У чените са разтревожени, тъй като температурата на морската повърхност упорито поддържат рекордно високи стойности повече от месец.
Започвайки от средата на март, данните от Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA) скачат драстично спрямо по-ранните записи, като следват ниските стойности на ледовете на Арктика и Антарктика тази година.
В резултат от това голям брой океански горещи вълни се появяват по целия свят, оказвайки огромен натиск върху дивата природа.
Събитията са тревожни, но за съжаление не са неочаквани за учените, които се занимават с климата.
Scientists Are Alarmed as Sea Surface Temperatures Hit Uncharted Territory #science #oceans #climatechange #globalwarming #tuesdaythoughts #didyouknow https://t.co/4d9RyXM16K
— Global Learner 🌎 (@Firefly_Power) May 2, 2023
„Донякъде е утешително това, че моделите ни работят, но е ужасяващо да се види как измененията на климата се случват в реалния живот“, обяснява биогеохимикът на WHOI Йенс Терхаар. „Ние сме част от този процес и това е само началото.“
Предишният температурен рекорд беше през 2016 г., по време на Ел Ниньо – климатичен феномен, който допълнително затопля океаните. Въпреки че има все повече доказателства, че скоро отново ще навлезем в такова събитие, все още не сме там, което прави вероятно температурите на морската повърхност да се покачат още повече през следващата година.
Събирането затоплянето на източното крайбрежие на Чили обикновено е индикация за Ел Ниньо и точно на това сме свидетели в момента.
„Ако се появи нов Ел Ниньо, вероятно ще имаме допълнително глобално затопляне от 0,2 до 0,25 °C“, каза Йозеф Лудешер, ученият от Потсдамския институт за изследване на климата на Земята, пред BBC.
Нов Ел Ниньо би предизвикал затопляне в някои райони на планетата с над 1,5 °C за първи път, обяснява океанографът Мониня Роуган за The Conversation.
Роуган вярва, че това, което наблюдаваме, е отслабването на Ла Ниня (природен феномен, с който се свързва глобално понижение на температурите- бел.ред.), което е довело до по-хладни условия, а те маскират допълнителната топлина. Някои учени обаче са доста притеснени от възможните последствия.
Както математикът Елиът Джейкъбсън пише в Twitter, променливите температури на океана са обезпокоителни.
Because global SSTs will only increase as El Niño develops, the oceans may see a horrific 5σ SST massive heating event this year or next.
— Prof. Eliot Jacobson (@EliotJacobson) April 23, 2023
5σ = 1-in-3,490,000.
We're currently at 4.47σ.
Physicists use 5σ anomalies as proof of existence. E.g. Higgs boson.https://t.co/9G6PVnjWeh pic.twitter.com/6PgxMeAcEl
Сигма алгебрата се използва за изчисляване на вероятността въпросните данни да са резултат от нещо различно от съставената хипотеза. Често публикуваме тази статистика в нашите статии по физика и астрофизика и 5 сигма е прагът, при който изследователите са знаят, че това, което наблюдават, не е просто хаоса на Вселената.
Казано по друг начин, пет сигма означава, че има 99,99972 процента вероятност числата да прогнозират феномен, дори ако се окаже, че е силно аномален.
Учените се опасяват, че такова сигурно, анормално отклонение от предишните температури би означавало, че океаните са достигнали границите на своя капацитет за поглъщане на топлина. Това би било изключително лоша новина, като се има предвид, че досега те са поглъщали над 90 процента от излишната топлина, която сме изпомпвали в климатичните системи.
„Обезпокоително е, защото ако това продължи, ще се превърне повече от климатичната крива предвидена за океаните“, каза океанографът Майк Мередит от Британското антарктическо проучване пред The Guardian. „Но все още не знаем дали това ще се случи.”
„Все още не сме стигнали съвсем до там, но тенденцията следва прогнозите от миналата седмица и в момента сме на път за затоплим с 3 °C до 2100 г.“
И все пак е важно да запомним, че дори ограниченията за поглъщане на топлина в океана се достигнат, всичко, което може да се направи, за намаляване на вредното ни пристрастяване към изкопаеми горива, все още има значение, може би дори повече от всякога.
Както каза климатологът Катарин Хейхоу в миналото: „Вярно е, че някои въздействия вече са тук. Други са неизбежни. Но моите изследвания и тези на стотици други учени ясно показват, че изборът ни има значение. Не е твърде късно да избегнем най-лошите въздействия."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!