З астанала пред Белия дом, Камала Харис обеща да напише "нова глава" в предизборната си реч, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.

Седмица преди едни от най-оспорваните и напрегнати избори в историята на САЩ, вицепрезидентката и кандидат на Демократическата партия описа своя републикански опонент Доналд Тръмп в най-тъмни краски, наричайки го "неуравновесен, обсебен от желание за отмъщение, погълнат от обидите си и стремящ се към неограничена власт".

Изборите в САЩ: Социология дни преди надпреварата за Белия дом

Всичко в тази очаквана с нетърпение реч беше въпрос на контраст, отбелязва АФП. На първо място мястото на произнасянето ѝ. 75 000 поддръжници на Харис, според предизборния ѝ екипм се събраха във Вашингтон, където кандидатът на Републиканската партия беше произнесъл надъхваща реч пред своите поддръжници на 6 януари 2021 г., преди те да щурмуват Капитолия на САЩ, за да се опитат да предотвратят удостоверяването на изборите, спечелени от Джо Байдън.

На второ място бяха аргументите. Камала Харис се опита да обрисува оптимистична и успокоителна визия за водещата световна сила, "достатъчно голяма, за да побере всичките ни мечти, достатъчно силна, за да устои на разломите и разделенията, достатъчно смела, за да си представи бъдеще, изпълнено с обещания". Докато Тръмп описва мрачна визия за една страна в разпад, според него завладяна от мигрантите. Харис призова поддръжниците си "Нека се борим за тази красива страна, и след седем дни ще имаме силата".

Всички говорят за грандиозния и скандален митинг на Тръмп на "Медисън Скуеър Гардън"

Кандидатката на демократите обеща да работи за подобряване на живота на хората и заяви, че опонентът ѝ от Републиканската партия работи само за себе си.

"Ще бъда честна с вас: Аз не съм перфектна", добави тя. "Правя грешки. Но ето какво ви обещавам: Винаги ще ви изслушвам, дори и да не гласувате за мен. Винаги ще ви казвам истината, дори да е трудно да я чуете. Ще работя всеки ден, за да постигам консенсус и компромис, за да свърша нещо. И ако ми дадете възможност да се боря от ваше име, нищо на света няма да ми попречи."

В началото на речта си Харис припомни на избирателите ролята на Тръмп в хаоса на 6 януари 2021 г. Тя напомни и за заплахите му да използва армията срещу политическите си съперници, както и че той определя несъгласните с него като "вътрешни врагове". 

"Вижте, ние знаем кой е Доналд Тръмп. Той е човекът, който преди почти четири години застана точно на това място и изпрати въоръжена тълпа в Капитолия на САЩ, за да отмени волята на народа, изразена на свободни и честни избори", посочи тя. Тръмп е "прекарал цяло десетилетие в опити да държи американците разделени и страхуващи се едни от други", подчерта Харис.

Тръмп остави присъстващите на свой митинг да го чакат часове на студа, за да запише подкаст

"Това не е кандидат за президент, който мисли как да подобри живота ви", отбеляза тя и нарече Тръмп "дребен тиранин" с диктаторски амбиции.

"Но Америка, аз съм тук тази вечер, за да кажа: Ние не сме такива. Не е нужно да бъде така", подчерта Харис.

"След по-малко от 90 дни или Доналд Тръмп, или аз ще бъдем в Овалния кабинет", напомни тя. "В първия ден, ако бъде избран, Доналд Тръмп ще влезе в този кабинет със списък на враговете си. Когато бъда избрана, аз ще вляза със списък със задачи".

Тя заяви, че сред ключовите ѝ политически цели ще бъде разширяването на здравното покритие, увеличаване на предлагането на жилища в страната и възстановяване на достъпа до аборти в цялата страна.

"За разлика от Доналд Тръмп, аз не вярвам, че хората, които не са съгласни с мен, са врагове", подчерта Харис. "Той иска да ги вкара в затвора. Аз ще им дам място на моята маса. И обещавам да бъда президент за всички американци. Обещавам винаги да поставям страната над партията и над себе си".

