Доналд Тръмп официална снимка с американското знаме на фона
Източник: Getty

К огато през януари 2025-а година Доналд Тръмп встъпи в длъжност, на инаугурацията му във Вашингтон дойдоха негови почитатели от цял свят, сред които президентът на Аржентина Хавиер Милей и италианската министър-председателка Джорджия Мелони. Ултрадесни опозиционни политици като Найджъл Фараж от Обединеното кралство също бяха сред поканените, както и представителите на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), съобщи Deutsche Welle.

Радикалната десница използва повода във Вашингтон, за да се обвърже още по-тясно в обща глобална мрежа. В навечерието на инаугурацията бившият главен идеолог на Тръмп Стив Банън, синът на бившия бразилски президент Жаир Болсонаро, депутати от АзГ и множество инфлуенсъри се срещнаха, за да обменят идеи. 

Ставаме свидетели на един феномен: точно Доналд Тръмп с неговата програма "Америка на първо място" се превърна в магнит за ултранационалистите по целия свят, макар немалко от тях да са настроени антиамерикански. Но този глобален съюз на антиглобалистите е парадокс само на пръв поглед.

Срещу миграцията и модерното общество

"Това, което свързва тези мрежи, е техният национализъм, традиционният образ на семейството, антиглобализмът и отхвърлянето на миграцията", казва в интервю за ДВ професорката по социология Катрин Фанген от университета в Осло. Фанген е авторитетна експертка по транснационалните мрежи на радикалната десница.

"Целта на тези мрежи не е само борбата за повече политическо влияние. Крайната им цел е пренареждане на глобалния идеологически световен ред - те се борят за национализъм и социален консерватизъм и срещу либералната демокрация."

При това радикалните десни бързо се учат едни от други. Стратегиите и успехите в една страна веднага се възприемат от други движения, изтъква политологът Томас Гревен от Свободния университет в Берлин. Той смята, че степента на мрежово взаимодействие на радикалната десница е исторически безпрецедентна.

Грвене описва тактиките в книгата си "Международната мрежа на радикалната десница": "Стратегията на Банън например за "заливане с помия" ("Flooding the Zone with Shit") е много успешна в международен план: с други думи, политическият опонент е замерян постоянно с провокации, лъжи и враждебност", обяснява Гревен в интервю за ДВ. "Тази комуникационна стратегия сега се използва от радикалните десни играчи навсякъде", допълва експертът.

Отношението им към демокрацията е като към инструмент: тя им е необходима, за да се доберат до властта. "Фокусът е върху това да се каже - който е бил избран, трябва да може да управлява без пречки", посочва още Гревен. Той нарича това "хипермажоритарна демокрация", т.е. демокрация, която е ориентирана изключително към предполагаемите мнозинства: "Виктор Орбан например се изправя и казва: "Аз бях избран с ясен мандат да не допусна миграцията в Унгария и не искам европейските институции, съдилищата, съпротивата на гражданското общество или каквито и да било финансирани от чужбина медии да ми пречат да управлявам".

Противоречието и компромисът са анатема. "Протагонистите на радикалната десница са обезпокоени от факта, че има твърде много пречки пред волята на мнозинството поради нарастващата регулация, бюрократизация и наднационализация. А тази воля на мнозинството се предполага, че ще бъде наложена в една свръхмажоритарна или нелиберална демокрация."

Финансова подкрепа и от държавата

Радикалната десница разполага с много пари за своята идеологическа борба. В САЩ най-известните дарители са Илон Мъск и братята Кох - милиардери предприемачи, които подкрепят идеологическата борба. Ролята на технологичния милиардер Мъск пък не е само финансова - самият той е играч в радикалната десница. В своята платформа X той се възхищава на "Алтернатива за Германия", подкрепя радикалната десница във Великобритания и се обявява против либералните партии.

Десните мрежи обаче получават подкрепа не само от частни дарители. Русия и Китай също са многократно критикувани, че ги подхранват с цел дестабилизиране на либералните общества.

Въпреки това радикалната десница не се отказва и от парите на тези, които е обявила за свои врагове - Европейския съюз и либералните демокрации. В Германия например омразната либерална държава е най-важният донор на AзГ: през 2021-а година около 45 процента от приходите на партията са дошли от държавната хазна - над десет милиона евро. Това е така, защото в партийната демокрация държавата поддържа работата на партиите, а финансовата подкрепа нараства реципрочно на успеха.

"Това дава възможност на радикалните десни партии да разширяват обхвата си. Освен това Европейският парламент например им предлага и възможност за международно сътрудничество, включително допълнителни средства, които обезпечават техните мрежи", отбелязва Катрин Фанген от университета в Осло.

