К итай се позиционира като главния печеливш от решението на САЩ да се оттеглят от ядрената сделка с Иран. Пекин от години иска да плаща за вноса на петрол в юани и сега ще има възможност да реализира тази си цел.
Решението на Тръмп да изтегли САЩ от ядрената сделка с Иран и да възобнови санкциите срещу Техеран едва ли ще има очаквания от Вашингтон ефект.
Си Цзинпин, Путин и Тръмп – най-влиятелни в света
Си Дзинпин обещава "нова ера" на Китай
Изненадваща демонстрация на военна мощ от Китай
В момента най-големият вносител на суров петрол в света е Китай. При това Народната република плаща с долари, губейки както от разменните курсове, така и от необходимостта да поддържа значителен резерв в щатската валута. Сега Китай може да обърне нещата.
Една от основите на влиянието на долара като водеща глобална валута е, че нефтът се търгува с щатските пари след споразумения от 1971 г. и 1973 г. с водената от Саудитска Арабия Организация на страните износителки на петрол.
В продължение на десетилетия САЩ са най-големият вносител на черното злато. Но в последните години бързорастящата китайска икономика ги изпревари.
Сега ценообразуването на вноса на петрол в юани би спестило на Китай разходите за обмен на долари и би увеличило използването в световната финансова търговия на китайските пари, което ще подкопае силата на щатската валута.
Санкциите пък ще дадат стимул на Иран да се обърне към китайските инвеститори.
„Китай е най-големият производител и най-големият потребител на стоки в света, за това е логично, че китайските фючърси, които са близки до зоните на търсене и предлагане, ще бъдат по-естествен бенчмарк от американските пазари”, коментира пред „Ройтерс” Марван Юнес, основател и главен инвестиционен директор на „Massar Capital Management” в Ню Йорк.
През март китайските власти за първи път стартираха търговия с фючърси – договори за бъдеща доставка на суров петрол, деноминирана в юани. Малко след това Пекин поиска от няколко финансови институции да се подготвят за ценообразуването в юани на нефта в Китай.
Тези действия са сериозна заявка за превръщането на юана в истинска глобална валута.
За същото ще помогне и планът „Един пояс, един път”, чиято цел е налагането на юана чрез инвестиции на стойност над 1 трилион долара в инфраструктура, пътища и енергийни проекти в 60 страни в Европа, Африка и Азия.
#Petroyuan dejà 12% du marché mondial du pétrole en moins de 2 mois!
— MarketingThema 📊📚🌍 (@marketingthema) May 20, 2018
> UBS: Petroyuan Will Undermine US Market Dominance
> China's Petro-Yuan Contracts on Steady Rise Amid Renewed US Sanctions on Iran
Toute l’escroquerie financière va se prendre un mur!https://t.co/maTJ9nkDoe
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!