А дминистрацията на Доналд Тръмп пусна принудително по-голямата част от служителите на Американската агенция за международно развитие (USAID) в административен отпуск от полунощ в неделя и уволни още стотици.
В допълнение към около 4200 служители, пуснати в отпуск, най-малко 1600 души са освободени от длъжност.
Този ход идва седмици след като първоначалният опит на президента Тръмп да съкрати хиляди работни места в USAID беше временно блокиран от съдебно оспорване. Федерален съдия наложи временна забрана върху плана на администрацията да „унищожи" американската агенция за чуждестранна помощ, но в петък постанови, че тази мярка няма да бъде постоянна.
Федералният съд даде зелена светлина за съкращенията
Основана през 1961 г., USAID имаше приблизително 10 000 служители преди началото на сегашната вълна от съкращения.
Белият дом уволни главния инспектор на USAID
В официално съобщение до персонала на агенцията в неделя, Службата на администратора заяви, че персонал, отговарящ за критични функции или заемащ ръководни позиции, ще бъде освободен от задължението да излиза в административен отпуск.
WATCH: USAID workers fired by Trump/Musk get applause and appreciation on their way out
— The Tennessee Holler (@TheTNHoller) February 24, 2025
pic.twitter.com/zBvEBRwQRY
Все още не е ясно точно колко служители ще запазят работните си места, но преди това USAID определи 611 души като „съществени“ за функционирането на агенцията.
Тръмп: Министерството на образованието да бъде закрито незабавно
Също така, според вътрешен имейл, USAID планира да финансира доброволното завръщане на част от задграничния персонал.
Според американския новинарски партньор на BBC, CBS, около 4200 служители ще бъдат пуснати в административен отпуск, докато на уебсайта на USAID беше обявено, че допълнителни 1600 служители в САЩ ще бъдат съкратени.
Това означава, че общо над 5800 души – повече от половината работна сила на агенцията – ще бъдат засегнати от съкращенията.
Решението идва в резултат на постановление на съдия Карл Никълс от петък, с което се позволява на администрацията на Тръмп да продължи с плана си за намаляване на персонала в USAID.
🚨JUST IN: Sacked USAID workers send message to President Trump written on their boxes as they carry them out of the office.
— Walter Curt (@WCdispatch_) February 22, 2025
How adorable.
Now get out, you’re fired.
🇺🇸 pic.twitter.com/FKnhOGYiVl
Миналата седмица друг федерален съдия заяви, че администрацията не е спазила съдебно решение, което задължава правителството да продължи да финансира вече одобрени от Конгреса програми за чуждестранна помощ, докато съдебните спорове все още текат.
Не е ясно дали служителите, пуснати в отпуск, ще бъдат върнати на работа или техните позиции ще бъдат окончателно закрити.
САЩ замразяват финансирането на храни за бедстващи държави – какви са последствията?
Мъск и Тръмп срещу бюрокрацията
Администрацията на Тръмп се стреми към драстично свиване на федералната работна сила и намаляване на разходите – инициатива, активно подкрепяна от Илон Мъск.
Милиардерът, който е сред съветниците на президента, призова през уикенда „милиони бюрократи“ да докажат своята полезност, като изброят постиженията си през изминалата седмица.
В събота, по време на консервативна конференция край Вашингтон, Тръмп заяви:
„Ние ефективно сложихме край на лявата измама, известна като USAID.“
CBP се мести в сградата на USAID
Той допълни, че името на агенцията е премахнато от фасадата на сградата ѝ, а пространството ѝ ще бъде заето от агенти на Митническия и граничен патрул (CBP).
CBP – американската имиграционна агенция – се готви да се премести в досегашната централа на USAID в сърцето на Вашингтон.
„CBP подписа лицензионно споразумение за заемане на приблизително 390 000 квадратни фута в кулата на USAID“, заяви говорител на агенцията пред Fox News.
Както Тръмп, така и Мъск отдавна критикуват огромните разходи на САЩ за чуждестранна помощ, като USAID се превърна в основен обект на тяхното недоволство. Те и техните съюзници често обвиняват агенцията в прекомерна щедрост и либерални наклонности.
Съкращенията вече доведоха до замразяване на стотици хуманитарни програми по целия свят, след като Тръмп обяви намеренията си през януари.
САЩ са най-големият индивидуален доставчик на хуманитарна помощ в света. USAID има бази в над 60 държави и оперира в десетки други, като голяма част от дейността ѝ се осъществява чрез подизпълнители.
Бившият директор на агенцията, Гейл Смит, коментира пред BBC:
„Когато премахнете всичко това, изпращате изключително опасно послание. САЩ дават ясен сигнал, че не ги интересува дали хората живеят или умират и че не сме надежден партньор.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!