В началото на 2025-а година стратегията на радикалните десни мрежи изглежда дава резултати: в САЩ Доналд Тръмп бе преизбран, а десните популистки партии продължават да увеличават подкрепата си в страни като Германия, Франция, Обединеното кралство и Австрия. Дали подемът им може да бъде спрян?

Политологът Томас Гревен казва "не", тъй като много от радикалните десни партии са се възползвали от факта, че никога не им се е налагало да управляват сами и нямат трудности да бъдат в опозиция. А успехът им прикрива множеството пукнатини в организации и движения, които само на повърхността изглеждат здраво обединени, обяснява ученият.

Гревен е убеден: "Ако съдържателните различия сред базата и неудовлетвореността на избирателите като цяло се обединят, успехът може и да се обърне. Но за това има една предпоставка: демократичните институции трябва да функционират".

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Росен Желязков

Росен Желязков: Това е идеологическа промяна

България Преди 1 час

Първият български F-16 Block 70 пристигна на 2 април в Трета авиобаза в Граф Игнатиево

<p>Сърцатите Рада и Здравко напуснаха Вилата на любовта</p>

Сърцатите Рада и Здравко напуснаха Вилата на любовта

Любопитно Преди 2 часа

Забавните пловдивчани са ексклузивни гости в подкаста “Един без друг”

Как ислямизмът радикализира млади хора в Германия

Как ислямизмът радикализира млади хора в Германия

Свят Преди 3 часа

Редица атентати в Германия напоследък бяха извършени с ислямистки подбуди

<p>Здравко и Рада след &ldquo;Един за друг&rdquo;: Не всеки човек е готов да чуе нещо негативно за себе си (ВИДЕО)</p>

Здравко и Рада след “Един за друг”: Не всеки човек е готов да чуе нещо негативно за себе си (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

Двойката смята, че всеки отпада в точния момент, но Здравко не е очаквал да отпаднат точно тази седмица

Карта на Украйна с окупираните от Русия територии. Картата е направена от изкуствения интелект ChatGTP

Живот в окупирана Украйна: „Руснаците дори се опитват да ни забранят празниците“

Свят Преди 4 часа

Докато САЩ ръководят усилията за преговори за мир в Украйна, живеещите под руска окупация са изправени пред брутално, репресивно бъдеще

F-16 Block 70 каца в авиобаза Граф Игнатиево

Представят официално първия F-16 Block 70

България Преди 5 часа

Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските ВВС кацна на авиобаза Граф Игнатиево на 2 април 2025 г.

Еманюел Макрон

Синът на Нетаняху напсува Еманюел Макрон

Свят Преди 5 часа

Яир Нетаняху отговори остро на френския президент

<p>Израелски ракети удариха болница в Газа</p>

Израелски ракети удариха болница в Газа

Свят Преди 6 часа

Междувременно Израел обгради Рафах. Военните издадоха многократни предупреждения за евакуация на стотици хиляди палестинци в Рафах, принуждавайки ги да навлязат в намаляващо пространство, ограничено от морето

Чернобил

Украйна търси варианти за повредения саркофаг на АЕЦ „Чернобил“

Свят Преди 6 часа

Работещи в централата казаха, че дронът е пробил голяма дупка във външния капак на новата защитна конструкция и е избухнал вътре

Молдова – земя на история, вино и сърдечно гостоприемство

Молдова – земя на история, вино и сърдечно гостоприемство

Свят Преди 7 часа

Какво би било молдовското гостоприемство без чаша вино и думата „Нурок“ – пожелание за здраве, късмет и добър път

<p>☀️Времето на Цветница &ndash; слънчево и топло</p>

☀️Времето на Цветница – слънчево и топло

България Преди 7 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

<p>13 април: Екзекутирани са участниците във Велчовата завера</p>

13 април: Екзекутирани са участниците във Велчовата завера

Любопитно Преди 7 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Цветница е – празник на вярата, пролетта и българските традиции

Цветница е – празник на вярата, пролетта и българските традиции

Любопитно Преди 7 часа

Цветница е посветена на тържественото посрещане на Иисус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки

"Портите към ада" се отварят в Сибир

"Портите към ада" се отварят в Сибир

Свят Преди 14 часа

Батагайската термокарстова депресия се разширява

Семен Новиков спечели сребърен медал за България

Семен Новиков спечели сребърен медал за България

Свят Преди 15 часа

Схватката не тръгна добре за Новиков

Франция се готви да се бие с Русия на границата на Румъния

Франция се готви да се бие с Русия на границата на Румъния

Свят Преди 16 часа

През 2024 г. в Румъния пристигат войници от 28-о отделно подразделение на френската армия