П о всичко изглежда, че до мащабна война в централна Азия няма да се стигне, въпреки провокативните действия на индийското правителство. Пакистан обяви, че ще се бори срещу "незаконното решение на Индия" да отнеме автономията на индийската част от Кашмир, но не с военни средства. Китай също критикува акта на правителството в Делхи.
Китай, Индия и Пакистан си поделят с военна сила територията на бившето княжество Кашмир в периода 1947-1962 г. Оттогава регионът е сцена на непрестанни кървави конфликти и терористични актове.
Сега пакистанският премиер Имран Хан обяви, че действията на управляващите в Делхи нарушават международното право и допълни, че се страхува от етническо прочистване в размирната област.
В индийската част на Кашмир има терористично движение, чието акции са довели до смъртта на хиляди през последните 30 години. Индия обвинява Пакистан, че поддържа терористите. Исламабад отрича и твърди, че оказва само морална и дипломатическа подкрепа на жителите на Кашмир, които имат правото на самоопределение.
"Ще повдигнем въпроса в Съвета за сигурност на ООН. В момента уточняваме детайлите. Ще повдигнем въпроса в Общото събрание на ООН. Ще говорим с държавните глави на всеки форум. Ще повдигнем въпроса и във всяка медия по света", каза Имран Хан.
Според министър-председателя на Пакистан, премахването на автономията на Кашмир ще позволи на индийските власти да променят демографията на района, който е населен предимно с мюсюлмани.
"Ще се опитат да прогонят местните хора, да докарат други и да превърнат тях в мнозинство. Местното население няма да бъдат нещо повече от роби", смята Хан.
По-рано главнокомандващият на армията на Пакистан, който има огромно влияние в страната, заяви, че неговите войници застават зад "справедливата борба" на жителите на Кашмир.
Съседен Китай също определи действията на Индия като "неприемливи".
В контролираната от Делхи част от Кашмир бяха спрени всички медии, както и работата на телекомите. Беше въведен и вечерен час, понеже индийските власти се опасяват, че може да избухнат безредици след отнемането на автономията.
Десетки хиляди индийски войници бяха разположени в Кашмир, още преди да бъде обявено решението на управляващите в Делхи. А след това Индия изпрати още военни части.
От другата страна на границата в готовност е пакистанската армия. Но въпреки това военният сблъсък изглежда малко вероятен.
И Китай, и Индия, и Пакистан разполагат с ракети с дълъг обсег и ядрени бойни глави. Това е основното възпиращо средство за трите държави. Всеки мащабен конфликт крие възможност да прерасне в ядрена война. Риск, който изглежда нито управляващите в Делхи, нито тези в Исламабад или Пекин са готови да поемат.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!