Н овоизбраният президент на САЩ,Доналд Тръмп, иска членките на НАТО да харчат огромните 5% от БВП за отбрана — повече от два пъти повече от текущата цел за разходи на алианса и нещо, което ще предизвика ужас сред европейските правителства с недостиг на пари.
"Европа участва с малка част от парите, с които ние", каза Тръмп в Мар-а-Лаго късно на 7 декември. "Защо ни изискват милиарди и милиарди долари повече пари от Европа?"
Новата цел от 5% е повече, отколкото всеки член на НАТО харчи за отбрана в момента. през 2024г. САЩ са отделили 3,4% от БВП-то си, а Полша е похарчила 4,7%, което я прави най-близо до желания процент.
Много европейски страни са изправени пред бюджетни кризи и се затрудняват да постигнат дори целта от 2%.
Германия се бори да измисли начин да стигне до 2% отново тази година, Франция се опитва да разбере как да продължи да увеличава разходите за отбрана, тъй като бюджетният процес на страната е провален от политическа несигурност, а Обединеното кралство не е определило ясен план за постигане на целта си от 2,5%.
Чешкото правителство заяви тази седмица, че ще достигне 2% за първи път, докато Норвегия едва наскоро достигна 2,1 процента. България възнамерява да отдели 2,5% от БВП-то си за разходи за отбрана през 2025г., което е значително под 5%.
Други големи европейски страни като Италия и Испания харчат значително под 2%.
В Германия експертът по външна политика Ралф Стегнер, заедно с управляващите социалдемократи, опреичил искането на Тръмп "пълна лудост", добавяйки, че подобно нарастване на разходище ще изисква одобрение от парламента.
САЩ поемат по-голямата част от финансовото бреме в НАТО, въпреки че не отделят най-голям процент от БВП-то си, благодарение на мащаба на американската икономика.
Например през 2023 г. САЩ покриха около 68% от разходите на НАТО с $916 милиарда, според статистиката, събрана от Стокхолмския международен институт за изследване на мира. Европейските страни членки на алианса съставляват едва 28%.
Налице е нарастващ консенсус сред съюзниците, че настоящата цел от 2% не е достатъчна, за да се изпълнят регионалните планове за отбрана и да се постигнат общите цели на НАТО за военен капацитет, докато алиансът реагира на заплахата, представлявана от Русия.
Очаква се целите за разходите да бъдат актуализирани по време на срещата на върха на лидерите в Хага през юни.
Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте призова през декември за "преминаване към военно мислене" в националното планиране, но каза, че е твърде рано да се калибрира точна цел за разходите.
Норвежкият премиер Йонас Гахр Стьоре заяви пред POLITICO през декември, че не трябва да се бърза с определянето на нова цел за разходите. "Не влизам и не се ангажирам в изявление с цифра... това е сериозно нещо, което трябва да планирате и да се ангажирате с планирането на бюджета си".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!