Ч етиризвездният генерал в оставка Джак Кийн заяви, че „Третата световна война е в бъдещето“, докато обсъждаше влиянието на изборите в САЩ върху глобалната стабилност.
Доналд Тръмп спечели изборите миналата седмица в момент, когато западният свят се бори с войната в Близкия изток, нахлуването на Русия в Украйна и напрежението със Северна Корея и Китай.
Генерал Кийн заяви, че въпреки че победата на Тръмп ще принуди противниците на САЩ да „преоценят“, светът се е насочил към „глобална война“.
Той заяви пред „Живот, свобода и Левин“ на Fox News, че предизвикателствата пред глобалната сигурност, пред които сме изправени, „са най-сериозните, най-опасните и най-предизвикателните, които сме имали след Втората световна война".
"I do believe that we're in a pre-war era leading to global war," said retired four-star Army General Jack Keane on Sunday. https://t.co/0TuWfFjSWE
— Newsweek (@Newsweek) November 11, 2024
Той добави: „И наистина вярвам, че се намираме в предвоенна епоха, която води до глобална война - това е състоянието, пред което сме изправени.“
Генерал Кийн добави още, че „всички тези противници - Китай, Русия, Иран, Северна Корея, които си сътрудничат, координират действията си в степен, която надминава очакванията на всички наши разузнавателни служби, между другото, и те бяха честни по отношение на тази оценка“, ще трябва „да направят преоценка въз основа на тези избори, които се проведоха“.
„Тъй като те действат толкова агресивно, толкова напористо, защото смятат, че нашето ръководство в Съединените щати е слабо, че сме загубили политическата воля да им се противопоставим, още по-малко да отидем и да се борим с тях“, добави той.
По-нататък в интервюто генерал Кийн казва: „Тези избори бяха изключително важно събитие. И аз съм убеден, че президентът Тръмп знае, че Третата световна война е в бъдещето. И трябва да предприемем действия за възстановяване на възпиращия ефект в отношенията с нашите противници. И едно от тези действия е възстановяването на армията - това трябва да се направи. И трябва да поправим начина, по който Пентагонът извършва дейността си, или ще хвърляме парите на данъкоплатците навън“.
Newsweek се свърза с екипа на Тръмп за коментар по електронната поща.
Генерал Кийн каза още: „И ние задължително трябва да подкрепяме нашите съюзници, които се борят с тези противници. Израел се бори с голям противник - дайте им всичко необходимо, за да го приключат възможно най-скоро".
Той добави: „Украйна се бори с Русия - дайте им всичко, от което се нуждаят, и приключете с това възможно най-скоро. Това са инвестиции в нашата сигурност, когато нашите съюзници се борят с нашите противници".
Основна тема в предизборното послание на Тръмп беше обещанието му да сложи край на войните в Близкия изток и Украйна, като често заявяваше, че те никога не биха започнали, ако той беше на поста си.
Според информация на The Washington Post новоизбраният президент е разговарял с руския президент Владимир Путин в следизборен телефонен разговор, в който се казва, че Тръмп е напомнил на Путин за „значителното военно присъствие на Вашингтон в Европа“ и е заявил, че ще търси възможност за последващ разговор, за да обсъди „разрешаването на войната в Украйна“.
Стивън Чунг, директор по комуникациите на Тръмп, заяви пред Newsweek в отговор на молба за коментар по електронната поща, че „не коментираме частни разговори между президента Тръмп и други световни лидери“.
Междувременно високопоставен представител на Хамас призова за незабавно прекратяване на войната на Израел срещу групировката в ивицата Газа в изявление, споделено с Newsweek след победата на Тръмп.
Що се отнася до Северна Корея, Пхенян отговори на твърдението на Доналд Тръмп, че лидерът на страната Ким Чен Ун му липсва, като заяви, че „не се интересува“ от преизбирането му.
Китайският президент Си Дзинпин се обади на новоизбрания президент Доналд Тръмп, за да го поздрави за победата, в изявлението си също така заяви, че се надява Китай и САЩ да засилят комуникацията, да „управляват правилно различията“ и да „намерят правилен начин Китай и САЩ да се сработят в новата ера, така че да бъдат от полза и за двете страни и за света“.
Външният министър на Иран, Абас Арагчи, заяви, че „Иран уважава правото (на американския народ) да избере президент по свой избор“ и призова за „уважение“, като настоя, че Иран „НЕ се стреми към ядрени оръжия“ и отрече обвиненията, че иранец е участвал в схема за наемно убийство на Тръмп.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!