Д оналд Тръмп още не е встъпил в длъжност, поради което е рисковано да се правят прогнози, но въпреки това, ето какво може да се констатира - напускащият своя пост президент Барак Обама по време на прощалното си посещение увери оплакващата го Европа, че по отношение на защитата от НАТО и при Тръмп нищо няма да се промени.
Това не би имало нужда да се казва, ако се подразбира от само себе си, пише Улрих Райц, главен редактор на сп. „Фокус“ (Focus).
Нина Хрушчова: Тръмп повтаря историята на Путин
Тръмп и Ердоган работят за шоуто на Путин
В присъствието на Обама европейците единодушно потвърдиха санкциите срещу Русия; и това има смисъл само в случай, че те се опасяват, че Тръмп може да се откаже от тях, от тези санкции. И подобни опасения не са лишени от основания.
Посещавайки Берлин президентът на Естония Керсти Калюлайд, който пристигна непосредствено след победата в изборите на Тръмп, заяви, че Германия е длъжна да определи ролята си „в голяма степен като световна държава“. Ето какво означава това: Естония смята за възможно Америка на Тръмп повече да не я защитава от Русия, смята Райц.
Полското правителство пита в сила ли е още договорката с Обама за строителството в района на гр. Слупск на ракетна база, т.е. на своеобразен защитен антируски вал?
Френският президент Франсоа Олонад каза, че в бъдеще Европа ще бъде принудена сама да се грижи за отбраната си, което е свидетелство, че е възможно Америка на Тръмп повече да не гледа на защитата на Европа като на своя първостепенна задача.
По думите на министъра на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен, изглежда очевидно, че „Съединените щати повече няма да компенсират автоматично европейската пасивност“.
Ето какво означава немската пасивност - да се поеме задължението за изразходване на 2% от брутния вътрешен продукт за отбрана, а след това да се харчи само 1,18%. Ето какво пък означава европейската пасивност - 28 държави си позволяват да имат например 19 различни видове изтребители и 12 различни самолета-цистерни.
Според Райц новоизбраният американски президент се съмнява, че руската киберармия стои зад хакерските атаки срещу представители на Демократическата партия. Тръмп не иска да знае нищо за евентуални военни престъпления на руските военни в Сирия. Той не иска връщането на Крим и е готов да се примири с руската агресия в източна Украйна. Бившият директор на ЦРУ Майкъл Хейдън нарече Тръмп „полезен идиот“ на руския президент Владимир Путин.
Тръмп, като специалист по сключването на сделки, ще се договаря с Русия за търговия, прогнозира Райц – никаква двустранна конфронтация в Сирия, а вместо това изключително съвместна борба с Ислямска държава. Към палача и убиец Башар Асад, Тръмп е безразличен. За сключването на сделката сега значение ще имат непосредствените американски интереси, а дейността по укрепването на човешките права в целия свят вече няма да е важна.
За добрите стари републикански Русия продължава да бъде империя на злото, каквато беше по времето на Рейгън. А за Тръмп Русия просто съществува.
Изводът според Райц е, че Путин винаги е искал да получи разделена Европа и ето сега я има, разкъсана между Изтока и Запада.
Сега пацифисткият постгероизъм на Германия, както и нейният добре трениран антиамериканизъм се превръщат в нейна слабост и в слабост на Европа. За разединени Съединени щати Путин никога даже не е мечтал. А сега даже републиканците се разделиха на старите ястреби и новите специалисти по сделките.
В НАТО вече има опасения, че САЩ няма да се намесят, ако Кремъл разиграе украинския сценарий в балтийските републики, посочва Райц.
Според него Европа се представя на света като зоопарк, в който животните могат да бъдат галени. За Тръмп и за Путин светът – това е дива, първобитна гора. Единият е орел, другият е мечка, на лов за плячка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!