С евернокорейският ръководител Ким Чен-ун лично е разпоредил и наблюдавал изстрелването на най-мощната междуконтинентална балистична ракета (МБР) на страната и се е уверил, че Пхенян е готов за "продължителна конфронтация" със САЩ. Това съобщи днес държавната осведомителна агенция КЦТА, предаде Франс прес.
Северна Корея изстреля вчера за пръв път от 2017 г. ракета с "голям обсег", която летя по-високо и по-надалеч от всички МБР, тествани преди от страната, способни да носят ядрени оръжия. Ракетата "Хвасон-17", способна да удари територията на САЩ, падна в изключителната морска икономическа зона на Япония.
"Изстреляна от международното летище на Пхенян, ракетата достигна максимална височина от 6248,5 км и измина разстояние от 1090 км, преди да удари точно определената зона", уточни КЦТА. Полетът е продължил 67 минути (4020 секунди), според Al Jazeera.
Първото пълно изпитание на този тип ракета от Северна Корея от 2017 г. насам предизвика бързо осъждане от Южна Корея и Япония, както и от САЩ. Ръководителят на ООН Антониу Гутериш осъди изстрелването като „явно нарушение“ на резолюциите на Съвета за сигурност, съобщават от Al Jazeera.
Днес от 15:00 ч. (19:00 по Гринуич) ще заседава Съветът за сигурност, съобщиха ООН и дипломати.
Кадри, заснети от държавните медии, показват как ръководителят, облечен с обичайното си черно кожено яке и с тъмни очила, крачи пред огромна ракета. На други е заснет да ръкопляска, приветствайки ракетния пуск, заедно с висши военни.
Новата МБР ще накара целия свят да осъзнае "мощта на нашите стратегически въоръжени сили", заяви Ким, цитиран от КЦТА. Страната е вече "готова за продължителна конфронтация с американските империалисти", добави той.
Аналитиците наричат "Хвасон-17", разсекретена през октомври 2020 г., "чудовищна ракета". Досега тя не е била тествана успешно. Пускът й предизвика нови санкции от страна на САЩ.
Изстрелването ѝ е "нарушение на мораториума върху пусковете на междуконтинентални балистични ракети, с който президентът Ким Чен-ун" се обвърза през 2017 г., изрази съжаление президентът на Южна Корея Мун Дже-ин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!