П рез последните няколко години намаляването на въглеродните емисии се превърна в абсолютен приоритет на глобалното екологично движение. Малко по малко сложните и мултидимензионални някога понятия "зелен" и "устойчив" деградираха до едно единствено измерение - "въглеродно-неутрален". Ако погледнем какво се случва в САЩ от тази гледна точка, ще попаднем на интересен факт:
Пандемията направи Тръмп "най-зеленият" американски президент в историята!
Данните са красноречиви: Въглеродните емисии на САЩ растат до 2007 г. Следващата 2008 г. е последната пълна година от управлението на Джордж Буш-младши и съответно служи за отправна точка за резултатите от управлението на Барак Обама (до 2016 г. включително). Последната пълна година от управлението на Обама е 2016 и тя служи за базова за управлението на Тръмп (до 2020 г. включително). Ето числата:
1. Барак Обама: За 8 г. (2008-2016 г.) САЩ отчита спад на СО2 емисиите от 5817 до 5171 млн. т./г. или със 646 млн. т. по-малко през последната година. Това прави с 11.1% по-малко емисии.
2. Доналд Тръмп: За 4 г. (2016-2020 г.) САЩ отчита спад на СО2 емисиите от 5171 до 4597 млн. т./г. или с 574 млн. т. по-малко през последната година. Това прави с 11.1% по-малко емисии.
Ще има ли „извънредно положение” за климата
Наблюдаваме удивително равенство в относителния спад на СО2 емисиите по времето на Обама и Тръмп, но при първия е постигнато за 8 г., а при Тръмп за 4. Очевидно е, че Тръмп дължи "успеха" си практически почти само на 2020 г. Всички знаем защо. Обаче и Обама се възползва от една цяла икономическа криза през 2008-2010 г. Така или иначе фактите остават:
Въглеродните емисии на САЩ при Тръмп отчитат най-бързият спад досега, което според "модерните" критерии за екологичност го прави "най-зеленият" американски президент.
И накрая сериозно:
Джо Байдън идва на власт с обещания едновременно за преодоляване на коронакризата, ръст на доходите и бърз напредък към въглеродна неутралност. Да, обаче базовата година за оценка на неговия мандат е 2020 г. Природният газ вече е заменил въглищата в много голяма част от енергийното им приложение, сривът в транспорта е докарал потреблението на нефт до невиждан минимум, а голяма част от ядрените централи в САЩ са в процес на скорошно затваряне.
Каквото и да се говори и пише по медиите, всички нормални хора се надяват животът им се върне към норамалността. А тя ще дойде с бум на пътуванията, производството и потреблението. Това означава, че управлението на Джо Байдън най-вероятно ще завърши с ръст на въглеродните емисии.
Знам, че тази перспектива ще ужаси много наивници, мечтаещи за "прекрасен нов свят". Но това е реалността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!