"Трибюн": Как да бъде спечелена битката за климата?
Източник: Thinkstock/Guliver
5

С ветовният конгрес на икономистите, занимаващи се с въпросите на околната среда, който се състоя в края на юни в Истанбул, позволи да се хвърли светлина върху някои болезнени въпроси, задавани в сектора:

- Икономическата цена на прехода: почти всички налични модели сочат, че до 2050 година той вероятно ще окаже натиск върху растежа с няколко пункта от брутния вътрешен продукт (БВП), пише Федерик Гонан във в. „Трибюн“.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) оценява въздействието на политиката в сферата на опазването на околната среда на близо минус 1,5 % от БВП през 2060 година, като посочва, че тази цена би била плащана най-вече в Югоизточна Азия.

Европейската комисия залага на -2 % до -3 %.

В еквивалент на темп на растежа въздействието в този случай би било под минус 0,1 % от годишния растеж. Това е твърде малък порядък, но дори и така той изглежда се приема зле от част от професионалистите в сектора. Причината е, че изявленията на някои движения наложиха в обществения дебат идеята, че евентуален "зелен преход", който при все това е неблагоприятен шок за предлагането в краткосрочна перспектива - би имал силно  благоприятен ефект за създаването на работни места.

Тези цифри са изразени в БВП, което не е задължително най-добрата система за измерване, продължава в публикацията си Гонан. По-специално те не включват в сметката цената на замърсяването на въздуха за благоденствието (която е важна, но засега е обект на малко анализи), нито пък на въздействията, свързани с по-добрата сигурност при снабдяването, приписвани на някои "зелени преходи".

Как да се представя в добра светлина политиката на преход, при който се щади околната среда

С други думи, икономистите в момента си задават въпроси за проблема как "да се продаде" политиката на преход към "зелен растеж", което е ново явление за разлика от екологията, а тя досега се възприема много добре от политическа гледна точка.

- Начинът на действие (modus operandi) на политиката на "зелен преход" на международно равнище: благодарение на Лоранс Тюбиана, посланик за климатичните преговори на предстоящата среща в Париж по климата през 2015 година, бяха обсъдени въпросите на международна стратегия на преговори.

Липсата на споразумение на форума в Копенхаген през 2009 година бе в ума на всички. Да се продължава да се определят принудителни цели в дългосрочен план изглежда трудно за вземащите решения, които са чувствителни към всички неизвестни около изпълнението им: неясноти около икономическите прогнози, около действията на другите страни, около силата на посланието в дългосрочна перспектива, около способността да се постигнат, имайки предвид фактора вътрешна политика.

Представителката на Световната банка Мариан Фей подчерта, че добрият метод е да се атакуват направо най-замърсяващите източници, а не най-малко струващите, както от дълго време предлага консултантската компания „Макинси“, препоръчвайки косвено запазването на дейностите, при които се изхвърля най-много въглероден диоксид. Допълнителният аргумент, е че скоростта на прехода е коренно различна от продължителността на живота на изградените съоръжения, от урбанизацията, трайността на разпространението на новите технологии, трудностите на финансовия сектор (...). Редно е да се предвиди практическото приложение на прехода към "зелен растеж", пише Федерик Гонан.

В крайна сметка въвеждането на данък за въглеродния диоксид няма да бъде достатъчно и ще трябва да се работи по стандартите, които да се наложат, по плановете за отделните сектори (...) Между другото се оформя консенсус по критичната променлива, каквато е R&D (изследвания и развойна дейност – бел. ред.) в областта на енергетиката, за да се ограничи цената на прехода към "зелен растеж".

- Финансирането на прехода към "зелен растеж": Джефри Сакс (известен американски икономист - бел. ред.) припомни, че определянето на цена за въглерода може да придобие формата на регламент или пък на данък въглерод, или пък още на система от квоти като европейската система, наречена EU-ETS (EU emissions trading system).

Според него обаче EU ETS е най-слабо пригоденият механизъм, защото той е чувствителен към икономическата конюнктура в краткосрочен план, а целта е да се отправят послания за преход на века. В този контекст данъкът върху въглерода придобива повече смисъл според него.

Разходи днес, за по-голямо благоденствие утре

Друга идея на американския икономист: "зеленият преход" поражда разходи днес, за да донесе повече благоденствие утре.

Защо да не караме идните поколения да финансират "зеления преход" с дълг? Аргументът би бил, че сегашните поколения са на път да спасят своя (бъдещ) свят. Във време, когато децата на поколението "бейби бум" плащат цената на пенсионните режими чрез разпределението, а от тези режими са се възползвали техните родители, аргументът не е лишен от смисъл, но той подчертава факта, че един "зелен преход" поражда и важни последици на преразпределението между поколенията.

Тези въпроси за преразпределението на богатствата, свързани с прилагането на практика на данък въглерод привличат вниманието на икономисти, специализирани в околната среда.

Анализите обхващат широк спектър от теми: от въпроса за субсидирането на цените на петролните продукти в големите страни в Югоизточна Азия до въздействията на преразпределението между поколенията.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 17 минути

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

България Преди 49 минути

Има паднали дървени конструкции и ламарини

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 3 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 4 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 4 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 5 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 5 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 5 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 6 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 6 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 6 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 7 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 7 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 7 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 7 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"