Трябва ли НАТО да изпрати войски в Украйна
Източник: iStock/GettyImages

Разполагането на войски в Украйна от страните-членки на НАТО е чувствителна тема, която се появява редовно в дискусиите за продължаващата война на Русия срещу нейната съседка, пише Newsweek.

Съвсем наскоро правителствата на Великобритания и Франция „съживиха“ дискусиите относно разполагането на западни войски, за да предпазят Украйна от по-нататъшна руска агресия в бъдеще. Кремъл нарече подобен ход признак на „сприхавост“. Идеята се появи първоначално във френският вестник „Льо Монд“ и идва на фона на евентуалното оттегляне на американската подкрепа за Украйна, смятана за ключова за отбраната на Украйна, освен ако Европа не запълни празнината, когато Доналд Тръмп се върне в Белия дом през януари.

Но външният министър на Великобритания Девид Лами заяви в отговор на тези съобщения, че „имаме позиция и тя е, че ние няма да ангажираме британски войски в театъра на действието“, което „остава позицията на Обединеното кралство към този момент“.

Но дали все пак НАТО трябва да изпрати войски в Украйна? Този въпрос Newsweek отправя към експерти и ето какво мислят те:

Ян Бжежински, старши сътрудник в неправителствената организация Атлантически съвет и бивш помощник-държавен секретар по отбраната на САЩ, отговарящ за политиката с Европа и НАТО:

„Отговорът е еднозначен – да. Съюзническите войски, заедно с необходимата въздушна мощ, противовъздушна отбрана и огнева мощ с голям обсег, трябва да бъдат изпратени в Украйна с мандата да защитават суверенитета на Украйна.

Това не изисква тези сили да навлязат в Украйна с намерението да атакуват руските сили. Те биха могли да създадат балон за сигурност над значителна част от Украйна, която не е окупирана от Русия. Това значително би засилило перспективите на Украйна за прекратяване на тази война при нейните условия и такова присъствие ще бъде необходимо, за да се гарантира крайна стабилност, когато сраженията приключат.

Докато една мисия на НАТО и членството в НАТО за Украйна биха имали максимален ефект, една стабилна трансатлантическа коалиция на желаещите би била достатъчна. Европа може и трябва да осигури по-голямата част от такава сила, но Съединените щати също трябва да се включат в осигуряването на необходимия капацитет, включително разузнаване, въздушно прикритие, противовъздушна отбрана и удари на далечни разстояния. Без такъв принос на САЩ Путин едва ли ще бъде убеден в надеждността на тази сила.

Ключът към успеха, разбира се, е, че тази коалиция трябва да бъде подготвена и да демонстрира, че е готова да отговори със сила, ако бъде нападната от Русия. Но подобно действие на Путин би наложило риск за самия него. Руските сили не са в състояние да се изправят срещу съюзническите сили, независимо дали са под флага на НАТО или под здрава коалиция на желаещите“.

Бари Рос Позен, професор по политически науки в Масачузетския технологичен институт и директор на Програмата за изследвания на сигурността на Масачузетския технологичен институт:

„Не, държавите от НАТО не трябва да разполагат войски в Украйна, във или извън структурата на НАТО. САЩ трябва да заявят ясно, че не подкрепят това.
Ако тези войски се използват за решаване на реални проблеми на фронта, като пехота, танкисти или артилеристи, тогава те често ще бъдат в опасност. И ако изпаднат в сериозна опасност, ще очакват НАТО да ги спаси.

Това намесва САЩ независимо от всичко. В наш интерес ли е да сме във война с Русия? Досега, ако сме честни, повечето членове на системата за национална сигурност на САЩ, в широк смисъл, биха казали НЕ, това не е в наш интерес.

Ако тези европейски войски се използват или на земята, или във въздуха, далеч от фронта, като подсилване на противовъздушната отбрана на Украйна, тогава може би рисковете ще бъдат малко по-ниски. Но те не са нула. Ако тези войски или пилоти изпаднат в беда, страните-членки на НАТО, граничещи с Украйна, ще бъдат подложени на значителен натиск да извършват полети за противовъздушна отбрана от собствените си бази, за да помогнат на европейските сили в Украйна. Това може да се развие много бързо. Това също би замесило САЩ“.

Джейми Ший, професор от стратегия и отбрана в университета в Екзитър, Великобритания. Бивш заместник-помощник генерален секретар на НАТО по нововъзникващите предизвикателства пред сигурността:

„Има два сценария за разполагане на европейски войски в Украйна, докато настоящата руска инвазия в страната продължава.

Единият би бил да се ускори обучението и оборудването на новите части на украинската армия, които са отчаяно необходими на фронтовата линия в момента. Хроничният недостиг на жива сила и бавното извикване на второ поколение украински войници, които да заменят тези - убити, ранени или изтощени - които се бият от февруари 2022 г., е една от причините Украйна да отстъпва все повече и повече територии на руснаците в Донбас.

Втората възможност би била европейските военни специалисти да помогнат за поддръжката и ремонта на доставено от Запада оборудване (F16, бронирани превозни средства, батерии Patriot и т.н.). В момента това оборудване се изпраща извън Украйна за ремонт и това отнема много време.

Това, което мисля, че Обединеното кралство и Франция обсъждат, е възможното изпращане на европейски войски в Украйна след постигане на договорено споразумение с Русия. Зеленски няма да приеме споразумение с Путин, освен ако Украйна не получи адекватни гаранции за сигурност от своите западни поддръжници. Тъй като е малко вероятно Тръмп да се съгласи да изпрати сили на САЩ, тежестта тук вероятно ще падне върху европейците.

