Н овият президент на САЩ Доналд Тръмп отмени изпълнителна заповед на администрацията на предшественика му Джо Байдън, с която бяха въведени мерки за надзор на компаниите, разработващи модели на изкуствен интелект (ИИ).
Политиката на Байдън, действаща от октомври 2023 г., беше до голяма степен доброволна и изискваше от разработчиците на ИИ като OpenAI и Google да споделят оценки на безопасността и жизненоважна информация с федералното правителство, предаде АФП.
Как AI влияе на критичното мислене на хората?
С нея се поставя началото на рамка за стандарти за безопасност на ИИ, целяща защита на личния живот и предотвратяване на нарушения на гражданските права, включително расова дискриминация, като същевременно се призовава за предпазни мерки срещу заплахи за националната сигурност.
Докато големи технологични компании, разработващи усъвършенствани модели на ИИ, подкрепиха заповедта, по-малки технологични предприемачи, много от подкрепили Тръмп, ѝ се противопоставиха.
Отмяната ѝ оставя САЩ, където се намират повечето от най-влиятелните модели на ИИ, остават без официални регулации за технологията.
Когато пускането на ChatGPT предизвика глобални вълни, технологичните лидери, сред които съюзникът на Тръмп Илон Мъск, призоваха за бързи правителствени действия за контрол на развитието на ИИ, дори когато се надпреварваха да се конкурират в тази област.
AI компания призова да не се наемат хора
В платформата на Републиканската партия за 2024 г. заповедта на Байдън беше наречена „опасна“. Твърдеше се, че тя задушава иновациите в областта на ИИ и налага лява идеология върху технологичното развитие.
Подходът на САЩ рязко контрастира с други региони, прилагащи разпоредби за ИИ.
ЕС прие своя всеобхватен закон за ИИ през май 2024 г., установявайки правно обвързващи правила въз основа на нивата на риск, докато Китай разработва своя собствена регулаторна рамка.
Изпълнителната заповед на Байдън „изигра ценна роля в оформянето на подхода на публичния и частния сектор към ИИ в момент на пробив за технологията“, заяви Александра Рийв Гивънс от базирания във Вашингтон Център за демокрация и технологии.
„Но със или без заповедта, в интерес на всички е да продължим да приемаме инструментите на ИИ по интелигентен и отговорен начин и да гарантираме, че Америка ще остане лидер в управлението на ИИ“, добави тя.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!