страни вече намират общ език.
Американският президент заяви още, че „не му е харесала“ срещата на руския външен министър Сергей Лавров с лидера на Северна Корея Ким чен Ун, но той все пак отбеляза, че тя „може да е и позитивна“.
„Не ми хареса вчерашната среща между Лавров и Ким Чен Ун. Каква цел преследваше тя?“, каза Тръмп.
По-рано днес стана ясно, че се готви и среща на върха между Русия и Северна Корея. Такава среща е възможна, каза говорителят на Кремъл, като уточни, че нейният формат и дата ще се договарят по дипломатически канали. Изявлението на Песков бе по повод разпространено по-рано съобщение на севернокорейската телеграфна агенция КЦТА, според което среща на върха е била договорена на срещата в четвъртък между Ким Чен-ун и руския външен министър Сергей Лавров.
"Да, действително такава среща може да се състои; нейната модалност и време ще ще се съгласуват по дипломатически канали", каза Песков. На въпрос дали се обсъжда вариантът Путин и Ким да се срещнат в китайската столица, Песков отговори отрицателно.
Кой е Ким Йон-чхол
Ким Йон-чхол, който пристигна тази седмица в Ню Йорк, е най-високопоставеният севернокорейски пратеник, водил разговори с представители на САЩ на американска земя, от 18 години насам.
Бившият шеф на разузнаването е доверен съветник на севернокорейския лидер Ким Чен-ун и играе ключова роля в подготовката на историческата среща на върха между Ким и американския президент Доналд Тръмп.
Ким Йон-чхол има чин генерал (с четири звезди), заместник-председател е на Централния комитет на управляващата Партия на труда и директор на департамента за Обединения фронт, отговарящ за междукорейските отношения. Подобни позиции, както и вездесъщото му присъствие преди и по време на междукорейските срещи на върха през април и в края на миналата седмица, го правят един от най-влиятелните хора в Северна Корея, казват южнокорейски представители.
Севернокореец разказва за живота под режима на Ким
Той играеше ключова роля в размразяването напоследък на отношенията между Северна и Южна Корея, както и със САЩ. Изпратен като емисар на Ким Чен-ун на зимната олимпиада в Южна Корея през февруари, именно той каза на южнокорейския президент Мун Дже-ин, че Пхенян е отворен за разговори с Вашингтон - първият признак, че Северна Корея сменя курса след месеци на размяна на заплахи и обиди със САЩ.
Той и сестрата на Ким Чен-ун, Ким Йо-чен, бяха двамата единствени официални представители, които придружаваха севернокорейския лидер на двете междукорейски срещи на върха. Пак той координира двете срещи на Ким Чен-ун с Помпейо в Пхенян.
Ким Йон-чхол е бивш шеф на Генералното бюро за разузнаване - водеща севернокорейска агенция за военно разузнаване, и близо 30 години е бил високопоставен член на разузнавателната общност. САЩ и Южна Корея го включиха в черния си списък за санкции заради подкрепа за ядрената и ракетната програма на Севера през 2010 и 2016 г. Беше му дадено специално разрешение да пътува до САЩ за срещата, съобщи Държавният депаратамент.
ВИЖТЕ 10 НЕЩА, ЗА КОИТО МОГАТ ДА ВИ УБИЯТ В СЕВЕРНА КОРЕЯ, В ГАЛЕРИЯТА НИ
Беше обвинен от Южна Корея, че е организирал смъртоносните атаки срещу южнокорейски военен кораб и остров през 2010 г. Освен това според американското разузнаване е бил свързан с опустошителните хакерски атаки срещу "Сони пикчърс" през 2014 г. Северна Корея отрича да е замесена в който и да било от инцидентите.
"Той е твърд преговарящ, експерт по междукорейските преговори. Вярно е обаче, че до тази година беше символ на "ястребите", а не на хармонията и помирението", казва Мун Сан-гюн, бивш говорител на южнокорейското министерство на отбраната.
Ким Йон-чхол е бил и бодигард на Ким Чен-ир - покойният предишен лидер на Северна Корея и баща на Ким Чен-ун, според сайта North Korea Leadership Watch.
Тясно е свързан с наследяването на властта от Ким-Чен-ун, забелязан е да придружава лидера при няколко негови публични появи. Има репутация на човек, с когото се работи трудно, саркастичен и недостатъчно почтителен към висшестоящите, според "Лидършип уоч".
Преживявал е и трудни моменти. Южнокорейското разузнаване твърди, че през 2015 г. Ким Йон-чхол е бил понижен в чин до генерал-лейтенант (с три звезди), след като задрямал по време на съвещание. През 2016 г. министерството на обединението в Сеул съобщи, че за кратко е бил изпратен в трудов лагер заради "надменния" му маниер и злоупотреба с власт.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!