Доналд Тръмп, президент на САЩ
Източник: Getty

П резидентът Доналд Тръмп, който се гордее с уменията си за водене на преговори, е на ръба да сключи сделка, която ще предостави на САЩ преференциален достъп до обширните запаси от суровини на Украйна.

Въпреки това, Тръмп може да получи по-малко, отколкото е очаквал, тъй като оценките за минералното богатство на Украйна се базират на остарели проучвания от съветската епоха, които не отчитат жизнеспособността или разходите за разработването на тези ресурси, пише Politico. 

Според последния чернова на споразумението, цитирана от украинския вестник "Икономическа правда", Киев ще бъде задължен да плаща 50 процента от приходите от своите природни ресурси във фонд, който ще инвестира в Украйна. В замяна на това, няма да бъдат осигурени никакви гаранции за сигурността на САЩ.

На хартия изглежда, че САЩ ще извлекат големи ползи от сделката. Според украинското министерство на природните ресурси и околната среда, страната съдържа около 5 процента от световните “критични” суровини, включително графит, литий, титан, берилий и уран.

Тези ресурси са от съществено значение за производството на батерии, радарни системи и броня — ключови елементи за отбранителната и технологичната индустрия, които биха помогнали за намаляване на зависимостта на САЩ от китайските минерали.

Въпреки това, реалната степен на минералното наследство на Украйна остава до голяма степен неясна. Въпреки че страната съобщава за повече от 20 000 изследвани минерални находища и обекти, само около 8 000 от тях са оценени като жизнеспособни. По-малко от половината от тези находища са били експлоатирани преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди три години.

Остарели проучвания

Оценките за стойността на тези находища са в голяма степен базирани на проучвания от съветската епоха, проведени основно през 1960-те и 1980-те години. Информацията, която често е непълна, е разпръсната из цялата страна и все още се дигитализира. Много от данните остават запечатани след началото на военното положение, въведено от президента Володимир Зеленски в началото на войната. Дори ако по-нататъшните проучвания потвърдят съществуването на ценни минерални находища, извличането им ще отнеме много време и средства.

Украинската геоложка служба (UGS) оценява разходите за експлоатация на 10-те най-големи известни перспективи за добив в Украйна на около 15 милиарда долара, включително изграждането на мини, кариери и около 20 нови преработвателни съоръжения. Една от тези перспективи е находището Novopoltasvke, което UGS описва като “едно от най-големите” находища на редкоземни елементи в света. Развитието му ще изисква инвестиции в размер на 300 милиона долара, като обектът се характеризира като “относително труден” за разработване поради рисковете от наводнения и свлачища.

Новополтавското находище, открито през 1970 г. и изследвано през 1980-те години, не е било развивано след 1991 г. Това е едно от шестте известни находища на редкоземни елементи в Украйна — група от 17 минерала, които са ключови за производството на ракети, лазери, компютри, телевизори, смартфони и вятърни турбини.

Редкоземни елементи не са толкова редки

Въпреки че редкоземните елементи всъщност не са толкова редки, те са много скъпи за извличане и обработка, тъй като обикновено се намират смесени с други минерали в различни концентрации. Китай, който обработва почти 90 процента от световните редкоземни елементи, държи почти монопол върху този етап от веригата за доставки, според Центъра за стратегически и международни изследвания.

Повечето големи производители на редкоземни елементи, включително САЩ, нямат инфраструктурата, необходими за рафинирането на минералите, което ги принуждава да разчитат на Китай.

Разработването на инфраструктура за обработка на тези минерали в Украйна, дори с американски инвестиции, ще отнеме години и вероятно ще бъде по-малко ефективно от транспортирането на минералите в Китай за преработка. Добавете към тази инвестиция милиардите долари, необходими за разчистване на земята от мини и експлозиви — процес, който може да отнеме повече от десетилетие, — и за възстановяване на основната инфраструктура, от пътища до електроцентрали, които поддържат минния сектор, предаде Politico. 

В последната си оценка, украинското правителство, Световната банка и Европейската комисия определят цената на възстановяването на Украйна на 524 милиарда долара през следващите 10 години — приблизително сумата, която Тръмп поиска като компенсация за подкрепата на Вашингтон в съпротивата на Украйна срещу агресивната война на Русия. Реалната сума на помощта от САЩ от началото на войната е по-близо до 120 милиарда долара.

Поради техническите предизвикателства и свързаните с тях разходи, находищата на редкоземни елементи в Украйна може да се окажат неефективни за извличане, заключава S&P Global, компания за пазарно разузнаване.

Други предизвикателства

В допълнение, между Тръмп и минералните богатства на Украйна стои още едно препятствие: няколко обещаващи перспективи за добив се намират в територии, които са под руска окупация. Две от най-големите известни перспективи за редкоземни елементи — находищата Azovske и Mazurivske — се намират в Донецка област, която е под контрола на Русия. Освен това, находището Novopoltasvke се намира в Запорожие, което също е под руска заплаха. Някои обещаващи литиеви полета на различни етапи на развитие — като Шевченковското поле в Донецка област и блок Крута Балка в Запорожка област — също се намират на фронтовата линия.