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

- Скъпи, какво ще ми подариш за рождения ден? - Виждаш ли оная червена кола? - Дааа! - Ще ти купя червило в същия цвят!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

КЗП пуска мобилно приложение за летния сезон

България Преди 33 минути

През 2024 г. общият брой на жалбите и сигналите до КЗП надхвърля 27 000

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

Ако сте в предизвестие преди напускане, работите с час по-малко – вижте защо

България Преди 43 минути

Научете повече по темата в следващите редове

На четири хеликоптера ще разчитат през пожароопасния сезон у нас огнеборците

На четири хеликоптера ще разчитат през пожароопасния сезон у нас огнеборците

България Преди 1 час

Закупени са и шест резервоара, с които машините да бъдат снабдявани с вода

7 факта за Андрей Бъчваров – предприемачът, който ще разкаже на българите в Мюнхен как се изгражда бизнес

7 факта за Андрей Бъчваров – предприемачът, който ще разкаже на българите в Мюнхен как се изгражда бизнес

Любопитно Преди 1 час

Андрей Бъчваров ще бъде сред основните лектори на събитието „Кариера и живот – Защо в България?“ на Bulgaria Wants You в Мюнхен

Педиатрите от Пета градска болница в София оттеглят молбите си за напускане

Педиатрите от Пета градска болница в София оттеглят молбите си за напускане

България Преди 1 час

Това съобщи на брифинг в СОС зам.-кметът по финанси и здравеопазване Иван Василев

Грузинец с 2 промила алкохол се вряза с камион в пътнически влак край Девня

Грузинец с 2 промила алкохол се вряза с камион в пътнически влак край Девня

България Преди 1 час

На път, успореден с жп релси, той опитал да направи обратен завой

"Ще има уволнения": Регионалният министър с остра позиция след трагичния инцидент със Сияна

"Ще има уволнения": Регионалният министър с остра позиция след трагичния инцидент със Сияна

България Преди 2 часа

Иван Иванов заяви, че материалите от проверката на отсечката са предадени на Следствието

Желязков: Предвидени са над 2,5 млрд. лева за програмата за саниране

Желязков: Предвидени са над 2,5 млрд. лева за програмата за саниране

България Преди 2 часа

Премиерът акцентира върху значението на мерките за енергийна ефективност

Честит рожден ден, Лили Иванова! Една душа, облечена в песен

Честит рожден ден, Лили Иванова! Една душа, облечена в песен

България Преди 2 часа

Днес своя 85-ти рожден ден празнува Лили Иванова – вечната прима на българската естрада

Творческият екип на “Майките” се завръща на снимачната площадка за финална прожекция

Творческият екип на “Майките” се завръща на снимачната площадка за финална прожекция

Любопитно Преди 2 часа

Разтърсващият последен епизод на поредицата започва тази вечер в 22:00 по NOVA

<p>Как светът ще изпрати папа Франциск: Ритуали, символи и сбогуване</p>

Между традициите и историята – какво се знае за предстоящото погребение на папа Франциск

Свят Преди 2 часа

По желание на самия папа Франциск, той ще бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре“

35-годишен футболист почина след сърдечен арест

35-годишен футболист почина след сърдечен арест

Свят Преди 2 часа

Брайън Морган беше полузащитник на Sauchie Juniors

Над 260 вторични труса след мощното земетресение в Турция

Над 260 вторични труса след мощното земетресение в Турция

Свят Преди 2 часа

То е най-силното в този регион през последните десет години

Коя е Дилън Майер — годеницата (а може би вече съпругата) на Кристен Стюарт?

Коя е Дилън Майер — годеницата (а може би вече съпругата) на Кристен Стюарт?

Любопитно Преди 2 часа

Стюарт и Майер са във връзка от 2019 г., а през 2021 г. потвърдиха годежа си

Киберскандал в АПИ: Хакери твърдят, че притежават данните на над 100 000 души

Киберскандал в АПИ: Хакери твърдят, че притежават данните на над 100 000 души

България Преди 3 часа

От Агенцията отричат да има теч на лични данни

Разкриха най-богатия актьор в Холивуд и не е Том Круз

Разкриха най-богатия актьор в Холивуд и не е Том Круз

Любопитно Преди 3 часа

Джами Герц има нетно състояние от 8 милиарда долара според Celebrity Net Worth, което я прави далеч по-богата от някои от най-големите холивудски звезди, сред които Том Круз, Брад Пит и Дженифър Лопес