В ъпреки критиките, американският президент Доналд Тръмп в понеделник ще бъде домакин в Белия дом на унгарския премиер Виктор Орбан - анти-имигрантски настроен и един от малкото му европейски привърженици.
Разговорите на Орбан с Тръмп ще дадат на премиера - евроскептик, силен тласък по-малко от две седмици преди началото на изборите за Европейски парламент, на които се очаква крайнодесните партии да отбележат значителен успех, пише АФП.
Твърдата линия на Орбан - някои биха казали дори ксенофобска - срещу бежанците и "брюкселските бюрократи", отчужди дори бившите му консервативни съюзници.
ООН: Унгария лишава мигранти от храна
ЕНП замрази членството на унгарската ФИДЕС
"Признавайки дългогодишните връзки между Съединените щати и Унгария, президентът и премиерът ще обсъдят начини за задълбочаване на сътрудничеството по редица въпроси, включително търговията, енергетиката и кибер сигурността", каза прессекретарят на Белия дом Сара Сандърс, обявявайки визитата.
Новината за посещението дойде в същия ден, в който държавният секретар на САЩ Майк Помпейо изненадващо отмени визитата си при германския канцлер Ангела Меркел в Берлин, за да отиде в Багдад на фона на нарастващото напрежение с Иран.
Тръмп е показал предпочитание да се среща с авторитарни лидери вместо с традиционните западни съюзници на Вашингтон - той също приветства египетския президент Абдел Фатах ал-Сиси и турския Реджеп Тайип Ердоган в Белия дом.
През септември Орбан, който е на власт от 2010 г., похвали Тръмп като "феномен, икона" сред националисти и изолационисти по целия свят, след като Тръмп осъди "глобалистичните" възгледи за света в реч пред ООН.
Отношенията между САЩ с Будапеща бяха хладни при предшественика на Тръмп Барак Обама, който често упрекваше Орбан за отмяна на гражданските свободи и нарушаване на свободното слово в Унгария.
Оттогава отношенията се затоплиха, тъй като антиимиграционните кампании на Орбан в Европа са отзвук на много от посланията на собствения стремеж на Тръмп да изгради стена на американско-мексиканската граница и опитите му да спре мигрантите, търсещи убежище в САЩ.
Критици обаче вярват, че Орбан не бива да бъде приветстван във Вашингтон.
"Унгарският министър-председател не принадлежи към Овалния кабинет", пишат Роб Бершински от Human First и професор Хал Брандс от John Hopkins, специалист по правата на човека, във "Вашингтон пост".
"Посещението е съдбоносна грешка - не само защото ще бъде разглеждано като одобрение за лидер, който успешно е демонтирал демокрацията, но и защото ще сигнализира за утвърждаването на дневен ред, който фундаментално застрашава трансатлантическата сигурност".
Особено тревожни са все по-тесните връзки между Унгария - член на НАТО и Русия. Помпейо дори предупреди Орбан за тези връзки по време на посещението си в Будапеща през февруари.
В писмо няколко сенатори от Демократическата партия призоваха Тръмп да отложи срещата, докато Орбан "върне страната си на пътя на демокрацията и зачитането на правата на човека".
В отделно писмо, група влиятелни сенатори от Демократическата и Републиканската партии призоваха Тръмп да изрази своята загриженост пред Орбан за "ерозията" на демокрацията в Унгария.
"През последните години демокрацията в Унгария значително ерозира. При управлението на Орбан изборният процес е станал по-малко конкурентен и съдебната власт все-повече се контролира от държавата", заявиха в писмото си председателят на сенатската Комисия за външните отношения Джим Риш и водещият демократ в комисията Боб Менендес. Писмото е подписано също от сенатора републиканец Марко Рубио и сенаторката от Демократическата партия Джийн Шахийн.
Няколко демократи от Камарата на представителите начело с председателя на Комисията за външните работи Елиът Енгъл призоваха Тръмп да отменят срещата с Орбан, предвидена за понеделник, изразявайки подобна загриженост, като се позоваха на негови антисемитски и ксенофобски коментари, отбелязва Ройтерс.
Сенаторите освен това заявиха, че са много разтревожени от близките отношения между Унгария - партньор в НАТО, и Русия. Според тях Унгария не е успяла да диверсифицира енергийните си ресурси от Москва и е позволила на Русия да експлоатира визовата й система, за да избегне американските санкции.
На въпроса дали човешките права и свободата на пресата ще бъдат обсъждани по време на разговора между Тръмп и Орбан,
висш служител на американската администрация, който е запознат с дневния ред на срещата, отказа да даде отговор.
"Целта на тази среща е просто да укрепи стратегическите взаимоотношения между съюзниците", каза официалният представител, "не е задължително просто да разгледа всеки въпрос от двустранния дневен ред, който правим постоянно през последните две години".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!