Украинският вицепремиер Юлия Свириденко, която води преговорите по сделката за минералите, заяви, че Русия е окупирала критични запаси от минерали и газ на стойност 350 милиарда долара. Други оценки поставят стойността на загубените ресурси в трилиони долари.

Тръмп може да избере да увеличи подкрепата за Украйна и да й помогне да си възвърне окупираните територии, или да приеме предложението на Владимир Путин да закупи минерали от Русия, включително тези, добивани в окупирани украински територии.

За президента на САЩ това може да се окаже сделката на века — или може да го остави с множество губещи мини, в които нито една американска компания никога няма да иска да инвестира.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Наталия Киселова: На следващата сесия в НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

Наталия Киселова: На следващата сесия в НС ще бъдат поставени въпросите с исканите имунитети на депутати

България Преди 16 минути

Сарафов изпрати писмо до Киселова относно имунитетите на шестима народни представители

На последната си изява папа Франциск е бил с омофор от България

На последната си изява папа Франциск е бил с омофор от България

Свят Преди 25 минути

Още по темата четете в текста

Ужасяваща серия от удавяния в Австралия, 9-годишно дете е сред жертвите

Ужасяваща серия от удавяния в Австралия, 9-годишно дете е сред жертвите

Свят Преди 2 часа

Повечето от фаталните инциденти са причинени от силни океански вълни, които са повличали хората от скалистите участъци директно в морето

НАСА поема нов курс: Марс става приоритет, Луната - под въпрос

НАСА поема нов курс: Марс става приоритет, Луната - под въпрос

Свят Преди 2 часа

Айзъкман ще даде приоритет на изпращането на американски астронавти на Марс

Папа Франциск

Последните часове на Светия отец

Свят Преди 3 часа

Тази сутрин почина папа Франциск. Какво е правил Светия отец в последните часове от живота си

Светът скърби за Светия отец: Как ще бъде запомнен "папата на народа"

Светът скърби за Светия отец: Как ще бъде запомнен "папата на народа"

Свят Преди 3 часа

На втория ден от Възкресение Христово от Ватикана съобщиха, че папа Франциск е починал

<p>Какво е &quot;Пръстен на рибаря&quot; - символът, който папа Франциск промени?</p>

Пръстенът на рибаря – символ на властта и приемствеността в Римокатолическата църква

Свят Преди 3 часа

Пръстенът, връчван на всеки новоизбран папа, носи дълбока духовна и историческа символика, свързана със Свети Петър

Незабравими емоции всеки петък с премиерни филми по KINO NOVA

Незабравими емоции всеки петък с премиерни филми по KINO NOVA

Любопитно Преди 3 часа

Десет ленти ще направят дебюта си във филмовия канал

Политическите и обществени реакции у нас след смъртта на папата

Политическите и обществени реакции у нас след смъртта на папата

България Преди 3 часа

Аржентинският понтифик си отиде на 88-годишна възраст

На втория ден след Възкресение: Литийно шествие с чудотворната икона в Бачковския манастир

На втория ден след Възкресение: Литийно шествие с чудотворната икона в Бачковския манастир

Любопитно Преди 4 часа

Всяка година копие на светинята се изнася от манастирската църква "Св. Богородица"

Как се избира нов папа? Тайните на конклава и знаците на димa

Как се избира нов папа? Тайните на конклава и знаците на димa

Свят Преди 4 часа

От апостол Петър до папа Франциск – историята и сложният процес на папския избор, който държи света в очакване и днес

Какво се случва след смъртта на папата?

Какво се случва след смъртта на папата?

Свят Преди 4 часа

Още докато беше хоспитализиран папа Франциск одобри съкратена версия на традиционното папско погребение

В куриерска пратка: Откриха близо 6000 контрабандни вейпа

В куриерска пратка: Откриха близо 6000 контрабандни вейпа

България Преди 5 часа

Това е най-голямото количество електронни цигари, установено в рамките на една проверка от митническите служители

<p>15 убити медици и една &bdquo;грешна преценка&ldquo;</p>

15 убити медици и една „грешна преценка“: Израел публикува доклад за трагедията край Рафах

Свят Преди 5 часа

В изявление на израелските въоръжени сили се казва, че са били разкрити няколко професионални грешки и нарушения на заповеди

<p>&quot;Хегсет трябва да бъде уволнен&quot;: Съмнения за нов теч в САЩ</p>

NYT: Нов теч на военна тайна в Signal. Пентагонът отрича

Свят Преди 6 часа

Лидерът на демократите Чък Шумър написа в X, че Хегсет е изложил човешки животи на опасност

Какво да направим с останалите великденски яйца?

Какво да направим с останалите великденски яйца?

Любопитно Преди 6 часа

Идеи как да разнообразим сварените яйца след празниците