Така че след като Тръмп каза, че ще започне незабавно мирни преговори, вероятно е време големите европейски държави да обсъдят опциите и да тестват готовността си да дадат своя принос. Но нищо не може да бъде решено, докато формата на споразумението не стане ясна и задачата на международните сили не е договорена“.

Фабрис Потие, френски политически експерт и главен изпълнителен директор на политическа консултантска компания Rasmussen Global и бивш директор по политиката на планиране в НАТО:

„Да, мисля, че сега има силен аргумент за група от желаещи европейски военни сили, вероятно водени от Франция и Обединеното кралство с принос от Северните страни и Източна Европа, да разположат мисия за обучение и съветване в Западна Украйна.

Тези сили трябва да бъдат извън егидата на НАТО, за да обучават украинските сили и да оказват логистична подкрепа, далеч от фронтовите линии, а не да се сблъскват с руски войски. Ако бъде поискано от Украйна, това е напълно в съответствие с международното право и може да послужи като основа за по-късна мисия за налагане на мира.

Изпращането на тези сили сега би изяснило ангажимента на Европа към суверенитета на Украйна, показвайки, че Европа е готова да поеме по-голямата част от финансовата тежест и политическия риск за траен мир“.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Обвиниха полицай за блудство с малко дете

Обвиниха полицай за блудство с малко дете

България Преди 1 час

Срещу мъжа е повдигнато и второ обвинение

,

ChatGPT вече запомня всичко: Как това ще промени комуникацията ви?

Технологии Преди 1 час

Миналата година OpenAI вече въведе възможността за забравяне или запомняне на конкретни детайли по желание на потребителя

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Огромен финансов стимул за армията на Украйна

Свят Преди 2 часа

Умеров: САЩ продължават да осигуряват военна подкрепа

SOUL WEAPONS: Гласове, клавиши и ритъм в действие

SOUL WEAPONS: Гласове, клавиши и ритъм в действие

Musicology Преди 2 часа

Drum and bass, break beat и trip hop в едно неповторимо преживяване

Разкриха причината за смъртта на Вал Килмър

Разкриха причината за смъртта на Вал Килмър

Свят Преди 2 часа

Обичаният актьор, който си отиде на 1 април на 65-годишна възраст, е починал от пневмония

<p>Отвлечен, измъчван, застрелян в София и вкаран в ковчег</p>

Ново развитие за жестокото убийство в „Надежда“

България Преди 3 часа

Отвлечен, измъчван, застрелян с пистолет със заглушител и вкаран в ковчег

Жена от Перник е задържана за побой над приятеля си след скандал

Жена от Перник е задържана за побой над приятеля си след скандал

България Преди 3 часа

Жената ударила с чаша по главата 52-годишния варненец

„Имам нужда от гориво“: Последното съобщение на пилота преди трагедията в река Хъдсън

„Имам нужда от гориво“: Последното съобщение на пилота преди трагедията в река Хъдсън

Свят Преди 3 часа

Причината за катастрофата все още не е известна и остава обект на разследване

Тарифите на Тръмп: Пет ключови цели – успя ли президентът да ги реализира?

Тарифите на Тръмп: Пет ключови цели – успя ли президентът да ги реализира?

Свят Преди 4 часа

Анализ на ключовите амбиции на президента и тяхното изпълнение

Министър Иванов: Очаква се до края на юни да бъде пуснато движението по пътя Мездра - Ботевград

Министър Иванов: Очаква се до края на юни да бъде пуснато движението по пътя Мездра - Ботевград

България Преди 4 часа

По думите му напредъкът през последния месец е изключително сериозен

Четири години затвор за прокурорския син Васил Михайлов

Четири години затвор за прокурорския син Васил Михайлов

България Преди 5 часа

Прокурор Иванов призова съда да признае Михайлов за виновен по всички обвинения и да му наложи присъда от общо 11 години и 11 месеца лишаване от свобода

Италианската пролет на британската кралска "порцеланова" двойка

Италианската пролет на британската кралска "порцеланова" двойка

Любопитно Преди 5 часа

Чарлз Трети и съпругата му кралица Камила приключиха четиридневната си държавна визита в Италия вчера

<p>Саудитска Арабия: Неочакваният играч в усилията за мир в Украйна</p>

По пътя на дипломацията – ще помогне ли Саудитска Арабия за постигането на мир в Украйна

Свят Преди 5 часа

Как Саудитска Арабия се превърна в посредник в преговорите за прекратяването на войната в Украйна

Край на обсадата: Юн Сук-йол напусна президентската резиденция

Край на обсадата: Юн Сук-йол напусна президентската резиденция

Свят Преди 5 часа

Сваленият от власт президент се усмихна и помаха на поддръжниците си

Самолетоносачът на САЩ USS Carl Vinson (снимката е архивна)

Нараства военната заплаха - нов американски самолетоносач е разположен близо до Иран

Свят Преди 5 часа

Президентът Доналд Тръмп заплаши със сила, ако Техеран не постигне споразумение за ядрената си програма с преговорите

"Токсичен коктейл": Проучване откри почти 200 пестицида в европейски домове

"Токсичен коктейл": Проучване откри почти 200 пестицида в европейски домове

Свят Преди 5 часа

Изследване разкрива високи нива на токсични химикали в домовете, натрупващи се от различни източници