"Президентът Доналд Тръмп иска да се отърве от глобализацията. Неговата администрация и части от неговите избиратели смятат, че САЩ са ощетени от глобализацията и най-малкото искат да я променят значително в полза на САЩ", казва в интервю за АРД историкът Марк Бугелн от университета във Фленсбург, съобщи Deutsche Welle.
Той отбелязва обаче, че фактите не поддържат тезите на Тръмп: „От големите индустриални нации САЩ имат най-високите средни доходи на глава от населението. Икономическото развитие през последните години също бе добро, а и седем от десетте най-богати хора в света са американци. Това не е без значение, понеже Тръмп постоянно говори за това, че иска да се върне към времето на благосъстоянието от края на 19 век".
Историкът посочва пред германската обществено-правна медия, че глобализацията може да е навредила на определени част от американската работническа класа, но това се дължи на неравномерното разпределение на богатствата и на голямото социално неравенство. „Тази тема обаче не се обсъжда, поради което други нации биват обвинявани, че мамят САЩ с нечестни търговски методи.“ Марк Бугелн същевременно изтъква, че чувството да си измамен е много опасно – в този случай рационалните аргументи отстъпват на заден план и се търси отмъщение. „Изглежда, като че ли в момента Тръмп стреля по света с пушка, при което обаче сам се прострелва в крака.“
"Той разрушава международната система на неолиберализма"
Все пак как се вписва новата митническа политика в политическата логика на правителството на Тръмп?
М. Бугелн: Този въпрос наистина е труден. Става дума за чувството, че трябва да отмъщаваш, защото си бил измамен. В много отношения Тръмп е неолиберал: той иска да намали данъците, да разруши социалната държава, вярва в конкуренцията. Но той вярва също в това, че свободната търговия го мами. Това е чувството, че неолиберализмът функционира в САЩ, но не и като международна система. И той се бори срещу това, опитвайки се да наложи плановете си за митата и да предизвика в международен план един вид търговска война, в която да използва цялата мощ на САЩ.
В международен план той не иска да се придържа към правилата, а иска да използва САЩ и тяхната позиция на най-силна нация, за да навреди на другите и да направи добро на себе си. Но така разрушава международната система на неолиберализма.
"Авторитарно-национален неолиберализъм" в рамките на САЩ
Дали това, което се опитва да утвърди Тръмп, е краят на неолибералния икономически модел или е нов неолиберализъм в още по-радикална форма?
М. Бугелн: И този въпрос е труден. Бих казал, че в рамките на САЩ се провежда много авторитарно-национален неолиберализъм. Преразпределение на богатствата няма, държавата се разрушава, предстоят следващи намаления на данъците. Само че по този начин се разрушава международната неолиберална система. В началото икономистите все още казваха – трябва да се направи нещо, Китай е несправедлив към нас. Междувременно обаче дори и неолибералните икономисти смятат политиката на Тръмп за пълно безумие, тъй като той разрушава международната търговска система и така създава много проблеми.
Дали ще се стигне до световна икономическа криза?
Някои вече правят паралели с 1930-те години, когато се смяташе, че митата са причината за Голямата депресия. Дали и историците виждат такива паралели?
М. Бугелн: Световната икономическа криза не бе предизвикана от митата, а от промишленото свръхпроизводство и от срива на борсите в САЩ. Нациите прибегнаха към обезценяване на валутите и въвеждане на мита едва тогава, когато кризата се задълбочи – за да си осигурят предимства спрямо другите. Историците са относително единодушни, че при това митата само са изострили кризата.
Разликата е следната: Навремето посегнаха към митата в момент, когато световната икономическа криза бе най-дълбока. Сега обаче индикаторите са по-добри: след пандемията и войната в Украйна много нации започнаха да се възстановяват икономически. А и икономическата ситуация в САЩ при предишния президент Джо Байдън беше доста добра. Много индикатори се подобриха. Тоест, сегашната митническа офанзива засяга световната икономика, която обаче не се намира в състояние на криза.
Дали обаче ще се стигне до криза, сравнима с тази от 1930-те години, зависи от това дали другите нации ще реагират със сходен протекционизъм. Много вероятно е това да бъде предприето срещу Тръмп. И ако другите държави реагират като Тръмп, може наистина да се стигне до ситуация като през 1930-те години.
Марк Бугелн е професор в Европейския университет във Фленсбург и директор на Изследователския център за съвременна история.