С аудитската операция, в която бе убит журналистът Джамал Хашоги, е "едно от най-лошите прикривания на действия в историята на такива прикривания", заяви по-рано днес президентът на САЩ Доналд Тръмп пред журналисти в Овалния кабинет, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Тръмп добави, че очаква пълен доклад по убийството на Хашоги в близко време.
"Те са имали много лоша първоначална концепция и тя е била изпълнена много слабо, а опитите за прикриването на убийството са най-лошото прикриване, правено някога. Това нещо изобщо не биваше да се случва", каза Тръмп за убийството на Хашоги. По думите му опитите на саудитците да прикрият убийството са били "пълен провал".
Саудитска Арабия първоначално заяви, че сътрудникът на в. "Вашингтон пост" Джамал Хашоги, който е писал критични коментари за принца престолонаследник Мохамед бин Салман, е умрял при сбиване в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври. Според турските власти обаче екип от 15 души е изтезавал, убил и разчленил журналиста, а това убийство е било подготвяно в продължение на дни преди извършването му.
Вчера президентът Реджеп Ердоган съобщи по време на своя реч вчера, че е предложил на краля на Саудитска Арабия съпричастните в убийството на Кашоги, които са арестувани на саудитска територия, да бъдат съдени в Истанбул, защото именно там е станал инцидента.
'Vicious, violent murder!': Erdogan on Jamal #Khashoggi death
— RT (@RT_com) 23 October 2018
READ MORE: https://t.co/sswJyccKjZ pic.twitter.com/DlCWQyQQwd
Много световни лидери също осъдиха убийството на саудитския журналист и поискаха пълно разследване.
Австрия пък привика посланика на Саудитска Арабия заради убийството на журналиста, заяви външният министър на Австрия Карин Кнайсъл.
Кнайсъл обаче отбелязал, че не само посланикът, но и официалните лица в Саудитска Арабия, са осъзнали, че са извършили сериозна грешка с убийството на журналиста.
А докато Тръмп увеличава критиките си към Саудитска Арабия, той също така подчертава важността царството да бъде съюзник на САЩ, пише BBC.
В това време директорът на ЦРУ Джина Хаспел, която в понеделник замина за Турция, за да участва в разследването на убийството на саудитския журналист и дисидент Джамал Хашоги, се опитва да получи достъп до аудиозаписа, направен по време на неговия разпит, изтезания и убийство в генералното консулство на Саудитска Арабия в Истанбул.
По информация на агенция "Ройтерс", въпреки твърденията на Анкара за наличието на подобни записи, нито САЩ, нито представители на други държави, не са имали достъп до тях.
Според агенцията САЩ и техните съюзници засега не разполагат с никакви доказателства са съпричастност на престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман към убийството.
Вчера държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео съобщи, че страната отменя визите на саудитците, за които има информация, че са свързани с убийството на Джамал Хашоги.
"Тези наказания няма да са нашата последна дума", добави Помпео.
In apparently ordering the grisly killing of Jamal Khashoggi, the Saudi crown prince Mohammed bin Salman wagered that the world would not miss another murdered journalist. So far, he has been spectacularly wrong: https://t.co/Mu9nsSq6Bj pic.twitter.com/4KcIsO4z0C
— The New Yorker (@NewYorker) 23 октомври 2018 г.
Задушили Хашоги да не се движи, охрана за годеницата му
Саудитска Арабия призна какво е станало с Хашоги
В разгара на кризата "Хашоги": САЩ получи 100 млн. от СА
CNN: Хашоги е убит и изнесен от консулството
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!