А мериканският президент Доналд Тръмп каза пред световните бизнес и политически лидери в Давос, Швейцария, че ще понижи цената на петрола, докато Русия вече не може да плаща за войната в Украйна.
Това беше първата голяма реч на републиканеца пред европейска публика, откакто се завърна в Белия дом по-рано тази седмица, предаде АФП. Появяването му на екрана беше посрещнато с аплодисменти.
"Елате да произвеждате продуктите си в Америка и ще ви дадем сред най-ниските данъци за някоя държава в света. Но ако не произвеждате продуктите си в Америка, което е ваш прерогатив, тогава много просто вие ще трябва да плащате мито", обясни Тръмп по видеовръзката.
Русия не се впечатли от заплахата на Тръмп
В речта си той посочи, че понижаването на цените на петрола ще доведе до незабавното прекратяване на войната в Украйна.
"Също така ще поискам от Саудитска Арабия и ОПЕК да намалят цената на петрола", каза Тръмп.
"Ако цената се понижи, руско-украинската война ще приключи незабавно. В момента цената е достатъчно висока, за да може тази война да продължи", заяви той.
"Украйна е смъртоносно поле. Време е да се сложи край," каза Тръмп.
Той обеща, че САЩ ще "действат бързо, за да върнат силата, мира и стабилността", като същевременно повтори призива си към членовете на НАТО да увеличат разходите за отбрана до 5% от своя БВП. Според него това е трябвало да стане още преди години.
"Още преди да встъпи в длъжност, моят екип договори споразумение за прекратяване на огъня в Близкия изток, което нямаше да се случи без нас", отчете Тръмп, визирайки мирното споразумение в Ивицата Газа.
Тръмп започна преговорите за мир в Украйна с: Не искам да нараня Русия
"Усилията ни да осигурим, надявам се, мирно споразумение между Русия и Украйна, сега са в ход", каза той и добави, че е "много важно това да се случи".
Той изрази и надежда Китай да помогне да бъде сложен край на войната на Русия в Украйна.
"Те (китайците - бел. ред.) имат голямо влияние над тази ситуация", каза Тръмп: "Надявам се, че можем да работим заедно, за да сложим край на това".
През миналата година Русия е изнасяла петрол и природен газ за средно близо 700 милиона долара на ден, по данни на CREA, като най-големите купувачи са били Китай, следван от Индия, а на трето място, но с многократно по-малък дял се нарежда ЕС, който беше основният пазар за руския експорт на енергийни суровини преди войната в Украйна.
Тръмп увери, че САЩ ще гарантират енергийните доставки за Европа, ако бъде постигнато споразумение.
"Ще се погрижа да го получите, ако сключим сделка", отбеляза той.
Тръмп изтъкна и успеха на своята администрация в ускоряването на издаването на разрешителни за ключови енергийни проекти в САЩ, включително две съоръжения за втечнен природен газ в Луизиана. Той подчерта, че бързото развитие на енергийната инфраструктура е от съществено значение за намаляване на разходите и повишаване на енергийната сигурност.
"Ще поискам лихвените проценти да паднат незабавно. По същия начин те трябва да паднат по целия свят", каза още Тръмп.
"Едно от нещата, които ще изискваме е уважение от другите нации", подчерта американският президент.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!